LimeSurvey 4.x.x - en to it translation catalogue (4814 entries)

en:  Are you sure you want to reset this file?
it: Si è sicuri di voler ripristinare questo file?

en:  Browse uploaded resources
it: Esplorare le risorse caricate

en:  Please select a file to import!
it: Si prega di selezionare un file da importare!

en:  global level
it: livello globale

en: %d file deleted.|%d files deleted.
it: %d file eliminato.|%d file eliminati.

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
it: %s attributo eliminato|%s attributi eliminati

en: %s cannot be left empty
it: %s non può essere lasciato vuoto.

en: %s cannot be left empty.
it: %s non può essere lasciato vuoto.

en: %s duplicate records removed
it: %s record duplicati rimossi

en: %s entries were not copied because they already existed
it: %s voci non sono state copiate perchè già esistenti

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
it: %s elementi sono stato omessi in quanto presenti in blacklist

en: %s field(s) were successfully added.
it: %s campo(i) aggiunto(i) con successo!

en: %s invalid attributes
it: %s attributi non validi

en: %s is an invalid value for this question
it: %s è un valore non valido per questa domanda

en: %s lines had a mismatching number of fields.
it: %s linee hanno un numero sbagliato di campi.

en: %s lines with invalid access codes skipped (access codes may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
it: %s righe con codici di accesso non validi omessi (i codici di accesso possono contenere solo 0-9, az, AZ, _).

en: %s missing attributes
it: %s attributi mancanti

en: %s must be case-insensitive equal to %s
it: %s non deve tener conto del maiuscolo o minuscolo come %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
it: %s deve tener conto del maiuscolo o minuscolo come %s

en: %s new participants were created
it: %s nuovi partecipanti sono stati creati

en: %s not found!
it: %s non trovato!

en: %s of %s columns selected
it: %s di %s colonne selezionate

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
it: Le vecchia/e risposta/e %s e i tempi associati sono stati importati con successo

en: %s old response(s) were successfully imported.
it: Le vecchia/e risposta/e %s sono state importate con successo

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
it: %s participante condiviso è stato eliminato|%s participanti condivisi sono stati eliminati

en: %s participants have been copied to the central participants table
it: %s partecipanti sono stati copiati nella tabella centrale dei partecipanti

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
it: %s partecipanti sono stati copiati nella tabella dei partecipanti al sondaggio

en: %s participants have been shared
it: %s partecipanti sono stati condivisi

en: %s records found in CSV file
it: %s record trovati nel file CSV

en: %s records have empty mandatory fields
it: %s record con campi obbligatori mancanti

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
it: %s record hanno valori degli attributi errati o incompleti

en: %s records imported
it: %s record importati

en: %s records in CSV
it: %s record in CSV

en: %s records met minimum requirements
it: %s record soddisfano i requisiti minimi

en: %s records were duplicate but had attributes updated
it: %s record erano duplicati e gli attributi sono stati aggiornati

en: %s records where the number of fields does not match
it: %s record con numero di campi che non si abbinano

en: %s records with allowed invalid email
it: %s record con e-mail non valida consentita

en: %s records with invalid email address removed
it: Rimossi i record %s con indirizzo e-mail invalido

en: %s records with other invalid information
it: %s record con altre informazioni non valide

en: %s response lines in your file.
it: %s righe di risposta nel file.

en: %s responses already exist.
it: %s risposte esistono già.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
it: %s risposte non sono state inserite o aggiornate.

en: %s responses were inserted.
it: %s risposte sono state inserite

en: %s responses were updated.
it: %s ripsoste sono state aggiornate.

en: %s rows per page
it: %s righe per pagina

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
it: %s messaggi sono stati esaminati, di questi %s sono stati marcati come rimbalzo dal sistema.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
it: %s messaggi sono stati esaminati, nessuno é stato marcato come rimbalzo dal sistema.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
it: %s sono state individuati come elementi duplicati e non si è ritenuto necessario creare un nuovo partecipante.

en: %s%% completed
it: %s%% completato

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
it: %s' non può essere usato se l'opzione 'Altro' per questa domanda è attivato.

en: 'Other:' comment mandatory
it: 'Altro:' commento obbligatorio

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
it: Il suffisso 'commento' non può essere utilizzato nel tipo di domanda scelta multipla con commenti.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
it: 'time' è una parola riservata e non può essere usata per una sotto-domanda.

en: (Any group)
it: (Tutti i gruppi)

en: (Any)
it: (Tutti)

en: (Autodetect)
it: (Individuazione automatica)

en: (Automatic)
it: (Automatico)

en: (Iconv Library not installed)
it: (Library Iconv non è installata)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
it: (I set di etichette non sono stati importati poiché non si possiedono i permessi di creare nuovi set di etichette.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
it: (Dimensione massima del file: %01.2f MB)

en: (No target question)
it: (Nessuna domanda di destinazione)

en: (None)
it: (Nessuno)

en: (Reason: Administrator email address empty)
it: (Motivo: indirizzo email dell'amministratore vuoto)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
it: (Selezionare più etichette usando il tasto Ctrl)

en: (Sub-)question width
it: Larghezza della domanda o sotto-domanda

en: (This question is mandatory)
it: (Questa domanda è obbligatoria)

en: (none)
it: (nessuno)

en: 16 or up
it: 16 o più

en: 1st quartile (Q1)
it: Primo Quartile (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
it: Foglio di stile CSS per il primo avviso di tempo limite

en: 1st time limit warning message
it: Primo messaggio di avviso di tempo limite

en: 1st time limit warning message display time
it: Primo messaggio di avviso del tempo limite con tempo rimanente

en: 1st time limit warning message timer
it: Primo messaggio avviso di tempo limite

en: 2nd quartile (Median)
it: Secondo Quartile (Mediana)

en: 2nd time limit warning CSS style
it: Foglio di stile CSS per il secondo avviso di tempo limite

en: 2nd time limit warning message
it: Secondo messaggio di avviso di tempo limite

en: 2nd time limit warning message display time
it: Secondo messaggio di avviso del tempo limite con tempo rimanente

en: 2nd time limit warning message timer
it: Secondo messaggio di avviso del tempo limite

en: 3rd quartile (Q3)
it: Terzo Quartile (Q3)

en: 400: Bad Request
it: 400: richiesta errata

en: 401: Unauthorized
it: 401: non autorizzato

en: 403: Forbidden
it: 403: Proibito

en: 404: Not Found
it: 404: non trovato

en: 5 Point choice
it: Scelta punteggio da 1 a 5

en: 500: Internal Server Error
it: 500: Errore interno del server

en: 7bit Swedish
it: 7bit Svedese

en: <No default value>
it: <Nessun valore di default>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
it: E' stato fatto un backup di questa tabella che è accessibile all'Amministratore di sitema.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
it: Se si procede, verrà fatto un backup della tabella. L'amministratore di sistema potrà avere accesso a questa tabella.

en: A child group can't be set as parent group
it: Un gruppo figlio non può essere impostato come gruppo genitore

en: A code has been updated to %s.
it: Un codice è stato aggiornato a %s.

en: A condition can be used to add branching logic using ExpressionScript. Either edit it directly here or use the Condition designer.
it: È possibile utilizzare una condizione per aggiungere la logica di ramificazione mediante ExpressionScript. Modificalo direttamente qui o usa la finestra di progettazione delle condizioni.

en: A database named "%s" already exists.
it: Un database di nome "%s" già esiste.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
it: Un sondaggio disattivato non è accessibile ai partecipanti (solo appare un messaggio che non sono autorizzati a vedere questo sondaggio).

en: A description for your question group
it: Una descrizione per il gruppo di domande

en: A first example question. Please answer this question:
it: Una prima domanda di esempio. Per favore rispondere a questa domanda:

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
it: Un tema fruity per un uso flessibile. Questo tema offre variazioni monocromatiche e molte opzioni per una facile personalizzazione.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
it: Un indice completo delle domande sarà visualizzato; i partecipanti potranno saltare tra le domande rilevanti.

en: A group without step status styling
it: Un gruppo senza lo stile di stato di avanzamento

en: A participant table has been created for this survey.
it: E' stata creata una tabella dei partecipanti per questo sondaggio.

en: A password must meet the following requirements:
it: Una password deve soddisfare i seguenti requisiti:

en: A placeholder answer to a question. This will appear in the answer field and disappear when real answer text is entered.
it: Una risposta placeholder per una domanda. Apparirà nel campo della risposta e scomparirà quando viene inserito il testo della risposta reale.

en: A question code cannot be longer than 20 characters.
it: Un codice di domanda non può contenere più di 20 caratteri.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
it: Verrà mostrato un indice di domanda; i partecipanti potranno saltare tra le domande visualizzate.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
it: Una risposta non è stata cancellata. |{n} risposte non sono state cancellate.

en: A security update is available.
it: E' disponibile un aggiornamento di sicurezza.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
it: E' stato creato un partecipante anche per il sondaggio salvato.

en: A survey participants table has been created for this survey and the old participants were imported.
it: Una tabella di partecipanti è stata creata per questo sondaggio e i vecchi partecipanti sono stati importati.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
it: Un sondaggio che utilizza un tema personalizzato importerà correttamente, ma il template a cui fa riferimento non esiste sul nuovo server. In tal caso il sistema utilizzerà il tema predefinito globale.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
it: Una tabella di sotto-domande su ogni cella. I testi delle sotto-domande si trovano nell'intestazione di colonna e riguardano l'intestazione di linea.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
it: Una tabella di sotto-domande per ogni cella. I testi delle sotto-domande sono nelle intestazioni di colonna e collegano la singola intestazione di riga.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
it: Una tabella con una sotto-domanda per ogni riga. Le opzioni di risposta contenute nella intestazione di tabella.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
it: Una tabella con una sotto-domanda su ogni riga. Occorre selezionare la risposta.

en: A template with that name already exists.
it: Un template con questo nome esiste già.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
it: Un record di tempi non è stato cancellato.|{n} record di tempi non sono stati cancellati.

en: A user with this username already exists.
it: Un utente con questo nome utente esiste già.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
it: Nome utente non fornito o non valido.

en: AND/OR Date is
it: E/O La data è

en: ARMSCII-8 Armenian
it: ARMSCII-8 Armeno

en: Abbreviated question text
it: Testo abbreviato della domanda

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
it: Possibilità di cambiare di domande, i gruppi ed i parametri è ancora limitata.

en: Abort
it: Annulla

en: Absolute value
it: Valore assoluto

en: Accelerator keys for list items
it: Tasti di scelta rapida per le voci di elenco

en: Accept
it: Accettare

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
it: Ammessi i caratteri Unicode del Font Awesome.

en: Access
it: Accesso

en: Access code
it: Codice d'accesso

en: Access code ID
it: ID codice di accesso

en: Access code for this participant
it: Codice di accesso per questo partecipante

en: Access code length
it: Lunghezza del codice di accesso

en: Access code mismatch
it: Mancata corrispondenza del codice di accesso

en: Access code:
it: Codice di accesso:

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Access denied!
it: Accesso negato!

en: Access denied. You have no permission to view this survey
it: Accesso negato. Non si è autorizzati a visualizzare questo sondaggio

en: Action
it: Azione

en: Action to perform when time limit is up
it: Azione da eseguire quando il tempo limite è arrivato

en: Action:
it: Azione:

en: Actions
it: Funzioni

en: Actions:
it: Azioni:

en: Activate
it: Attivare

en: Activate Survey
it: Attiva sondaggio

en: Activate assessements
it: Attiva le valutazioni

en: Activate plugin
it: Attiva il plug-in

en: Activate quotas
it: Attivazione delle quote

en: Activate survey
it: Attivare il sondaggio

en: Activate survey participants table
it: Attivare la tabella dei partecipanti al sondaggio

en: Activate the "other" option for your question
it: Attiva l'opzione "altro" per la domanda

en: Activate this survey
it: Attivare il sondaggio

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
it: Attivare questo per mostrare una mappa sul campo di input, dove l'utente puó selezionare una posizione

en: Activated
it: Attivato

en: Activation settings
it: Impostazioni di attivazione

en: Active
it: Attiva

en: Active and running
it: Attivo e in esecuzione

en: Active but expired
it: Attivo ma scaduto

en: Active but not yet started
it: Attivo ma non ancora cominciato

en: Active filters:
it: Filtri attivi:

en: Active survey ID
it: ID del sondaggio attivo

en: Active survey participants tables
it: Tabelle dei partecipanti al sondaggio attivate

en: Active surveys
it: Sondaggi attivi

en: Active:
it: Attivazione:

en: Adaptive
it: adattabile

en: Add
it: Aggiungere

en: Add DATESTAMP variable
it: Aggiungi la variabile DATESTAMP

en: Add IPADDR variable
it: Aggiungi variabile IPADDR

en: Add LASTPAGE variable
it: Aggiungi la variabile LASTPAGE

en: Add REFURL variable
it: Aggiungi la variabile REFURL

en: Add SEED variable
it: Aggiungi variabile SEED

en: Add STARTDATE variable
it: Aggiungi la variabile STARTDATE

en: Add STARTLANGUAGE variable
it: Aggiungi la variabile STARTLANGUAGE

en: Add SUBMITDATE variable
it: Aggiungi la variabile SUBMITDATE

en: Add SurveyId to link
it: Aggiungere il SurveyId al link

en: Add URL parameter
it: Aggiungere parametro URL

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
it: Aggiungi un bottone per fare il reset dello slider. Se scegli un valore di inizio, sarà resettato al valore iniziale, altrimenti svuota la risposta.

en: Add a group
it: Aggiungere un gruppo

en: Add a language:
it: Aggiungere una lingua:

en: Add a new language
it: Aggiungere una nuova lingua

en: Add a new permission role
it: Aggiungi un nuovo permesso di ruolo

en: Add a new question
it: Aggiungere una nuova domanda

en: Add a new survey administrator
it: Aggiungere un nuovo amministratore del sondaggio

en: Add a new survey administrator with random values
it: Aggiungi un nuovo amministratore del sondaggio con valori casuali

en: Add a prefix to the answer field
it: Aggiungere un prefisso al campo della risposta

en: Add a question to this group
it: Aggiungere una domanda al gruppo

en: Add a suffix to the answer field
it: Aggiungere un suffisso al campo della risposta

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
it: Aggiungere classi CSS aggiuntive per questa domanda. Utilizzare uno spazio tra più nomi di classi CSS. E' possibile usare le espressioni - ricordare che questa parte è statica.

en: Add and edit conditions
it: Aggiungere e modificare condizioni

en: Add another participant
it: Aggiungere altro partecipante

en: Add another record
it: Aggiungere un altro record

en: Add answer
it: Aggiungere risposta

en: Add attachment to template
it: Aggiungi un allegato al template

en: Add attribute
it: Aggiungere attributo

en: Add condition
it: Aggiungere condizione

en: Add condition to this scenario
it: Aggiungere condizioni allo scenario

en: Add dropdown field
it: Aggiungere un campo dropdown (tendina)

en: Add dummy user
it: Aggiungi utente fittizio

en: Add fields
it: Aggiungere campi

en: Add file
it: Aggiungere file

en: Add gray background to questions in PDF:
it: Aggiungere lo sfondo grigio alle domande nel PDF:

en: Add group
it: Aggiungere gruppo

en: Add group users
it: Aggiungi gruppo di utenti

en: Add language
it: Aggiungere una lingua

en: Add multiple conditions without a page reload
it: Aggiungere condizioni multiple senza effettuare il reload della pagina

en: Add new assessment rule
it: Aggiungere una nuova regola di valutazione

en: Add new attribute
it: Aggiungere un nuovo attributo

en: Add new group
it: Aggiungere un nuovo gruppo

en: Add new participant
it: Aggiungere un nuovo partecipante

en: Add new question
it: Aggiungere una nuova domanda

en: Add new question to group
it: Aggiungere una nuova domanda al gruppo

en: Add new quota
it: Aggiungere una nuova quota

en: Add new survey participant
it: Aggiungere un nuovo partecipante al sondaggio

en: Add new user group
it: Aggiungere un nuovo gruppo di utenti

en: Add or delete groups
it: Aggiungere o eliminare  gruppi

en: Add or delete questions
it: Aggiungere o eliminare domande

en: Add or delete subquestions or change their codes
it: Aggiungere o eliminare sotto-domande o cambiare i loro codici

en: Add participant
it: Aggiungere partecipante

en: Add participant entry
it: Aggiungi voce del partecipante

en: Add participant to survey
it: Aggiungere un partecipante al sondaggio

en: Add participant to survey|Add participants to survey
it: Aggiungere partecipante al sondaggio|Aggiungere partecipanti al sondaggio

en: Add participants to central database
it: Aggiungere partecipanti al database centrale

en: Add participants to survey
it: Aggiungere partecipanti ad un sondaggio

en: Add question
it: Aggiungere la domanda

en: Add question ID to link
it: Aggiungere l'ID della domanda al link

en: Add question group
it: Aggiungere gruppo domanda

en: Add question group ID to link
it: Aggiungere l'ID del gruppo di domande al link

en: Add role
it: Aggiungi ruolo

en: Add scenario
it: Aggiungere scenario

en: Add some answer options to your question
it: Aggiungere alcune opzioni di risposta alla domanda

en: Add some subquestions to your question
it: Aggiungere alcune sotto-domande alla domanda

en: Add subquestion
it: Aggiungere sotto-domanda

en: Add subquestion row
it: Aggiungi la riga di sotto-domanda

en: Add survey group ID to link
it: Aggiungere l'ID del gruppo di sondaggio al link

en: Add survey participant
it: Aggiungere partecipante al sondaggio

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
it: Aggiungere il partecipante selezionato al sondaggio|Aggiungere i {n} partecipanti selezionati al sondaggio

en: Add to blacklist?
it: Aggiungere alla blacklist?

en: Add to usergroup
it: Aggiungi al gruppo utenti

en: Add user
it: Aggiungere utente

en: Add user group
it: Aggiungere gruppo di utenti

en: Add value
it: Aggiungere un valore

en: Add/delete survey participant attributes
it: Aggiungere/eliminare attributi dei partecipanti al sondaggio

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
it: Aggiungere/modificare risorse (file/immagini) per questo sondaggio

en: Adding anonymous users
it: Aggiunta di utenti anonimi

en: Adding survey participant entry...
it: Aggiunta di partecipanti al sondaggio...

en: Additional Languages
it: Lingue addizionali

en: Additional attributes
it: Attributi aggiuntivi

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
it: Le seguenti impostazioni non possono essere modificate quando il sondaggio è attivo.

en: Admin login name
it: Nome di login admin

en: Admin login password
it: Password di accesso dell'utente admin

en: Admin themes
it: Temi di amministrazione

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administration theme:
it: Tema di amministrazione:

en: Administrator credentials
it: Credenziali dell'amministratore

en: Administrator email
it: E-mail dell'amministratore

en: Administrator email address:
it: Indirizzo email dell'amministratore:

en: Administrator name
it: Nome dell'amministratore

en: Administrator name:
it: Nome Amministratore:

en: Administrator settings
it: Impostazioni dell'amministratore

en: Administrator:
it: Amministratore:

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: After
it: Dopo

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
it: Dopo la conferma non si riceverà più nessun invito o promemoria per questo sondaggio.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
it: Dopo aver premuto il pulsante "salva" potete chiudere la finestra del browser o continuare a rispondere alle domande.

en: After the answer options a cell does give some information.
it: Dopo le opzioni di risposta una cella fornisce alcune informazioni.

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
it: Dopo aver finito, fare clic sul pulsante 'Salva' per salvare le modifiche.

en: Agree
it: D'accordo

en: Albanian
it: Albanese

en: Alert animation
it: Animazione dell'avviso

en: All
it: Tutti

en: All answers are already selected in this quota.
it: Tutte le risposte sono già state selezione in questa quota

en: All answers meet consistency standards.
it: Tutte le risposte soddisfano gli standard di coerenza.

en: All assessments meet consistency standards.
it: Tutte le valutazioni soddisfano gli standard di coerenza.

en: All attribute values for this question type will be saved as default
it: Tutti i valori degli attributi per questo tipo di domanda verranno salvati come predefiniti

en: All changes of global survey settings will immediately affect all related survey groups and surveys that use inherited values.
it: Tutte le modifiche alle impostazioni globali del sondaggio avranno effetto immediato su tutti i gruppi di sondaggi e sondaggi che utilizzano valori ereditati.

en: All changes of survey group settings will have immediate effect on all related surveys that use inherited values.
it: Tutte le modifiche alle impostazioni del gruppo di sondaggi avranno effetto immediato su tutti i sondaggi collegati che utilizzano valori ereditati.

en: All conditions for this question have been deleted.
it: Tutte le condizioni per questa domanda sono state eliminate.

en: All conditions in this survey have been deleted.
it: Tutte le condizioni presenti in questo sondaggio sono state cancellate.

en: All conditions meet consistency standards.
it: Tutte le condizioni soddisfano gli standard di coerenza.

en: All conditions scenarios were renumbered.
it: Tutti gli scenari delle condizioni sono stati rinumerati.

en: All custom menu entries will be lost.
it: Tutte le voci di menù personalizzate verranno perse.

en: All custom menus will be lost.
it: Tutti i menù personalizzati andranno persi.

en: All default values meet consistency standards.
it: Tutti i valori predefiniti soddisfano gli standard di coerenza.

en: All emails were sent.
it: Tutte le email sono state inviate.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
it: Tutti i campi sottostanti (eccetto il nome del framework CSS) devono essere un array JSON valido o la stringa "inherit".

en: All files in local directories are writable.
it: Tutti i file nelle cartelle locali sono in scrittura.

en: All groups meet consistency standards.
it: Tutti i gruppi soddisfano gli standard di coerenza.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
it: Tutte le impostazioni importanti possono essere raggiunte in questa barra laterale.

en: All in one
it: Visualizza tutte le domande in una pagina

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
it: Verranno eliminate anche tutte le voci di questo menù.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
it: Verranno caricati tutti gli stili necessari, per stamparlo basta premere Ctrl/Cmd+p, oppure selezionare 'Stampa' dal menu del browser.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
it: Tutti gli utenti del sondaggio sono stati trasferiti su %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
it: Tutte le vecchie tabelle dei partecipanti al sondaggio soddisfano gli standard di coerenza.

en: All old survey tables meet consistency standards.
it: Tutte le tabelle di vecchi sondaggi soddisfano gli standard di coerenza.

en: All participant information is lost.
it: Tutte le informazioni partecipante è perduto.

en: All participants
it: Tutti i partecipanti

en: All question attributes meet consistency standards.
it: Tutti gli attributi della domanda soddisfano gli standard di coerenza.

en: All questions meet consistency standards.
it: Tutte le domande soddisfano gli standard di coerenza.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
it: Tutte le domande, risposte. ecc. nelle lingue rimosse saranno perdute. Si è sicuri di voler procedere con questa operazione?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
it: Tutti, i gruppi le domande ei parametri sono modificabili nuovo.

en: All quota language settings meet consistency standards.
it: Tutte le impostazioni delle quote di linguaggio soddisfano gli standard di coerenza.

en: All quota quota members meet consistency standards.
it: Tutti i membri del contingente quota soddisfano gli standard di coerenza.

en: All quotas meet consistency standards.
it: Tutte le quote soddisfano gli standard di coerenza.

en: All responses
it: Tutte le risposte

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
it: Tutte le risposte non sono più accessibili con Lime Survey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
it: Tutte le impostazioni di lingua del sondaggio devono soddisfare gli standard di coerenza.

en: All surveys
it: Tutti i sondaggi

en: All surveys meet consistency standards.
it: Tutte i sondaggi soddisfano gli standard di coerenza.

en: All the attributes are automatically mapped
it: Tutti gli attributi sono mappati automaticamente

en: All themes
it: Tutti i temi

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: All your answers must be different and you must rank in order.
it: Tutte le risposte devono essere diverse e ordinate in classifica.

en: Allow
it: Consentire

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
it: Consentire che le domande tipo array siano suddivise su più pagine

en: Allow backward navigation:
it: Consentire navigazione all'indietro:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
it: Consensentire ai partecipanti in blacklist di essere aggiunti a un sondaggio:

en: Allow invalid email addresses:
it: Consenti indirizzi email non validi:

en: Allow multiple responses or update responses with one access code:
it: Consentire risposte multiple oppure aggiornare le risposte con lo stesso codice di accesso:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
it: Consentire che le domande tipo multiplo testo o numero siano suddivise su più pagine

en: Allow only numerical input
it: Permettere solo inserimento numerico

en: Allow only numerical input for 'Other' text
it: Permettere solo inserimento numerico nel campo 'Altro'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
it: Consentire ai partecipanti di uscire dalla blacklist:

en: Allow public registration:
it: Consentire la registrazione pubblica:

en: Allow reset the slider
it: Permetti il reset dello slider

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
it: Consentire che le domande a scelta singola siano suddivise su più pagine

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
it: Consentire che le domande tipo slider siano suddivise su più pagine

en: Allow unstable extension updates:
it: Consenti aggiornamenti estensioni instabili:

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
it: Consentire all'utente di modificare la sua ultima risposta prima di terminare il sondaggio.

en: Allowed file extensions
it: Estensioni di file consentite

en: Allowed file types
it: Tipi di file consentiti

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
it: Tipi di file consentiti, separati da virgola. Ad esempio pdf,doc,odt

en: Always
it: Sempre

en: Always closed
it: Sempre chiuso

en: Always hide this question
it: Nascondere sempre questa domanda

en: Always on
it: Sempre acceso

en: Always open
it: Sempre aperto

en: Amharic
it: Amarico

en: An account has been created for you
it: È stato creato un account per te

en: An additional help text for your question
it: Un testo di aiuto aggiuntivo per la domanda

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
it: E' stata inviata una e-mail all'indirizzo fornito. Seguire il collegamento presente nella e-mail per procedere.

en: An email has been sent with details about your saved survey
it: Un messaggio e-mail è stato inviato con i dati con i quali è stato salvato il questionario.

en: An email with a generated password was sent to the user.
it: E' stata inviata all'utente un'e-mail con una password generata automaticamente.

en: An error happen when save this survey participant email sent date (id:%s)
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio della data di invio dell'e-mail del partecipante al sondaggio (ID: %s)

en: An error happened when trying to submit your response.
it: Si è verificato un errore nel tentativo di inviare la risposta.

en: An error has happened and no files could be located
it: Si è verificato un errore e non è stato possibile trovare alcun file.

en: An error has occured and the file list could not be loaded:
it: Si è verificato un errore e non è stato possibile caricare la lista dei file:

en: An error has occured and the folders could not be loaded:
it: Si è verificato un errore e non è stato possibile caricare la cartella:

en: An error has occured and the selected files could not be downloaded.
it: Si è verificato un errore e non è stato possibile scaricare i file selezionati.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
it: E' stato riscontrato un errore durante il backup dei file. Verificare le impostazioni di sistema locali (permessi, dimensione disponibile su disco, etc.)

en: An error occured while creating your update package file.
it: Errore nella creazione del file package dellìaggiornamento.

en: An error occured while generating the Question theme
it: Si è verificato un errore durante la generazione del tema di Domanda

en: An error occured while getting checksums.
it: Errore nel calcolo dei totali di controllo.

en: An error occured while getting the changeset.
it: Errore nel calcolo dei set di modifica.

en: An error occurred saving a response to survey id
it: Errore durante il salvataggio di una risposta per l'ID del sondaggio

en: An error occurred uploading your file.
                         This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file.
    Ciò può essere causato da autorizzazioni errate per la cartella application/tmp.

en: An error occurred uploading your file. The folder (%s) is not writable for the webserver.
it: Si è verificato un errore nel caricamento del file. Il web server non ha permessi di scrittura sulla cartella (%s).

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
it: Errore durante l'upload del documento. Il problema può essere dovuto a permessi non corretti per la sottocartella /tmp della applicazione.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the target folder. (%s)
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file. Questo potrebbe essere dovuto a permessi insufficienti sulla cartella di destinazione (%s).

en: An error occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
it: Un sondaggio scaduto non è accessibile ai partecipanti (si vede solo un messaggio che il sondaggio è scaduto).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
it: Si è verificato un errore interno durante l'aggiornamento del database. Si prega di tornare al %smenù principale%s. Contattare l'assistenza se l'errore persiste.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
it: Si è verificato un errore interno durante l'elaborazione della richiesta da parte del server web.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
it: Errore non recuperabile durante l'aggiornamento. Dettaglio dell'errore:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
it: Errore. Le risposte non sono state salvate.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante lo spostamento del file %s a %s.

en: An unknown error occured
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: An unknown error occured.
it: Si è verificato un errore non identificato.

en: An unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Animate alert
it: Avviso animato

en: Animate body
it: Animare il corpo

en: Animate checkbox
it: Animare i checkbox

en: Animate question
it: Animare le domande

en: Animate radio buttons
it: Animare i pulsanti radio

en: Anonymize IP address:
it: Anonimizzare l'indirizzo IP:

en: Anonymize IP address?
it: Anonimizzare l'indirizzo IP?

en: Anonymized responses
it: Riposte anonime

en: Anonymized responses:
it: Risposte anonime:

en: Anonymized responses?
it: Risposte anonime?

en: Answer
it: Risposta

en: Answer codes
it: Codice risposta

en: Answer codes must be unique by question.
it: Per ogni domanda i codici risposta devono essere univoci.

en: Answer label font size (normal)
it: Dimensioni del font delle etichette di risposta (normal)

en: Answer label font size (small)
it: Dimensioni del font delle etichette di risposta (small)

en: Answer matched (regexp)
it: Risposta abbinata (regexp)

en: Answer must be %s
it: La risposta deve essere uguale a %s

en: Answer must be between %s and %s
it: La risposta deve essere compresa tra %s e %s

en: Answer must be greater or equal to %s
it: La risposta deve essere maggiore o uguale a %s

en: Answer must be less or equal to %s
it: La risposta deve essere minore o uguale a %s

en: Answer option / subquestion font size
it: Dimensioni del font delle opzioni di risposta delle domande/sottodomande

en: Answer options
it: Opzioni di risposta

en: Answer options were successfully saved.
it: Le opzioni di risposta sono state salvate con successo.

en: Answer prefix
it: Prefisso risposta

en: Answer question
it: Rispondi alla domanda

en: Answer scale %s
it: Dimensioni risposta %s

en: Answer suffix
it: Suffisso risposta

en: Answer was
it: La risposta era

en: Answer was NOT
it: La risposta era NO

en: Answer was greater than
it: La risposta era maggiore di

en: Answer was greater than or equal to
it: La risposta era maggiore o uguale a

en: Answer was less than
it: La risposta era minore di

en: Answer was less than or equal to
it: La risposta era minore o uguale a

en: Answers
it: Risposte

en: Answers cleared
it: Le risposte sono state annullate

en: Answers column width
it: Larghezza della colonna delle risposte

en: Answers in this response
it: Risposte in questa risposta

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
it: Non sono consentite risposte con codice 0 (zero) o vuoto, e non saranno salvate

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
it: Carattere separatore tra Risposta|Testo dello slider di sisnistra|Testo dello slider di destra

en: Applied role
it: Ruolo applicato

en: Apply
it: Applicare

en: Apply and go to survey
it: Applicare e andare al sondaggio

en: Apply role to user
it: Applica ruolo all'utente

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabo

en: Arc cosine
it: Arco coseno

en: Arc sine
it: Arco seno

en: Arc tangent
it: Arco tangente

en: Arc tangent of two variables
it: Arco tangente di due variabili

en: Are you really sure you want to delete incomplete responses and reset the completed state of both, response and participant?
it: Si è sicuri di voler eliminare le risposte incomplete e reimpostare lo stato di completato per entrambi, risposta e partecipante?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
it: Si è sicuri di voler attivare tutte le quote selezionate?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
it: Si è sicuri di voler disattivare tutte le quote selezionate?

en: Are you sure you want to deactivate this plugin?
it: Sei sicuro di voler disattivare questo plug-in?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
it: Si è sicuri di voler cancellare tutte le condizioni per questa domanda?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
it: Si è sicuri di voler cancellare tutte le condizioni impostate per questo scenario ?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
it: Si è sicuri di voler rimuovere tutte le quote selezionate?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
it: Si è sicuri di voler eliminare tutti questi sondaggi?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
it: Si è certi di voler eliminare tutti i file caricati nelle risposte selezionate?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
it: Si è sicuri di voler cancellare le voci selezionate?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
it: Sei sicuro di voler eliminare le voci di menu selezionate?

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
it: Si è sicuri di voler eliminare i menù selezionati e tutti i relativi sotto-menù e voci?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
it: Si è sicuri di voler eliminare i partecipanti selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
it: Si è sicuri di voler eliminare le risposte selezionate?

en: Are you sure you want to delete the selected role(s)?
it: Sei sicuro di voler eliminare i ruoli selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected user?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'utente selezionato?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
it: Si è sicuri di voler cancellare questo parametro URL?

en: Are you sure you want to delete this box ?
it: Si è sicuri di voler eliminare questa box?

en: Are you sure you want to delete this condition?
it: Si è sicuri di voler cancellare questa condizione ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
it: Si è sicuri di voler cancellare questo elemento?

en: Are you sure you want to delete this label set?
it: Si è sicuri di voler eliminare il set di etichette?

en: Are you sure you want to delete this question?
it: Si è sicuri di voler eliminare questa domanda?

en: Are you sure you want to delete this theme?
it: Si è sicuri di voler cancellare questo tema?

en: Are you sure you want to delete this theme?
it: Si è sicuri di voler eliminare questo tema?

en: Are you sure you want to delete this user group?
it:  Si è sicuri di voler eliminare il gruppo di utenti?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
it: Si è sicuri di voler rinumerare gli scenari con numeri incrementali che iniziano da 1?

en: Are you sure you want to reset and resend selected users login data?
it: Sei sicuro di voler ripristinare e inviare nuovamente i dati di accesso degli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to reset the selected themes?
it: Sei sicuro di voler ripristinare i temi selezionati?

en: Are you sure you want to uninstall the selected themes?
it: Sei sicuro di voler disinstallare i temi selezionati?

en: Are you sure you want to uninstall this plugin?
it: Sei sicuro di voler disattivare questo plug-in?

en: Are you sure?
it: Confermare?

en: Arithmetic mean
it: Media aritmetica

en: Armenian
it: Armeno

en: Array (10 Point choice)
it: Array (punteggio 1-10)

en: Array (5 Point choice)
it: Array (punteggio 1-5)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
it: Array (Aumenta, Uguale, Diminuisce)

en: Array (Numbers)
it: Array (Numeri)

en: Array (Texts)
it: Array (Testi)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
it: Scelta (Sì/No/Non so)

en: Array by column
it: Array per colonna

en: Array dual scale
it: Array con doppia scala

en: Array filter
it: Filtro array

en: Array filter exclusion
it: Filtro array di esclusione

en: Array filter style
it: Stile del filtro array

en: As a last step you should clear your browser cache now.
it: L'ultimo passo da effettuare ora è ripulire la cahe del browser.

en: As defined in question settings
it: Come definito nelle impostazioni di domanda

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
it: Come si può vedere, la modifica delle opzioni di risposta è molto simile alla modifica delle sotto-domande.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
it: Come si può vedere, il tipo di domanda preselezionata è 'Testo lungo libero'. Utilizzeremo in questo esempio il tipo di domanda 'Array'.

en: Assessment details
it: Dettagli Valutazioni

en: Assessment group score
it: Punteggio di valutazione del gruppo

en: Assessment heading
it: Titolo Valutazioni

en: Assessment mode for this survey is not activated.
it: La modalità di valutazione per questo sondaggio non è attivata.

en: Assessment rules
it: Regole di valutazione

en: Assessment value
it: Valore valutazione

en: Assessment:
it: Valutazione:

en: Assessments
it: Valutazioni

en: Assessments mode not activated
it: Modalità Valutazione non attivata

en: Assigning a new value to a variable.
it: Assegnazione di un nuovo valore a una variabile.

en: At beginning
it: All'inizio

en: At end
it: Alla fine

en: At least %d character long.|At least %d characters long.
it: Almeno %d carattere.|Almeno %d caratteri.

en: At least %d lower case letter.|At least %d lower case letters.
it: Almeno %d lettere minuscole.|Almeno %d lettere minuscole.

en: At least %d number.|At least %d numbers.
it: Almeno %d numero.|Almeno %d numeri.

en: At least %d special character.|At least %d special characters.
it: Almeno %d caratteri speciali.|Almeno %d caratteri speciali.

en: At least %d upper case letter.|At least %d upper case letters.
it: Almeno %d lettere maiuscole.Almeno %d lettere maiuscole.

en: At least one installed
it: Almeno uno installato

en: At most %d character long.|At most %d characters long.
it: Al massimo %d carattere.|Al massimo %d caratteri.

en: At the end of the process the database will be updated.
it: Al termine del processo il database sarà aggiornato.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
it: Alla fine dell'elaborazione si procederà con l'aggiornamento di LimeSurvey.

en: Attempt plugin reload
it: Tentativo di ricaricare il plug-in

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
it: Attenzione: Diversi codici di domanda sono stati aggiornati. Verificare attentamente poichè l'aggiornamento potrebbe causare errori nelle espressioni personalizzate.

en: Attribute
it: Attributo

en: Attribute %s (%s)
it: Attributo %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
it: L'attributo %s sarà cancellato.

en: Attribute display setting updated
it: L'impostazione di visualizzazione dell'attributo è stata modificata

en: Attribute field
it: Campo di attributo

en: Attribute management
it: Gestione attributi

en: Attribute name:
it: Nome dell'attributo:

en: Attribute settings
it: Impostazioni dell'attributo

en: Attribute successfully deleted
it: Attributo eliminato con successo

en: Attribute successfully updated
it: Attributo aggiornato con successo

en: Attribute type
it: Tipo dell'attributo

en: Attribute type:
it: Tipo dell'attributo:

en: Attribute values for central participants have been updated from the survey participants
it: I valori degli attributi per i partecipanti del panel centrale sono stati aggiornati dai partecipanti al sondaggio

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
it: I valori degli attributi dei partecipanti già esistenti sono stati aggiornati a partire dai record della tabella degli partecipanti

en: Attribute visible:
it: Attributo visibile:

en: Attribute was saved.
it: L'attributo è stato salvato.

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes to be created
it: Attributi da creare

en: Attributes to export:
it: Attributi da esportare:

en: Aug
it: Ago

en: August
it: Agosto

en: Authentication method
it: Metodo di autenticazione

en: Author:
it: Autore:

en: Auto
it: Automatico

en: Auto Translate
it: Traduzione automatica

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
it: Auto-seleziona l'opzione esclusiva, se tutte le altre sono selezionate

en: Autoload URL
it: URL di autoload

en: Autoload URL:
it: URL di autoload:

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic (UTF-8)
it: Automatico (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
it: Caricare automaticamente l'URL finale quando il sondaggio è completo:

en: Automatically rename question code if already exists?
it: Rinominare automaticamente i codici di domanda se già esistenti?

en: Available admin themes:
it: Temi di amministrazione disponibili:

en: Available functions
it: Funzioni disponibili

en: Available label sets:
it: Set di etichette disponibili:

en: Available languages:
it: Lingue disponibili:

en: Available question themes:
it: Temi di domanda disponibili:

en: Available space in directory:
it: Spazio disponibile nella directory:

en: Available survey themes:
it: Temi del sondaggio disponibili:

en: Average
it: Media

en: Average file size
it: Dimensione media del file

en: Average interview time:
it: Tempo medio di intervista/compilazione:

en: Average no. of files per respondent
it: Numero medio di files per partecipante

en: Average size per respondent
it: Dimensione media per partecipante

en: Back
it: Indietro

en: Back to Response Import
it: Ritornare a Importare Risposte

en: Back to main menu
it: Tornare al menu principale

en: Back to survey home
it: Tornare alla home del sondaggio

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
it: Colore di sfondo per le domande (0 nero - 255 bianco)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
it: Colore di sfondo per le sezioni (0 nero - 255 bianco)

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Background image file
it: File immagine di sfondo

en: Backup entire database
it: Backup dell'intero database

en: Bar chart
it: Grafico a barre

en: Base language
it: Lingua base

en: Base language:
it: Lingua base:

en: Basic admin notification
it: Notifica admin standard

en: Basic admin notification body
it: Corpo della mail basic dell'admin

en: Basic admin notification could not be sent because of error: %s
it: Impossibile inviare la notifica di base dell'amministratore per l'errore: %s

en: Basic admin notification email body:
it: Corpo della mail di notifica di base dell'amministratore:

en: Basic admin notification subject
it: Soggetto della mail basic dell'admin

en: Basic admin notification subject:
it: Oggetto della mail di notifica di base dell'amministratore:

en: Basic attributes
it: Attributi di base

en: Basic email notification is sent to:
it: E-mail di notifica standard inviata a:

en: Basic notification attachments:
it: Allegati della mail di notifica di base:

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Basque
it: Basco

en: Batch deletion
it: Eliminazione batch

en: Batch edit
it: Modifica batch

en: Batch edit the menus
it: Modifica batch dei menù

en: Batch edit the participants
it: Modifica batch dei partecipanti

en: Batch-edit participants
it: Modifica batch dei partecipanti

en: Before
it: Prima

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
it: Prima di procedere, effettuare il backup del database utilizzando uno strumento apposito!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
it: Per aggiungere domande è necessario prima creare almeno un gruppo di domande.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
it: Prima di procedere con l'aggiornamento di LimeSurvey, occorre aggiornare il ComfortUpdate stesso.

en: Before you start, please prove you are human.
it: Prima di cominciare, è necessario dimostrare di essere umani.

en: Beginner tour
it: Tour per principianti

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Between %d and %d characters long.
it: Tra %d e %d lunghezza di caratteri.

en: Big5 Traditional Chinese
it: Big5 Cinese tradizionale

en: Binary pseudo charset
it: Pseudo caratteri binari

en: Binary safe case-insensitive string comparison
it: Confronto di stringhe binary-safe (non distingue maiuscolo/minuscolo)

en: Binary safe string comparison
it: Confronto binary-safe di stringhe

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
it: Mettere in blacklist tutte i sondaggi correnti per partecipante una volta che il campo globale è impostato:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
it: Mettere in blacklist i partecipanti per ogni nuovo sondaggio aggiunta una volta che il campo globale è impostato:

en: Blacklist settings
it: Impostazioni della Blacklist

en: Blacklist settings were saved.
it: Le impostazioni di blacklist sono state salvate.

en: Blacklist user:
it: Utente in blacklist:

en: Blacklisted
it: In blacklist

en: Blacklisted participants
it: Partecipanti in blacklist

en: Blacklisted?
it: In blacklist?

en: Body animation
it: Animazione del corpo

en: Bootstrap theme
it: Tema Bootstrap

en: Bootswatch theme
it: Tema Bootswatch

en: Borders around questions in PDF:
it: Bordi attorno alle domande nel PDF:

en: Borders around responses in PDF:
it: Bordi attorno alle risposte nel PDF:

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom
it: Parte inferiore

en: Bottom bar
it: Barra inferiore

en: Bounce email address:
it: Indirizzo email di rimbalzo:

en: Bounce processing
it: Elaborazione del rimbalzo:

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
it: L'elaborazione di rimbalzo delle email non è attivo o per l'intera applicazione o per questo sondaggio.

en: Bounce settings
it: Impostazioni per rimbalzo

en: Bounce settings have been saved.
it: Le impostazioni di rimbalzo sono state salvate.

en: Box deleted
it: Bod eliminato

en: Box orientation:
it: Orientamento del riquadro:

en: Box settings updated!
it: Impostazioni del box aggiornate!

en: Box updated
it: Box modificato

en: Boxes
it: Box

en: Boxes by row:
it: Box per riga:

en: Branch
it: Branca

en: Brandlogo file
it: File per il BrandLogo

en: Broken question themes
it: Temi di domande non funzionanti

en: Broken survey themes:
it: Temi di sondaggio interrotti:

en: Browse
it: Sfogliare

en: Browse participants
it: Esplorare i partecipanti

en: Browse responses
it: Sfogliare le risposte

en: Browse saved responses
it: Sfogliare le risposte salvate

en: Browse survey participants
it: Partecipanti al sondaggio

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
it: Il buildnumber é stato aggiornato a %s con successo

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bulk convert conditions to ExpressionScript
it: Conversione in blocco delle condizioni in ExpressionScript

en: Bulk export roles
it: Esportazione in blocco dei ruoli

en: But this one isn't.
it: Ma questo non lo è.

en: Button group
it: Gruppo di pulsanti

en: Buy a new key
it: Acquistare una nuova chiave

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
it: Continuando questo sondaggio, approvi la policy di protezione dati del fornitore di servizi.

en: By question group
it: Visualizzato per gruppo di domande

en: Bypass date control before sending email:
it: Tralasciare il controllo di data prima dell'invio delle mail:

en: Bypass participants with failing email addresses:
it: Tralasciare i partecipanti con indirizzo e-mail non corretto:

en: CPDB CSV summary
it: CPDB CSV sintesi

en: CPDB mapping
it: Mappatura CPDB

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
it: Foglio di stile CSS per il messaggio mostrato nell'orologio di countdown durante il conto alla rovescia

en: CSS class(es)
it: Classe/i CSS

en: CSS class(es):
it: Classe(i) CSS:

en: CSS files:
it: File CSS

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
it: Foglio di stile CSS per il 'messaggio di scadenza del tempo limite'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
it: Foglio di stile CSS usato per la visualizzazione del messaggio 'avviso di tempo limite'

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
it: Foglio di stile CSS usato quando viene mostrato il secondo 'avviso di tempo limite'

en: CSV field names
it: Nomi dei campi CSV

en: CSV field separator:
it: Separatore di campo CSV:

en: CSV file
it: File CSV

en: CSV input format
it: Formato in ingresso CSV

en: Calculate storage
it: Memorizzazione calcolo

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
it: Calcola la deviazione standard del campione per la lista di numeri

en: Calculate the sum of values in an array
it: Calcolare il totale dei valori in un array

en: Calculates the exponent of e
it: Calcola l'esponente di e

en: Calculation
it: Calcolo

en: Can edit?
it: E' possibile modificare?

en: Can not import a theme that already exists!
it: Impossibile importare un tema già esistente!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
it: Impossibile collegare la directory LDAP. Messaggio di errore: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
it: Impossibile connettersi alla directory LDAP

en: Can't delete question group when the survey is active
it: Impossibile eliminare il gruppo di domande quando il sondaggio è attivo

en: Can't find user group!
it: Impossibile trovare il gruppo di utenti!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
it: Impossibile eseguire il rendering del layout %s per il template%s. Si prega di provare a reinstallare il template.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
it: Impossibile eseguire il rendering del layout %s per il template%s. La versione del template nel dataabse è %s, ma nel config.xml è %s. Si prega di reinstallare il template.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
it: Impossibile eseguire il rendering del layout %s. Si prega di verificare la vista esistente o contattare l'amministratore.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
it: Non è possibile aggiornare le etichette perchè sono stati scelti codici già in uso.

en: Cancel
it: Annullare

en: Cancel automatic sending
it: Annullare l'invio automatico

en: Cancel copy
it: Annulla copia

en: Cancel editing
it: Annullare la modifica.

en: Cancel move
it: Annulla spostamento

en: Cannot be changed
it: Impossibile modificare

en: Cannot import the VVExport file.
it: Non e' possibile importare il file VVExport

en: Cannot move files due to permission problem.
it: Impossibile spostare i file a causa di un problema di permessi.

en: Careful: Applying a role to the user will overwrite any individual permissions given to the user!
it: Attenzione: l'applicazione di un ruolo all'utente sovrascriverà i singoli permessi concessi all'utente!

en: Case-insensitive strstr
it: Sensibile alle maiuscole strstr

en: Catalan
it: Catalano

en: Category separator
it: Separatore di categoria

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
it: Attenzione: Javascript è disabilitato nel browser che si sta usando. Potrebbe non essere possibile rispondere a tutte le domande del sondaggio. Verificare le impostazioni del browser.

en: Centered
it: Centrato

en: Central database
it: Database centrale

en: Central participant database
it: Database centrale dei partecipanti

en: Central participant management
it: Gestione centrale dei partecipanti

en: Central participants database summary
it: Riepilogo del database centrale dei partecipanti

en: Change language
it: Cambiare lingua

en: Change log
it: Registro modifiche

en: Change password
it: Cambiare la password

en: Change password?
it: Cambia la password?

en: Change scenario number
it: Modificare il numero dello scenario

en: Change settings
it: Modifica delle impostazioni

en: Change survey group
it: Modificare il gruppo di sondaggio

en: Change texts
it: Modifica dei testi

en: Change the display style of the month when using select boxes
it: Modificare lo stile di visualizzazione del mese quando si utilizzano caselle di selezione

en: Change the language
it: Cambiare la lingua

en: Changed by
it: Modificato da

en: Changed on
it: Modificato su

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
it: Le modifiche al modello standard non possono essere salvate.

en: Character set for file import/export:
it: Set dei caratteri per il file di importazione/esportazione:

en: Character set of file:
it: Set di caratteri del file:

en: Character set of the file:
it: Set di caratteri del file:

en: Chart type
it: Tipo di grafico

en: Chart type:
it: Tipo di grafico:

en: Check again
it: Verificare nuovamente

en: Check all extensions for available updates.
it: Controlla tutte le estensioni per gli aggiornamenti disponibili.

en: Check any that apply
it: Scegliere una o più delle seguenti opzioni

en: Check data
it: Controllare i dati

en: Check data integrity
it: Verifica dell'integrità dei dati

en: Check icon
it: Icona del check

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
it: Verifica se il contenuto di una variabile è un valore intero valido

en: Check logic
it: Verifica della logica

en: Check logic for current group
it: Controlla la logica per il gruppo corrente

en: Check out the dedicated documentation for this format.
it: Controllare la documentazione dedicata per questo formato.

en: Check survey logic for current question group
it: Verificare la logica del sondaggio per il gruppo di domande corrente

en: Checkbox is checked
it: La checkbox è selezionata

en: Checkbox is unchecked
it: La checkbox non è selezionata

en: Checkbox layout
it: Layout del checkbox

en: Checked
it: Selezionato

en: Checking basic requirements...
it: Verificare della sussistenza per i requisiti di base...

en: Checking existing LimeSurvey files...
it: In corso verifica dell'esistenza dei files di LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
it: Cinese (Tradizionale - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
it: Cinese (Tradizionale - Taiwan)

en: Choice column width
it: Scegliere larghezza della colonna

en: Choice header
it: Intestazione di scelta

en: Choice of rank %s
it: Scelta di rango %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
it: Scegliere 'Esegui/Tutto' dal menu per eseguire l'importazione.

en: Choose file
it: Scegliere il file

en: Choose one of the following answers
it: Scegliere solo una delle seguenti voci

en: Choose participant fields:
it: Scegli i campi dei partecipanti:

en: Choose the CSV file to upload:
it: Scegliere il file CSV da caricare:

en: Choose the file to upload:
it: Scegliere il file da caricare:

en: Choose when user can add a comment
it: Scegliere quando l'utente può aggiungere un commento

en: Choose your language
it: Scegli la lingua

en: Chosen icon:
it: Icona scelta:

en: Circle
it: Cerchio

en: Classes
it: Classi

en: Clear
it: Annulla

en: Clear all
it: Eliminazione totale

en: Clear assets cache:
it: Cancellare la cache delle risorse:

en: Clear default values
it: Cancella i valori predefiniti

en: Clear now
it: Cancellare ora

en: Clear selection
it: Eliminare la selezione

en: Click here to change maintenance mode setting.
it: Fare clic qui per modificare l'impostazione della modalità di manutenzione.

en: Click here to log in.
it: Cliccare qui per entrare.

en: Click here to start the survey.
it: Fare click qui per iniziare il questionario.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
it: Cliccare qui per usare ComfortUpdate o per scaricarlo.

en: Click here to use ComfortUpdate.
it: Fare click qui per utilizzare ComfortUpdate.

en: Click on 'Activate this survey'
it: Fare clic su "Attiva questo sondaggio"

en: Click on 'No, thanks'
it: Fare clic su "No, grazie"

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
it: Fai clic su "Anteprima sondaggio" e torna a questa finestra quando hai finito i test.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
it: Fare clic su 'Salva e chiudi' oppure su 'Avanti' per procedere.

en: Click on the 'Add group' button
it: Fai clic sul pulsante 'Aggiungi gruppo'

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
it: Fare click sula box 'Creazione Sondaggio' oppure su 'Successivo' in questo tutorial

en: Click on the 'Edit answer options' button.
it: Fare clic sul pulsante "Modifica le opzioni di risposta".

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
it: Fare clic sul pulsante "modifica sottodomande".

en: Click on the following button if you want to
it: Fai clic sul seguente bottone se si intende proseguire

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
it: Fare clic sul nome del sondaggio per tornare al riepilogo delle impostazioni del sondaggio.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
it: Fare clic sul pulsante aggiungi segnato %s per aggiungere un'altra sotto-domanda alla domanda.

en: Click this button to log out.
it: Fare click su questo pulsante per il log out.

en: Click to adjust.
it: Fare clic per regolare.

en: Click to expand
it: Fare click per espandere

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
it: Fare clic per impostare la posizione o trascinare il perno. Si possono anche inserire le coordinate

en: Clicking 'Yes' will generate access codes for all those in this participant list that have not been issued one. Continue?
it: Cliccando "Si" saranno generati i codici di accesso per tutti quelli che nella lista dei partecipanti non ne hanno ancora uno. Continuare?

en: Close
it: Chiudere

en: Close editor
it: Chiudere l'editor

en: Close the picker
it: Chiudere il selettore

en: Closed group
it: Gruppo chiuso

en: Code
it: Codice

en: Code filter
it: Codifica filtro

en: Code/text separator:
it: Separatore di Codice/testo

en: Code:
it: Codice:

en: Code: '%s' is a reserved word.
it: Il codice: '%s' è una parola riservata.

en: Collapse all
it: Riduci tutto

en: Collapse all question groups
it: Comprimi tutti i gruppi di domande

en: Collapsed menu
it: Menu compresso

en: Collapsible text
it: Testo collassabile

en: Columns
it: Colonne

en: ComfortUpdate could not download the update!
it: ComfortUpdate non è riuscito a effettuare il download dell'aggiornamento!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
it: ComfortUpdate non è in grado di aggiornare i dati informativi.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
it: ComfortUpdate non è riuscito a comprimere i file per il backup

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
it: ComfortUpdate non è riuscito a trovare il file di aggiornamento (o l'aggiornamento dell'aggiornamento) sul sistema locale

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
it: ComfortUpdate non può rimuovere una o più directory cancellate con l'aggiornamento.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
it: ComfortUpdate non può rimuovere uno o più file cancellati con l'aggiornamento.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
it: ComfortUpdate non è riuscito a decomprimere il file di aggiornamento (o l'aggiornamento dell'aggiornamento)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
it: ComfortUpdate ha riscontrato un errore durante il tentativo di acquisire i dati del database locale.

en: ComfortUpdate has been updated!
it: Il ComfortUpdate è stato aggiornato!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
it: comfortUpdate è disabilitato nella configurazione di LimeSurbey. Contattare l'amministratore per ulteriori informazioni.

en: ComfortUpdate key
it: Chiave del ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
it: Informazioni sulla chiave di ComfortUpdate

en: ComfortUpdate needs to be updated
it: E' necessario aggiornare il ComfortUpdate

en: ComfortUpdate step %s
it: passo %s dell'Aggiornamento Facilitato

en: Comma
it: Virgola

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Comment
it: Commento

en: Comment only when
it: Commentare solo quando

en: Comment only when you choose an answer.
it: Commenta solo quando hai scelto una risposta

en: Comment only when you don't choose an answer.
it: Commentare solo quando non è stata scelta una risposta

en: Comment your answers.
it: Commentare le risposte.

en: Comments
it: Commenti

en: Compact
it: Compatto

en: Compare a string to a regular expression pattern
it: Confronta una stringa con il modello di espressione regolare

en: Comparison operator
it: Operatore di confronto

en: Compatible
it: Compatibile

en: Compatible with type coercion
it: Compatibile con forzatura dei tipi

en: Complete only
it: Solo completo

en: Completed
it: Completato

en: Completed responses only
it: Solo risposte complete

en: Completed?
it: Completato?

en: Completion state:
it: Stato di completamento:

en: Condition
it: Condizione

en: Condition [Validation] (Default value)
it: Condizione [Convalida] (valore predefinito)

en: Condition added.
it: Condizione aggiunta.

en: Condition designer
it: Pannello delle condizioni

en: Condition replacement text for printable survey
it: Testo sostitutivo delle condizioni per il sondaggio in formato stampabile

en: Condition successfully copied
it: Condizione copiata con successo

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
it: Condizione copiata con successo (alcune sono state omesse perché duplicate)

en: Condition updated.
it: Condizione aggiornata.

en: Condition:
it: Condizione:

en: Conditional processing
it: Elaborazione condizionale

en: Conditions
it: Condizioni

en: Conditions designer
it: Definizione delle condizioni

en: Config file is malformed or null.
it: Il file di configurazione è malformato o vuoto.

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration directory is not writable
it: Non si hanno i permessi di scrittura sulla cartella di configurazione

en: Configuration file %s could not be found or read.
it: Impossibile trovare o leggere il file di configurazione %s

en: Configuration file already exist
it: Il file di configurazione esiste già

en: Configuration file config.xml does not exist.
it: Il file di configurazione config.xml non esiste.

en: Confirm
it: Confermare

en: Confirm password:
it: Confermare la password:

en: Confirm uploaded plugin
it: Conferma il plugin caricato

en: Confirm your admin password
it: Confermare la password di amministratore

en: Confirmation
it: Messaggio di conferma

en: Confirmation attachments:
it: Allegati della mail di conferma:

en: Confirmation email
it: Email di conferma

en: Confirmation email body
it: Corpo della mail di conferma

en: Confirmation email body:
it: Corpo della mail di conferma:

en: Confirmation email subject
it: Oggetto dell'email di conferma

en: Confirmation email subject:
it: Oggetto messaggio di conferma:

en: Confirmation of your participation in our survey
it: Confermare la partecipazione al sondaggio

en: Connected users
it: Utenti connessi

en: Constant
it: Costante

en: Content
it: Contenuto

en: Continue
it: Continuare

en: Continue without answering
it: Continua senza rispondere

en: Continue?
it: Continuare?

en: Convert N to:
it: Converti N in:

en: Convert Y to:
it: Converti Y in:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
it: Converte una stringa di 8 bit ad un stringa quoted-printable

en: Convert a date/time string to unix timestamp
it: Converte una stringa date/time in formato timestamp unix

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
it: Converte un valore numerico utilizzando una inputTable e una outputTable, entrambe di valori numerici.

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
it: Converte una stringa quoted-printable in una stringa a 8 bit

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Convertire tutte le entità HTML nei caratteri applicabili (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Convertire tutti i caratteri applicabili in entità HTML (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
it: Convertire i link alle risorse e i campi con espressioni?

en: Convert resource links?
it: Convertire i link delle risorse?

en: Convert spaces in question text to underscores:
it: Convertire gli spazi sui testi delle domande in trattino basso (underscore):

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Convertire le entità speciali HTML nei caratteri (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
it: Convertire i caratteri speciali in entità HTML (utilizza sempre ENT_QUOTES e UTF-8)

en: Copy
it: Copiare

en: Copy advanced options
it: Copia le opzioni avanzate

en: Copy advanced settings?
it: Copiare le impostazioni avanzate?

en: Copy answer options
it: Copia le opzioni di risposta

en: Copy answer options?
it: Copiare opzione di risposta?

en: Copy conditions
it: Copiare condizioni

en: Copy default answers
it: Copia le risposte predefinite

en: Copy default answers?
it: Copiare le risposte predefinite?

en: Copy failed
it: Copia fallita

en: Copy file
it: Copia file

en: Copy of survey is completed.
it: Copia del sondaggio completata.

en: Copy options
it: Copia delle opzioni

en: Copy question
it: Copiare domanda

en: Copy subquestions
it: Copia le sotto-domande

en: Copy subquestions?
it: Copiare sotto-domanda?

en: Copy survey
it: Copiare il sondaggio

en: Copy the selected conditions to:
it: Copiare le condizioni selezionate a:

en: Copy to local theme and save changes
it: Copiare nel tema locale e salvare le modifiche

en: Core Theme
it: Tema principale

en: Core admin theme
it: Tema principale di amministrazione

en: Core attribute
it: Attributo core

en: Core plugin can not be disabled.
it: Plugin essenziale. Non può essere disabilitato.

en: Core theme
it: Tema principale

en: Corner boxes
it: Riquadri d'angolo

en: Corner lines
it: Linee d'angolo

en: Corrected time:
it: Tempo rettificato:

en: Cosine
it: Coseno

en: Could not connect to LDAP server.
it: Impossibile collegarsi al server LDAP.

en: Could not create new box
it: Impossibile creare un nuovo box

en: Could not delete Box
it: Impossibile eliminare la casella

en: Could not delete user group.
it: Impossibile eliminare il gruppo  utente.

en: Could not delete user. User was not supplied.
it: Impossibile eliminare l'utente. Il nome utente non è stato fornito.

en: Could not fetch files.
it: Impossibile recuperare i file.

en: Could not insert all conditions.
it: Non è possibile inserire tutte le condizioni.

en: Could not load plugin
it: Impossibile caricare il plugin.

en: Could not modify user data.
it: Non è possibile modificare i dati utente.

en: Could not open file
it: Impossibile aprire il file

en: Could not parse config.xml file.
it: Impossibile analizzare il file config.xml.

en: Could not read plugin configuration file.
it: Impossibile leggere il file di configurazione del plug-in.

en: Could not remove deleted files
it: Non è possibile rimuovere file già eliminati

en: Could not remove the deleted directories
it: Non è possibile rimuovere directory già eliminate

en: Could not retrieve update info data
it: Non è possibile acquisire i dati informativi dell'aggiornamento

en: Could not save theme %s: %s
it: Impossibile salvare il tema %s: %s

en: Could not store advanced options
it: Impossibile memorizzare le opzioni avanzate

en: Could not store general options
it: Impossibile memorizzare le opzioni generali

en: Could not store translation
it: Impossibile memorizzare la traduzione

en: Could not store translation for answer option
it: Impossibile memorizzare la traduzione per l'opzione di risposta

en: Could not store translation for subquestion
it: Impossibile memorizzare la traduzione per la sotto-domanda

en: Could not uninstall plugin.
it: Impossibile disinstallare il plug-in.

en: Could not update box
it: Impossibile aggiornare il box

en: Could not update condition.
it: Non è possibile aggiornare le condizioni.

en: Could not update plugin %d
it: Impossibile aggiornare il plugin %d.

en: Could not write file
it: Impossibile scrivere il file

en: Count
it: Conteggio

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
it: Il rilevamento statistico per ogni domanda si basa sul numero di risposte per cui la domanda è stata posta

en: Count the number of answered questions in the list
it: Conta il numero di domande con risposta nella lista

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
it: Conta il numero di domande con risposta nella lista uguali al primo argomento

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
it: Conta il numero di domande con risposta nella lista che soddisfano i criteri (valore arg op)

en: Count the number of complete responses  with a value equal to a specific value
it: Conta il numero di risposte complete con un valore uguale a un valore specifico

en: Count the number of complete responses which are not empty
it: Conta il numero di risposte complete che non sono vuote

en: Create
it: Creare

en: Create Tutorial
it: Crea Tutorial

en: Create a new box
it: Creare una nuova box

en: Create a new question group inside your survey.
it: Creare un nuovo gruppo domande per il vostro sondaggio.

en: Create a new survey
it: Creare un nuovo sondaggio

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
it: Creare un nuovo sondaggio facendo click sulla icona %s

en: Create a new survey group
it: Crea un nuovo gruppo di sondaggi

en: Create a sample question and question group
it: Creazione di una domanda e un gruppo di domande di esempio

en: Create access codes
it: Crea codici di accesso

en: Create database
it: Creare il database

en: Create dummy participants
it: Creazione di partecipanti fittizi

en: Create example question group and question?
it: Creare un esempio di gruppo di domande e domande?

en: Create new question group
it: Crea un nuovo gruppo di domande

en: Create new survey menu
it: Creazione nuovo menù di sondaggio

en: Create new survey menu entry
it: Creazione voce di menù sondaggio

en: Create one or more questions inside the new question group.
it: Creare una o più domande all'interno del nuovo gruppo domande.

en: Create or import new label set(s)
it: Creare o importare un nuovo/i set di etichette

en: Create permission role
it: Crea il permesso del ruolo

en: Create permission roles
it: Crea i permessi dei ruoli

en: Create question
it: Crea domanda

en: Create survey
it: Creazione sondaggio

en: Create survey groups:
it: Creazione gruppi di sondaggi:

en: Create survey menu entries
it: Creazione delle voci di menù di sondaggio

en: Create, import, or copy survey
it: Creare, importare, o copiare un Import of survey is completed.

en: Create...
it: Creazione...

en: Create/edit user groups
it: Creare/Modificare i gruppi di utenti

en: Create/edit user roles
it: Crea/modifica ruoli utente

en: Created
it: Creato

en: Created at
it: Creato il

en: Created by
it: Creato da

en: Created on
it: Creato su

en: Created random users
it: Creati utenti casuali

en: Creating file backup
it: Creazione file di backup

en: Credentials are valid but we failed to create a user
it: Le credenziali sono valide, ma si è verificato un errore nella creazione dell'utente

en: Croatian
it: Croato

en: Cross-hover in matrix questions
it: Cross-hover nelle domande a matrice

en: Cssframework Name
it: Nome Cssframework

en: Current
it: Corrente

en: Current database version:
it: Versione del database corrente:

en: Current group is disabled
it: Il gruppo attuale è disabilitato

en: Current password:
it: Password attuale:

en: Current theme options are applied for this survey.
it: Le opzioni correnti del tema vengono applicate a questo sondaggio.

en: Current value
it: Valore corrente

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
it: Al momento non ci sono lingue addizionali configurate per questo sondaggio

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
it: Al momento non ci sono condizioni configurate per questo sondaggio

en: Currently we detect and handle the following changes:
it: Al momento si rilevano e gestiscono le seguenti modifiche:

en: Custom attributes
it: Attributi personalizzati

en: Custom handle Unicode code
it: Trattamento personalizzato del codice Unicode

en: Custom token
it: Token personalizzato

en: Czech
it: Ceco

en: Czech (informal)
it: Czech (informale)

en: DATA TO BE ENTERED
it: DATI DA INSERIRE

en: DB backup created:
it: Effettuata creazione del backup del DB:

en: DEC West European
it: DEC Europa occidentale

en: Danish
it: Danese

en: Data
it: Dati

en: Data consistency check
it: Controllo di coerenza dei dati

en: Data entry
it: Inserimento manuale dei dati

en: Data entry screen
it: Inserimento manuale dei dati

en: Data policy settings
it: Impostazioni della policy sulla privacy

en: Data redundancy check
it: Verificare ridondanza dei dati

en: Data selection
it: Selezione dei dati

en: Data selection:
it: Completamento dati:

en: Data view control
it: Vista di controllo dati

en: Database %s has been successfully populated.
it: Il database %s è stato popolato con successo.

en: Database configuration
it: Database di configurazione

en: Database creation
it: Creazione del database

en: Database doesn't exist!
it: Il database non esiste!

en: Database driver
it: Driver del database

en: Database driver version
it: Versione del driver del database

en: Database error
it: Errore del database

en: Database error!
it: Errore del Database!

en: Database exists
it: Il dataabse esiste già

en: Database has been created.
it: Il database è stato creato.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
it: Il database è stato aggiornato con successo alla versione %s

en: Database location
it: Posizione del database

en: Database name
it: Nome database

en: Database name:
it: Nome del database:

en: Database password
it: Password del database

en: Database server info
it: Informazioni sul database server

en: Database server version
it: Versione del database server

en: Database settings
it: Impostazioni del database

en: Database type
it: Tipo di database

en: Database type:
it: Tipo del database:

en: Database update
it: Aggiornamento del database

en: Database upgrade
it: Aggiornamento database

en: Database usage
it: Utilizzo del database

en: Database user
it: Utente del database

en: Date
it: Data

en: Date %s is invalid, please review your answer.
it: La data %s non è valida, controllare la risposta.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
it: Data (YYYY-MM-DD) eguaglia

en: Date added
it: Data di inserimento

en: Date entered is invalid!
it: I dati inseriti non sono validi!

en: Date format
it: Formato della data

en: Date format:
it: Formato della Data:

en: Date format: %s
it: Formato data: %s

en: Date in the format: %s
it: Data nel formato: %s

en: Date is
it: Data é

en: Date last action
it: Data dell'ultima azione

en: Date saved
it: Data salvata

en: Date stamp:
it: Data invio:

en: Date stamp?
it: Timbro data?

en: Date started
it: Data di inizio

en: Date submitted
it: Data invio

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Date/Time format
it: Formato data/ora

en: Datestamp
it: Data invio questionario completato

en: Day
it: Giorno

en: Deactivate
it: Disattivare

en: Deactivate Survey
it: Disattivazione sondaggio

en: Deactivate plugin
it: Disattiva plug-in

en: Deactivate quotas
it: Disattivazione delle quote

en: Deactivate survey
it: Disattivare il sondaggio

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Deactivated result tables
it: Tabella di resultati disattivata

en: Deactivated survey participants tables
it: Tabelle dei partecipanti al sondaggio disattivate

en: Deactivation
it: Disattivazione

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
it: Egregio/a {FIRSTNAME},
    Recentemente ha ricevuto un invito a partecipare ad un sondaggio on line.
    
    Abbiamo notato che non ha ancora completato il questionario. Con l'occasione Le ricordiamo che il questionario è ancora disponibile.
    
    Il sondaggio è intitolato:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Per partecipare fare clic sul link qui sotto.
    
    Cordiali saluti,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Fare clic qui per accedere al sondaggio e rispondere al questionario:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
it: Egregio/a {FIRSTNAME},
    
    Lei si è registrato (o qualcuno che ha utilizzato il suo indirizzo e-mail) per partecipare al sondaggio on line intitolato {SURVEYNAME}.
    
    Per completare il questionario fare clic sul seguente indirizzo:
    
    {SURVEYURL}
    
    Se ha qualche domanda, o se non si è registrato e ritiene che questa e-mail ti sia pervenuta per errore, la preghiamo di contattare  {ADMINNAME} all'indirizzo {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
it: Egregio/a {FIRSTNAME},
    
    Questa e-mail le è stata inviata per confermarle che ha completato correttamente il questionario intitolato {SURVEYNAME}  e che le sue risposte sono state salvate. Grazie per la partecipazione.
    
    Se ha ulteriori domande circa questo messaggio, la prego di contattare {ADMINNAME} all'indirizzo e-mail {ADMINEMAIL}.
    
    Cordiali saluti
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
it: Egregio/a {FIRSTNAME},
    
    è invitato a partecipare ad un sondaggio on line.
    
    Il sondaggio è intitolato:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Per partecipare fare click sul link in basso.
    
    Cordiali saluti,{ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Fare click qui per accedere al questionario e rispondere alle domande relative:
    {SURVEYURL}

en: Dec
it: Dic

en: December
it: Dicembre

en: Decimal mark
it: Separatore decimale

en: Decimal mark:
it: Simbolo del decimale:

en: Decrease
it: Diminuisce

en: Default HTML editor mode:
it: Modalità default HTML editor:

en: Default answer
it: Risposta predefinita

en: Default answer for scale %s:
it: Risposta di default per scala %s

en: Default answer value:
it: Risposta di default

en: Default answers
it: Risposte di default

en: Default attribute name:
it: Nomi attributi di default:

en: Default attribute values for this question type will be cleared
it: I valori degli attributi predefiniti per questo tipo di domanda verranno cancellati

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
it: Coordinate di default della mappa al momento del primo caricamento di pagina. Formato: latitude [space] longtitude

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Default position
it: Posizione di default

en: Default scenario
it: Scenario di default

en: Default site admin email:
it: Email default dell'amministratore del sito:

en: Default site bounce email:
it: Email del website di rimbalzo default:

en: Default site language:
it: Lingua sito di default

en: Default survey menu entries restored.
it: Le voci di default del menù di sondaggio sono state ripristinate.

en: Default survey menus restored.
it: Ripristininati i menù di default di sondaggio.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
it: Tema di sondaggio predefinito %s non installato. Ora %s è il nuovo tema di sondaggio predefinito

en: Default theme:
it: Tema di default:

en: Default value for option 'Other':
it: Valore di default per la scelta 'Other':

en: Default value settings were successfully saved.
it: Impostazioni dei valori di default salvati con successo

en: Default value:
it: Valore di default:

en: Define panel integrations for your survey
it: Definire il pannello delle integrazioni per il sondaggio

en: Delete
it: Eliminare

en: Delete User
it: Eliminare l'utente

en: Delete all conditions
it: Cancellare tutte le condizioni

en: Delete all conditions in this scenario
it: Eliminare tutte le condizioni dello scenario

en: Delete all files of this response
it: Eliminare tutti i file di questa risposta

en: Delete all incomplete responses that correspond to a participant for which a completed response is already recorded
it: Cancellare tutte le risposte incomplete che corrispondono a dei partecipanti per i quali è già stata registrata una risposta completa

en: Delete all notifications
it: Eliminare tutte le notifiche

en: Delete attachments
it: Eliminare gli allegati

en: Delete attribute
it: Eliminare l'attributo

en: Delete box
it: Eliminare la casella

en: Delete checked items!
it: Eliminare gli elementi selezionati!

en: Delete condition
it: Eliminare la condizione

en: Delete current group
it: Elimina il gruppo corrente

en: Delete current question group
it: Cancellare il gruppo domande corrente

en: Delete current user group
it: Cancellare l'attuale gruppo utente

en: Delete exported participants:
it: Eliminazione dei partecipanti esportati:

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
it: Eliminare dal database centrale, dai sondaggi associati e tutte le risposte associate

en: Delete from the central panel and associated surveys
it: Eliminare dal database centrale e in tutte i sondaggi associati

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
it: Eliminare a livello globale i partecipanti in blacklist dal database:

en: Delete label set
it: Cancellare set di etichette

en: Delete marked responses
it: Azzerare le risposte selezionate

en: Delete menu entries
it: Cancella le voci di menù

en: Delete menus
it: Elimina menù

en: Delete now
it: Eliminare adesso

en: Delete one or more participants...
it: Eliminare uno o più partecipanti...

en: Delete only from the central panel
it: Eliminare soltanto dal database centrale

en: Delete participant
it: Eliminare il partecipante

en: Delete participant attribute %s
it: Elimina l'attributo del partecipante %s

en: Delete participants table
it: Eliminare la tabella dei partecipanti

en: Delete question(s)
it: Eliminare la domanda(e)

en: Delete quotas
it: Eliminare le quote

en: Delete responses
it: Eliminare le rirposte

en: Delete roles
it: Elimina ruoli

en: Delete survey
it: Eliminare il sondaggio

en: Delete survey files
it: Eliminazione dei file del sondaggio

en: Delete survey group
it: Eliminare il gruppo di sondaggi

en: Delete survey group not possible
it: Impossibile eliminare il gruppo di sondaggi

en: Delete survey participant
it: Eliminare il partecipante al sondaggio

en: Delete survey participants
it: Eliminare i partecipanti al sondaggio.

en: Delete survey participants table
it: Eliminare la tabella dei partecipanti al sondaggio

en: Delete surveys
it: Eliminare il sondaggio

en: Delete table
it: Eliminare la tabella.

en: Delete the selected entries
it: Eliminare le voci selezionate

en: Delete this assessment rule
it: Eliminare questa regola di valutazione

en: Delete this attribute
it: Eliminare l'attributo

en: Delete this attribute:
it: Eliminare questo attributo:

en: Delete this entry
it: Eliminare risposta

en: Delete this entry and related response
it: Eliminare questa voce e la relativa risposta

en: Delete this participant
it: Eliminare il partecipante

en: Delete this plugin from the file system
it: Elimina questo plugin dal file system

en: Delete this response
it: Eliminare questa risposta

en: Delete this subquestion
it: Cancellare questa sotto-domanda

en: Delete this survey menu
it: Eliminare questo menù di sondaggio

en: Delete this survey menu entry
it: Eliminare questa voce dal menù del sondaggio

en: Delete this user
it: Eliminare questo utente

en: Delete this user group
it: Eliminare il gruppo di utenti

en: Delete user
it: Eliminare l'utente

en: Delete user group
it: Eliminare il gruppo di utenti

en: Delete value
it: Eliminare il valore

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
it: La cancellazione comporterà anche l'eliminazione di tutte le sotto-domande e le opzioni di risposta che sono incluse. Si è sicuri di voler continuare?

en: Deleting User
it: Eliminare l'utente

en: Deleting answers: %u answers deleted
it: Eliminazione risposte: %u risposte cancellate

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
it: Eliminazione di valutazioni:%u voci di valutazione cancellate

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
it: Eliminazione di condizioni: condizioni %u cancellato

en: Deleting groups: %u groups deleted
it: Eliminazione di gruppi: %u gruppi cancellati

en: Deleting orphan survey participants table: %s
it: Eliminazione della tabella dei partecipanti al sondaggio orfano:

en: Deleting orphan survey table: %s
it: Eliminazione della tabella orfana del sondaggio: %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
it: Eliminazione dei valori predefiniti orfani: %u valori predefiniti cancellati.

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
it: Eliminazione delle lingue di quote orfane: %u lingue di quote eliminate

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
it: Eliminazione dei membri di quota orfani: %u membri di quota eliminati

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
it: Eliminazione quote orfane: %u quote eliminate

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
it: Eliminazione di assegnazioni di gruppi utenti orfani: %u assegnazioni eliminate

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
it: Eliminazione di attributi della domanda: attributi %u cancellati

en: Deleting questions: %u questions deleted
it: Eliminazione di domande: %u domande cancellate

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
it: Eliminazione dell'impostazione di lingua per il sondaggio:%u

en: Deleting survey participants table: %s
it: Eliminazione della tabella dei partecipanti al sondaggio: %s

en: Deleting survey table: %s
it: Eliminazione della tabella di sondaggio: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
it: Eliminazione di sondaggi: %u sondaggi eliminati

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
it: L'eliminazione di queste domande eliminerà anche le relative opzioni di risposta e sotto-domande. Si è sicuri di voler continuare?

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
it: Cancellando questo gruppo si cancelleranno anche le domande e le risposte che contiene. Si è sicuri di voler continuare?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
it: L'eliminazione della domanda comporterà anche l'eliminazione delle opzioni di risposta e delle sotto-domande contenute in essa. Si è certi di continuare?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
it: Solo modalità DEMO: il caricamento dei files è disabilitato con questo sistema

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
it: Modalità Demo:le credenziali di accesso sono predefinite - fare direttamente click sul bottone di login.

en: Demo mode: Uploading plugins is disabled.
it: Modalità demo: il caricamento dei plugin è disabilitato.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
it: Modalità dimostrativa: caricamento temi disabilitato

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
it: Modalità DEMO: l'importazione dei modelli è disabilitata.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
it: Il tempo dell'operazione dipende dal numero di file caricati.

en: Deprecated survey themes:
it: Temi di sondaggio obsoleti:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
it: Descrivere qui il sondaggio, ma non fare ancora nessuna domanda.

en: Description
it: Descrizione

en: Description of the survey
it: Descrizione del sondaggio

en: Description:
it: Descrizione:

en: Descriptive statistics
it: Statistiche descrittive

en: Destination URL:
it: URL di destinazione:

en: Destination question group:
it: Gruppo di domande di destinazione:

en: Detailed Error
it: Dettagli del errore

en: Detailed admin notification
it: Notifica admin dettagliata

en: Detailed admin notification body
it: Corpo della mail di dettaglio dell'admin

en: Detailed admin notification could not be sent because of error: %s
it: Impossibile inviare la notifica di amministrazione dettagliata per l'errore: %s

en: Detailed admin notification email body:
it: Corpo della mail di notifica di dettaglio dell'amministratore:

en: Detailed admin notification subject
it: Soggetto della mail di dettaglio dell'admin

en: Detailed admin notification subject:
it: Oggetto di notificazione dettagliata del amministratore:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
it: E-mail di notifica dettagliata con la data di risposta inviata a:

en: Detailed notification attachments:
it: Allegati della mail di notifica di dettaglio:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
it: Determina se una variabile è da considerarsi vuota

en: Did Not Save
it: Salvataggio non riuscito

en: Dim answered array rows
it: Righe ridotte di array di risposta

en: Directly show edit mode:
it: Mostra direttamente la modalità di modifica:

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
it: Cartella `%s` già esistente - scegliere un altro nome

en: Disable chart
it: Disabilitare i grafici

en: Disable map display
it: Disabilitare la visualizzazione della mappa

en: Disable only
it: Disabilitare solo

en: Disable question script for XSS restricted user:
it: Disabilita lo script all'interno di domande per l'utente con restrizioni XSS:

en: Disable the next button until time limit expires
it: Disabilitare il bottone 'Successivo' sino a che il tempo limite sia scaduto

en: Disable the prev button until the time limit expires
it: Disabilitare il bottone 'Precedente' sino a che il tempo limite sia scaduto

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
it: Disabilitato dalla configurazione. Impostare l'opzione 'mostra popup' nel file config.php per abilitare questa opzione.

en: Disagree
it: In disaccordo

en: Display
it: Visualizzare

en: Display CPDB participants
it: Visualizzare i partecipanti del CPDB

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
it: Visualizzare un 'avviso di tempo limite' quando restano il numero di secondi indicati nel countdown (l'avviso non verrà mostrato se lasciato vuoto)

en: Display a chart in the statistics?
it: Mostrare un grafico nelle statistiche?

en: Display as bar chart
it: Visualizza come grafico a barre

en: Display as pie chart
it: Visualizza come grafico a torta

en: Display attribute warnings:
it: Visualizzare le avvertenze dell'attributo:

en: Display chart
it: Mostrare grafico

en: Display chart:
it: Visualizzare grafico:

en: Display columns
it: Mostrare le colonne

en: Display dropdown boxes
it: Mostrare le liste dropdown (elenco a discesa)

en: Display logo:
it: Mostrare logo:

en: Display map
it: Mostrare la mappa

en: Display min and max value under the slider
it: Mostrare il valore minimo e massimo sotto lo slider

en: Display mode:
it: Modalità di visualizzazione:

en: Display my CPDB participants
it: Mostrare i partecipanti al CPDB

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
it: Mostrare numeri con la virgola come separatore decimale, se necessario

en: Display participants
it: Visualizza i partecipanti

en: Display responses
it: Mostrare le risposte

en: Display rows
it: Mostrare righe

en: Display slider min and max value
it: Mostrare il valore minimo e massimo dello slider

en: Display survey participants after adding?
it: Visualizzare i partecipanti al sondaggio dopo l'inserimento?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
it: Mostrare il messaggio di 'tempo limite scaduto' per il numero di secondi indicati prima di effettuare 'l'azione del tempo limite' (di default 1 secondo, se lasciato vuoto)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
it: Visualizzare il secondo 'avviso di tempo limite' quando rimangono tot secondi nel countdown (l'avviso non viene mostrato se lasciato vuoto)

en: Display this box to:
it: Visualizzare la box a:

en: Display type
it: Tipo di visualizzazione

en: Display/Export
it: Visualizzare/Esportare

en: Display:
it: Visualizzare:

en: Displaying {count} survey(s).
it: Visualizzazione di {count} sondaggio/i.

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
it: Visualizzazione di {start}-{end} di {count} risposte.

en: Do you really want to continue?
it: Si intende continuare?

en: Do you really want to delete all marked responses?
it: Si è sicuri di voler eliminare tutte le risposte selezionate?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
it: Si è sicuri di voler cancellare questa regola di valutazione?

en: Do you really want to delete this label set?
it: Si è sicuri di voler eliminare questo set di etichette

en: Do you really want to delete this response?
it: Si è sicuri di voler eliminare questa risposta?

en: Do you want to continue?
it: Si intende continuare?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
it: Si vuole creare un tabella di partecipanti per questo sondaggio?

en: Do you want to delete this response?
it: Eliminare questa risposta?

en: Do you want to delete this role?
it: Vuoi eliminare questo ruolo?

en: Do you want to delete this user?
it: Cancellare questo utente?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
it: Popolare il database adesso, con la creazione delle relative tabelle?

en: Do you want to take ownerschip of this user?
it: Vuoi prendere la proprietà di questo utente?

en: Don't import if label set already exists:
it: Non importare se il set di etchette é esistente

en: Don't show
it: Non mostrare

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
it: Non toccare i valori seguenti a meno che non si sappia cosa si sta facendo.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
it: Fatto ! Provare il sondaggio usando l'icona %s

en: Dot (.)
it: Punto (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
it: Fare doppio click oppure drag-and-drop degli elementi nella lista di sinistra per muoverli nella destra - L'elemento più alto in classifica deve trovarsi in alto nella lista di destra, spostandolo dal posto più basso della classifica.

en: Doughnut
it: Ciambella

en: Doughnut chart
it: Grafico a ciambella

en: Download all files in this response as a zip file
it: Scaricare tutti i files di questa risposta in un file zip

en: Download archive
it: Download dell'archivio

en: Download error!
it: Errore nel download!

en: Download files
it: Scaricare i file

en: Download marked files
it: Scaricare file selezionati

en: Download the data and the syntax file.
it: Scaricare i dati e il file della sintassi

en: Download this file
it: Scaricare questo file

en: Drag and drop here, or click once to start uploading
it: Trascinare qui o fare click col mouse per avviare il caricamento.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
it: Trascinare e rilasciare il pin nella posizione desiderata. Si può cliccare il tasto destro sulla mappa per muovere il pin.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
it: Trascinare questo attributo su un'altra colonna per mapparlo sul database centrale dei partecipanti

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
it: Trascinare un campo CSV in uno degli attributi elencati qui sotto per importare in esso i dati

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
it: Trascinare un campo CSV in quest'area per creare un nuovo attributo per i partecipanti e importare in esso i dati

en: Drop-down list
it: Lista drop-down

en: Dropdown fields
it: Campi dropdown (tendina)

en: Dropdown prefix/suffix
it: Prefisso/suffisso per gli elenchi a discesa

en: Dropdown separator
it: Separatori per elenchi a discesa

en: Duplicate
it: Duplicare

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
it: Sono stati trovati codici duplicati, questi inserimenti non saranno aggiornati

en: Duplicate label set name
it: Nome del set di etichette duplicato

en: Duplicate records removed
it: Record duplicati rimossi

en: Duplicates are determined by:
it: Duplicati sono determinati per:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
it: I duplicati saranno rilevati da una combinazione di nome, cognome e indirizzo email.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
it: I duplicati saranno rilevati tramite il campo participant_id in questo file CSV.

en: Duration
it: Durata

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch (informal)
it: Dutch (informale)

en: EM value
it: Valore di EM

en: ERROR MESSAGE
it: MESSAGGIO DI ERRORE

en: EUC-JP Japanese
it: EUC-JP Giapponese

en: EUC-KR Korean
it: EUC-KR Coreano

en: Each answer may only be a number.
it: Ogni risposta può essere solo un numero.

en: Each answer must be %s
it: Ogni risposta deve essere uguale a %s

en: Each answer must be at least %s
it: Ogni risposta deve essere almeno uguale a %s

en: Each answer must be at most %s
it: Ogni risposta deve essere al più uguale a %s

en: Each answer must be between %s and %s
it: Ogni risposta deve essere compresa tra %s e %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
it: Ogni domanda possiede la tipologia di grafico stabilita nelle opzioni avanzate.

en: Earlier than:
it: Prima di:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
it: Navigazione facile con le "briciole di pane"

en: Edge detection format:
it: Formato rilevazione bordi:

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Group
it: Modificare il gruppo

en: Edit URL parameter
it: Modificare i parametri URL

en: Edit and look at the assessements for this survey.
it: Modificare e visualizzare le valutazioni per questo sondaggio.

en: Edit answer options
it: Modificare le opzioni di risposta

en: Edit answer options for this question
it: Modificare/Aggiungere le opzioni di risposta a questa domanda

en: Edit assessments
it: Modificare le valutazioni

en: Edit attribute
it: Modificare attributo

en: Edit condition
it: Modificare condizione

en: Edit current user group
it: Modificare l'attuale gruppo utenti

en: Edit data policy settings
it: Modificare le impostazioni della policy sulla privacy

en: Edit default answer values
it: Modificare i valori delle risposte di default

en: Edit default answers
it: Modificare le risposte predefinite

en: Edit default anwers
it: Modifica le risposte predefinite

en: Edit email templates
it: Modificare i modelli delle email

en: Edit global settings
it: Modifica delle impostazioni globali

en: Edit group
it: Modificare gruppo

en: Edit label set
it: Modificare set di etichette

en: Edit label sets
it: Modificare il set di etichette

en: Edit participant
it: Modificare il partecipante

en: Edit permissions
it: Modificare i permessi

en: Edit permissions for this survey
it: Modifica i permessi per questo sondaggio

en: Edit presentation and navigation settings
it: Modificare le impostazioni di presentazione e navigazione

en: Edit publication and access settings
it: Modificare la pubblicazione e le impostazioni di accesso

en: Edit question
it: Modificare la domanda

en: Edit quota
it: Modificare quota

en: Edit quotas
it: Modificare le quote

en: Edit quotas for this survey.
it: Modificare le quote per questo sondaggio.

en: Edit response
it: Modifica risposta

en: Edit response URL
it: Modificare URL risposta

en: Edit settings for notification and data management
it: Modificare le impostazioni per la notifica e la gestione dei dati

en: Edit settings for publication and access control
it: Modificare le impostazioni per la pubblicazione e il controllo degli accessi

en: Edit simple plugin settings
it: Modificare le impostazioni del plugin

en: Edit subquestions
it: Modificare sotto-domanda

en: Edit subquestions for this question
it: Modificare/Aggiungere sotto-domande

en: Edit survey group
it: Modificare il gruppo di sondaggi

en: Edit survey menu
it: Modifica il menù di sondaggio

en: Edit survey menu entry
it: Modifica voce di menù sondaggio

en: Edit survey panel integration
it: Modificare il pannello di integrazione del sondaggio

en: Edit survey participant
it: Modificare il partecipante al sondaggio

en: Edit survey permissions
it: Modificare i permessi del sondaggio

en: Edit survey permissions for group %s
it: Modificare i permessi del sondaggio per il gruppo %s

en: Edit survey permissions for user %s
it: Modificare i permessi sul sondaggio per l'utente %s

en: Edit survey settings
it: Modificare impostazioni sondaggio

en: Edit text elements and general settings
it: Modifica degli elementi di testo e delle impostazioni generali

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
it: Modifica la linea %s e completa il nome del file con il percorso completo del file dei dati scaricato.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
it: Modificare i modelli per le e-mail di invito, promemoria e registrazione

en: Edit theme options
it: Modifica le opzioni del tema

en: Edit theme options for this survey
it: Modificare le opzioni del tema per questo sondaggio

en: Edit theme permissions for user %s
it: Modifica dei permessi dei temi per l'utente %s

en: Edit this assessment rule
it: Modificare questa regola di valutazione

en: Edit this attribute
it: Modificare l'attributo

en: Edit this entry
it: Modificare risposta

en: Edit this participant
it: Modificare il partecipante

en: Edit this response
it: Modificare questa risposta

en: Edit this survey menu
it: Modificare questo menù di sondaggio

en: Edit this survey menu entry
it: Modificare questa voce del menù di sondaggio

en: Edit this survey participant
it: Modificare il partecipante al sondaggio

en: Edit this user
it: Modificare questo utente

en: Edit user
it: Modifica utente

en: Edit user group
it: Modificare gruppo di utenti

en: Edit user permissions for user %s
it: Modifica permessi utente per l'utente %s

en: Edit user roles
it: Modifica ruoli utente

en: Edit value
it: Modificare il valore

en: Editing
it: In modifica

en: Editing %s
it: Modifica di %s

en: Editing response (ID %s)
it: Modificare risposta (ID %s)

en: Editing user
it: Modificare l'utente

en: Editing user group (Owner: %s)
it: Modificare il gruppi di utenti (Proprietario: %s)

en: Editor mode
it: Modalità editor

en: Either admin login name, password or email is empty
it: Almeno una tra nome, password o email del'amministratore sono vuoti.

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
it: Il tempo di inattività è stato troppo lungo, oppure i cookies nel browser sono disabilitati, oppure c'è stato un problema con la connessione di rete.

en: Email
it: E-mail

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Email address is not valid.
it: Indirizzo e-mail non valido.

en: Email address of the participant
it: Indirizzo e-mail del partecipante

en: Email address of the survey administrator
it: Indirizzo di posta elettronica dell'amministratore del sondaggio.

en: Email address to use
it: Indirizzo e-mail da utilizzare

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: Email batch size:
it: Dimensione gruppo email:

en: Email error message %s
it: Messaggio di errore e-mail %s

en: Email failed
it: Email non riuscita

en: Email method:
it: Metodo email:

en: Email settings
it: Impostazioni e-mail

en: Email status
it: Status della email

en: Email status:
it: Stato e-mail:

en: Email successfully sent.
it: E-mail inviate correttamente.

en: Email templates
it: Modelli email

en: Email templates successfully saved.
it: Modelli Email salvati con successo.

en: Email to %s (%s) failed.
it: E-mail a %s (%s) non riuscita.

en: Email to %s failed. Error Message : %s
it: Invio email a %s fallito. Messaggio di errore: %s

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Access code is not yet valid.
it: E-mail a {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) non effettuata: il codice di accesso non è più valido.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Access code is not valid anymore.
it: E-mail a {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) non inviata: il codice di accesso non è valido.

en: Email user group
it: Email del gruppo di utenti

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
it: L' E-Mail non è stata inviata poichè si sta operando in modalità DEMO

en: Email:
it: e-mail:

en: Enable
it: Abilita

en: Enable assessment mode:
it: Abilitare la modalità valutazione:

en: Enable chart
it: Abilitare i grafici

en: Enable map display
it: Abilitare la visualizzazione della mappa

en: Enable participant-based response persistence:
it: Abilita la persistenza della risposta basata sui partecipanti:

en: Enabling unstable updates will allow you to try alpha and beta versions of extensions. Talk to the extension author for more information.
it: L'attivazione di aggiornamenti instabili ti consentirà di provare le versioni alpha e beta delle estensioni. Parla con l'autore dell'estensione per ulteriori informazioni.

en: Encrypted
it: Criptato

en: Encrypted:
it: Criptata:

en: Encrypted?
it: Criptato?

en: Encryption is disabled because Sodium library isn't installed
it: La crittografia è disabilitata perché la libreria Sodium non è installata

en: Encryption type:
it: Tipo di crittografia:

en: End
it: Fine

en: End URL:
it: URL finale:

en: End message
it: Messaggio finale

en: End message:
it: Messaggio finale:

en: End tour
it: Fine del tour

en: End url
it: URL finale

en: End: %s
it: Fine: %s

en: English
it: Inglese

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
it: Definire un numero minimo di risposte possibili (0=Nessun limite)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
it: Inserire una equazione booleana per validare ogni sotto-domanda.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
it: Inserire un'equazione booleana per validare l'intera domanda

en: Enter a header text for the first scale
it: Inserire una intestazione per la prima scala

en: Enter a header text for the second scale
it: Inserire un'intestazione per la seconda scala

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
it: Inserire una lista di ID per le risposte che devono essere cancellate, separate da una virgola.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
it: Scegliere un nome ed una password per questo questionario e fare clic su Salva

en: Enter a new key
it: Inserire una nuova chiave

en: Enter a title for your first question group
it: Inserire un titolo per il primo gruppo di domande

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
it: Inserire una risposta per riga. E' possibile inserire un codice separandolo dalla risposta con un punto e virgola o un tab. Per sondaggi multilingua aggiungere la/le traduzione/i nella stessa riga, separate con un punto e virgola ";" o una tabulazione.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
it: Inserire una etichetta per riga. È possibile fornire un codice separando codice ed etichetta con un punto e virgola o una tabulazione. Per i sondaggi multilingue si aggiunge la traduzione sulla stessa linea separata con un punto e virgola o una tabulazione.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
it: Inserire l'ID della domanda per ottenere l'ordinamento delle sotto-domande da una domanda precedente

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
it: Inserire i codici di domande a Scelta Multipla (separati da punto e virgola) per escludere le opzioni di risposta corrispondenti in questa domanda.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
it: Inserire i codici di domande a Scelta Multipla (separati da punto e virgola) per visualizzare esclusivamente le opzioni di risposta corrispondenti in questa domanda.

en: Enter your answers:
it: Inserire le risposte:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
it: Scrivere le proprio informazioni dati qui sotto. Verrà inviata una e-mail contenente il link che consentirà di partecipare a questo sondaggio.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
it: Inserisci il nome host e la porta, ad esempio: %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
it: Inserire il nome dell'host e la porta, ad esempio: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
it: Inserire le etichette:

en: Enter your update key:
it: Inserire la chiave di aggiornamento (update key):

en: Entity
it: Entità

en: Equals
it: Uguale

en: Equals sum value
it: Valore uguale del totale

en: Equals:
it: Uguale a:

en: Equation
it: Equazione

en: Error
it: Errore

en: Error %s
it: Errore %s

en: Error : %s
it: Errore : %s

en: Error Files List
it: Errore nell'elenco dei files

en: Error code:
it: Codice di errore:

en: Error creating LDAP connection
it: Errore durante la creazione della connessione LDAP

en: Error creating role
it: Errore nella creazione del ruolo.

en: Error files list
it: Elenco dei file con errori

en: Error in default value : %s
it: Errore nel valore predefinito: %s

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Error message returned by IMAP:
it: Messaggio di errore restitituito da IMAP:

en: Error message: %s
it: Messaggio di errore: %s

en: Error on %s for subquestion %s: %s
it: Errore sulla %s per la sotto-domanda %s: %s

en: Error on response update
it: Errore nell'aggiornamento della risposta

en: Error saving privacy policy text
it: Errore durante il salvataggio del testo policy sulla privacy

en: Error saving results
it: Errore nel salvataggio dei risultati

en: Error saving survey texts
it: Errore durante il salvataggio dei testi del sondaggio

en: Error when saving %s for plugin %s
it: Errore durante il salvataggio di %s per il plugin %s

en: Error while creating zip file
it: Errore nella creazione del file Zip

en: Error while saving group:
it: Errore durante il salvataggio del gruppo:

en: Error while saving:
it: Errore durante il salvataggio:

en: Error while updating template permissions.
it: Errore nei permessi di aggiornamento dei template.

en: Error!
it: Errore!

en: Error! Please change your password from your profile settings.
it: Errore! Modifica la password dalle impostazioni del tuo profilo.

en: Error! Some theme(s) inherit from this theme
it: Errore! Alcuni temi ereditano da questo tema

en: Error! You cannot uninstall the default template.
it: Errore! Non è possibile disinstallare il template predefinito.

en: Error! You do not have the permission to edit this user.
it: Errore! Non sei autorizzato a modificare questo utente.

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
it: Errore. Eliminato/i %s attributo/i. Messaggio di errore: %s

en: Error:
it: Errore:

en: Error:
it: Errore:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
it: Errore: 'other' è una parola chiave riservata.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
it: Errore: impossibile ripulire file per un sondaggio che non è stato rimosso. Eliminare normalmente il sondaggio nella visualizzazione sondaggi.

en: Error: Could not delete some files:
it: Errore: Non è possibile eliminare alcuni file:

en: Error: Could not delete survey files.
it: Errore: impossibile eliminare i file di sondaggio.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
it: Errore nella la spedizione della email dovuto alla configurazione della PHP mail sul server.
    Le risposte al sondaggio sono state comunque salvate, ma non si riceverà la email di conferma.
    Annotare il "nome" e la "password" utilizzata per eventuali futuri utilizzi.

en: Error: Found no configuration for plugin. Please contact the plugin author.
it: Errore: non è stata trovata alcuna configurazione per il plug-in. Si prega di contattare l'autore del plugin.

en: Error: Malformed JSON - field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
it: Errore: JSON non valido - il campo %s deve essere un array JSON o la stringa "inherit". Trovato "%s".

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
it: Errore: la tabella delle risposte non esiste. Il sondaggio non può essere disattivato.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
it: Errore: il tema "%s" non è installato.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
it: Errore: le opzioni di risposta per questa domanda non sono disponibili in questa lingua.

en: Error: There are no answers defined for this question.
it: Errore: non vi sono risposte definite per questa domanda.

en: Error: This question has no answers.
it: Errore: questa domanda non ha risposte.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
it: Errore: si stanno cercando di utilizzare codici di risposta duplicati.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
it: Errore: Si stanno cercando di utilizzare codici di risposta duplicati.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
it: Errore: si stanno cercando di utilizzare codici delle sotto-domande duplicati.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
it: Errore: inserire un titolo (group title) per questo sondaggio

en: Error: You have to enter a name for this label set.
it: Errore: inserire un nome per questo gruppo etichette.

en: Error: no email has been send.
it: Errore: nessuna e-mail è stata inviata.

en: Errors happened during the update check. Please notify the extension authors for support.
it: Si sono verificati errori durante il controllo degli aggiornamenti. Si prega di informare gli autori dell'estensione per il supporto.

en: Estonian
it: Estone

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
it: Ogni riga è una sotto-domanda. Raccomandiamo l'uso di codici logici o numerici per le sotto-domande. I partecipanti non possono vedere il codice della sotto-domanda, bensì solo il testo della sotto-domanda stessa.

en: Everybody
it: Tutti

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
it: L'operazione risulta essere avvenuta con successo. Procedere con il passaggio successivo.

en: Exactly %d character long.|Exactly %d characters long.
it: Esattamente %d carattere.|Esattamente %d caratteri.

en: Example data
it: Dati di esempio

en: Exclude answers?
it: Escludere risposte?

en: Exclude quotas?
it: Escludere quote?

en: Exclude record IDs?
it: Escludere ID dei record?

en: Exclude survey permissions?
it: Escludere i permessi di sondaggio?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
it: Esclude tutte le altre opzioni se una certa risposta è selezionata - inserire solo il/i codice/i della/e risposta/e separate da un punto e virgola.

en: Exclusive option
it: Opzione esclusiva

en: Execute survey
it: Eseguire il sondaggio

en: Existing attribute
it: Attributo esistente

en: Existing participant attributes
it: Attributi dei partecipanti esistenti

en: Existing survey participant attributes
it: Attributi dei partecipanti al sondaggio esistenti

en: Exit and clear survey
it: Uscire e ripulire il sondaggio

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Expand/Collapse
it: Espandi/Raggruppa

en: Expected expressions separated by commas
it: Richieste espressioni separate da virgole

en: Expected left parentheses after function name
it: E' prevista una parentesi aperta subito dopo il nome della funzione

en: Expected right parentheses
it: Manca una parentesi chiusa

en: Expert mode
it: Modalità avanzata

en: Expiration
it: Scadenza

en: Expiration date/time:
it: Data/ora di scadenza:

en: Expire survey
it: Scadenza del sondaggio

en: Expired
it: Scaduto

en: Expired: %s
it: Scadenza: %s

en: Expiry date/time:
it: Data/ora di scadenza:

en: Exponential expression
it: Espressione esponenziale

en: Export
it: Esportare

en: Export
it: Esportazione

en: Export %s participants to CSV
it: Esportare %s partecipanti in CSV

en: Export VV file
it: Esportare VV file

en: Export a VV survey file
it: Esportare il  file VV delle risposte

en: Export all participants
it: Esportare tutti i partecipanti

en: Export as CSV
it: Esporta come CSV

en: Export as...
it: Esportare come...

en: Export current group
it: Esporta il gruppo corrente

en: Export data
it: Esportare dati

en: Export format:
it: Formato di export:

en: Export images
it: Esportare immagini

en: Export label set
it: Esportare set di etichette

en: Export language:
it: Linguaggio di esportazione

en: Export multiple label sets
it: Esportare multipli set di etichette

en: Export participant to CSV
it: Esportazione dei partecipanti in formato CSV

en: Export participants
it: Esportare i partecipanti

en: Export printable survey
it: Esportazione del sondaggio stampabile

en: Export questions as:
it: Esporta domande come:

en: Export resources as ZIP archive
it: Esportare le risorse come archivio ZIP

en: Export response data to SPSS
it: Esportare i dati delle risposte verso SPSS

en: Export responses
it: Esportare le risposte

en: Export responses as:
it: Esporta le risposte come:

en: Export responses to SPSS
it: Esportare le risposte in SPSS

en: Export results
it: Esportare i risultati

en: Export selected label sets
it: Esportare i set di etichette selezionati

en: Export survey
it: Esportare sondaggio

en: Export survey archive
it: Esportare l'archivio del sondaggio

en: Export survey results
it: Esportare i risultati del sondaggio

en: Export survey structure
it: Esportare la struttura del sondaggio

en: Export syntax
it: Esportare sintassi

en: Export these responses as PDF:
it: Esporta queste risposte in PDF:

en: Export these responses as queXML PDF:
it: Esporta queste risposte come PDF queXML:

en: Export this label set
it: Esportare questo set di etichette

en: Export this question group
it: Esportare il gruppo domande corrente

en: Export this question to PDF.
it: Esportare la domanda in PDF.

en: Export this response
it: Esportare questa risposta

en: Export type
it: Tipo di esportazione

en: Export:
it: Esportazione:

en: Exported
it: Esportato

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
it: L'esportazione di un questionario in formato queXML consente di creare documenti PDF che possono essere stampati, compilati, scansiti ed elaborati utilizzando il software queXF.

en: Expression Engine descriptions
it: Descrizioni dell'Expression Engine

en: Extend
it: Estendere

en: Extend theme
it: Estendere il tema

en: Extended
it: Esteso

en: Extends
it: Estende

en: Extension "%s" is already installed.
it: L'estensione "%s" è già installata.

en: Extension "%s" is not compatible with your LimeSurvey version.
it: L'estensione %s non è compatibile con la tua versione di LimeSurvey.

en: Extension %s has no updater defined in config.xml
it: L'estensione %s non ha un programma di aggiornamento definito in config.xml

en: Extension configuration file is not valid or missing.
it: Il file di configurazione dell'estensione non è valido o mancante.

en: Extension configuration file is not valid.
it: Il file di configurazione dell'estensione non è valido.

en: Extension is not compatible with your LimeSurvey version.
it: L'estensione non è compatibile con la tua versione di LimeSurvey.

en: External Link
it: Link esterno

en: Extra comma found in function
it: Trovata una virgola di troppo nella funzione

en: Extra right parentheses detected
it: Trovata una parentesi chiusa eccedente

en: Extra token found after expressions
it: Trovati partecipanti aggiuntivi dopo le espressioni

en: Extra tokens found
it: Trovati partecipanti aggiuntivi

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
it: File estratti non trovati - forse un problema di autorizzazione?

en: Failed
it: Fallito

en: Failed saving the role
it: Impossibile salvare il ruolo.

en: Failed to activate the plugin.
it: Attivazione plugin fallita.

en: Failed to add group! Group already exists.
it: Impossibile aggiungere il gruppo! Il gruppo esiste già.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
it: Aggiunta gruppo fallita! Il nome del gruppo è più lungo di 20 caratteri

en: Failed to add user
it: Inserimento utente fallito.

en: Failed to add user group.
it: Aggiunta gruppo di utenti fallita.

en: Failed to add user.
it: Aggiunta utente fallita.

en: Failed to create participant entries
it: Voci dei partecipanti create correttamente

en: Failed to deactivate the plugin.
it: Disattivazione plugin fallita.

en: Failed to delete answer
it: Eliminazione risposta fallita

en: Failed to delete subquestion
it: Impossibile eliminare la sotto-domanda

en: Failed to edit user group! Group already exists?
it: Modifica del gruppo utenti non riuscita! Il gruppo è già esistente?

en: Failed to generate random string for token. Please check your configuration and ensure that the openssl or mcrypt extension is enabled.
it: Impossibile generare una stringa casuale per il token. Controlla la configurazione e assicurati che l'estensione openssl o mcrypt sia abilitata.

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
it: Errore di apertura della inbox dell'account della mail di rimbalzo.

en: Failed to open the uploaded file!
it: Impossibile aprire il file caricato!

en: Failed to remove user.
it: Eliminazione utente fallita.

en: Failed to update answer:
it: Errore nell'aggiornamento della risposta:

en: Failed to update answers
it: Aggiornamento delle risposte fallito

en: Failed to update survey permissions!
it: Aggiornamento permessi per il sondaggio fallito!

en: Fax to:
it: Fax a:

en: February
it: Febbraio

en: Female
it: Femmina

en: Field caption
it: Etichetta del campo

en: Field description
it: Campo di descrizione

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
it: I campi segnati con un asterisco (%s) sono obbligatori.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
it: I campi contrassegnati con un asterisco sono obbligatori.

en: Fields with %s are required.
it: I campi con %s sono obbligatori.

en: Fields with %s*%s are required.
it: I campi con %s*%s sono obbligatori.

en: File
it: Documento

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
it: Il file %s non può essere cancellato per motivi di sicurezza.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
it: Il file %s non può essere eliminato. Controllare i permessi della cartella /upload/themes

en: File %s deleted
it: Il file %s é stato eliminato

en: File %s uploaded
it: Il file %s è stato caricato

en: File %s uploaded and %s files unpacked
it: Il file %s è stato caricato e %s file sono stati spacchettati.

en: File %s, line %s.
it: File %s, linea %s.

en: File backup created: %s
it: Creato file di backup: %s

en: File could not be uploaded
it: Impossibile caricare il file

en: File count
it: Conteggio dei file:

en: File extension:
it: Estensione del file:

en: File is uploaded to currently selected folder
it: Il file è stato caricato nella cartella corrente.

en: File management
it: Gestione file

en: File manager
it: Gestione file

en: File name
it: Nome del file

en: File seems empty or has only one line
it: Il file sembra vuoto o ha una sola riga

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
it: Il file dovrebbe essere un file CSV standard (delimitato da virgole) con doppi apici opzionali intorno al valore (di default per OpenOffice e Excel). La prima riga deve contenere i nomi dei campi. I campi possono essere in qualsiasi ordine.

en: File size
it: Dimensione file

en: File successfully deleted
it: File eliminato con successo

en: File upload
it: Caricamento file

en: File upload succeeded.
it: Upload del documento completato.

en: Files Css
it: File Css

en: Files Js
it: File Js

en: Files Print Css
it: Stampa file Css

en: Files are ready for download in archive %s.
it: I file sono pronti per essere scaricati nell'archivio %s.

en: Files imported:
it: File importati:

en: Files skipped:
it: File ignorati:

en: Files successfully copied
it: File copiati con successo.

en: Files successfully moved
it: File spostati con successo.

en: Filipino
it: Filippino

en: Filter HTML for XSS:
it: Filtro HTML per XSS:

en: Filter blank email addresses:
it: Filtra gli indirizzi di posta elettronica vuoti

en: Filter by email address:
it: Filtro per indirizzo email:

en: Filter by language:
it: Filtro per lingua:

en: Filter duplicate records:
it: Filitra i records duplicati:

en: Filter the available answers by this value
it: Filtrare le risposte disponibili con questo valore

en: Filtered from statistics script
it: Filtrati dagli  script delle statistiche

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
it: Equazione finale da impostare nel database, valori di default da impostare nel teso della domanda.

en: Finalize response submission
it: Finalizza l'invio delle risposte

en: Finally, activate your survey
it: Infine, attivare il sondaggio

en: Find first occurrence of a string
it: Trova prima occorrenza di una stringa

en: Find highest value
it: Trova il valore più alto

en: Find lowest value
it: Trova il valore più basso

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
it: Trova la posizione della prima occorrenza in una stringa (non distingue maiuscolo/minuscolo)

en: Find position of first occurrence of a string
it: Trova la posizione della prima occorrenza di una stringa

en: Find updates
it: Trova aggiornamenti

en: Find whether the type of a variable is string
it: Verificare se il tipo di una variabile è una stringa

en: Finds whether a value is not a number
it: Verifica se un valore non è un numero

en: Finds whether a variable is NULL
it: Verifica se una variabile è NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
it: Verifica se una variabile è un numero o una stringa numerica

en: Finds whether the type of a variable is float
it: Verifica se il tipo di una variabile è float

en: Finish
it: Terminare

en: Finish & save
it: Finire e salvare

en: Finnish
it: Finlandese

en: First choice
it: Prima scelta

en: First line contains the code of questions:
it: La prima riga contiene il codice delle domande.

en: First name
it: Nome

en: First name of the participant
it: Nome del partecipante

en: First name:
it: Nome:

en: Fix automatically numeric value
it: Correggere automaticamente il valore numerico

en: Folder
it: Cartella

en: Folder: %s
it: Cartella: %s

en: Follow the following link to update it
it: Fare clic sul seguente collegamento per aggiornarlo

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
it: Il/i sondaggio/i che seguono non sono ancora attive, ma è possibile effettuare la registrazione.

en: Font color
it: Colore del carattere

en: Font size of PDFs:
it: Dimensioni del fonf del PDF

en: Fontawesome icon
it: Icona fontawesome

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
it: Per facilitare l'apertura in MS Excel, modificare l'estensione in 'tab' o 'txt'

en: For expression
it: Per espressione

en: For further information please contact %s:
it: Per ulteriori informazioni contattare %s

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
it: Per elenchi a discesa (dropdown), mostrare fino a questo numero di righe

en: For more information consult our manual, or our forums.
it: Per ulteriori informazioni consultare il nostro manuale o i nostri forum.

en: For more information please consult our manual or our forum.
it: Per ulteriori informazioni consultare il nostro manuale o il nostro forum.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
it: Per adesso è preferibile lasciare queste impostazioni addizionali cosi' come sono impostate. Se si voglio avere maggiori informazioni sulle impostazioni di randomizzazione e della rilevanza, è possibile consultare il manuale.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
it: Per il nostro semplice sondaggio, è meglio cominciare in modalità di accesso aperta.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
it: Per questo semplice sondaggio le impostazioni di default vanno bene, ma è consigliabile leggere attentamente l'avviso che appare quando si attivano i sondaggi.

en: Forbidden Extension
it: Estensione proibita

en: Force HTTPS:
it: Forzare HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height.
it: Impostare tutte le opzioni di risposta ad uguale altezza

en: Force import:
it: Import forzato:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
it: Impostare la stessa altezza per ogni lista di opzioni di scelta e di classifica.

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la password?

en: Format
it: Formato

en: Format a GMT date/time
it: Formattare data/ora come GMT

en: Format a local date/time
it: Formattare data/ora locale

en: Format a local time/date as integer
it: Formatta una ora/data locale come numero intero

en: Format a number with grouped thousands
it: Formatta un numero raggruppando le migliaia

en: Format:
it: Formato:

en: Format: %s
it: Formato: %s

en: Found %s plugins in file system
it: Trovati %s plugin nel file system.

en: Found & writable
it: Trovato & scrivibile

en: Found no configuration file for this plugin.
it: Per questo plugin non è stato trovato un file di configurazione.

en: Found no file
it: Nessun file trovato

en: Found no participant share
it: Non è stato trovato nessun partecipante condiviso

en: Found no plugin with id %d
it: Il plugin con id %d non è stato trovato.

en: Found no plugin with id %d.
it: Il plugin con id %d non è stato trovato.

en: Found no plugin with name %s
it: Il plugin %s non è stato trovato.

en: Found no plugin, or plugin already active.
it: Plugin non trovato o già attivo.

en: Found no plugin, or plugin not active.
it: Plugin non trovato o non attivo.

en: Found no response with ID %d
it: Nessuna risposta trovata con ID %d

en: Four
it: Quattro

en: French
it: Francese

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
it: Da sinistra a destra dovrebbe essere "Creare sondaggio", "Lista sondaggi" e "Impostazioni globali". La cosa migliore è iniziare creando un sondaggio.

en: From survey participants table
it: Dalla tabella dei partecipanti al sondaggio

en: From:
it: Da:

en: Fruity fonts
it: Fonts Fruity

en: Fruity variations
it: Variazioni Fruity

en: Full
it: Completo

en: Full answers
it: Risposte complete

en: Full lock
it: Blocco completo (full)

en: Full name
it: Nome completo

en: Full name:
it: Nome completo:

en: Full names
it: Nomi completi

en: Full question text
it: Testo completo delle domanda

en: Full responses
it: Risposte complete

en: Full selector
it: Selettore completo

en: Full template editor
it: Editor completo dei modelli

en: Function does not support %s arguments
it: La funzione non supporta %s argomenti

en: Function must have at least %s argument|Function must have at least %s arguments
it: La funzione deve avere almeno %s argomento|La funzione deve avere almeno %s argomenti

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
it: La funzione supporta molti argomenti, dove -1 = illimitato: %s

en: Further settings for application administrator
it: Ulteriori impostazioni per l'amministratore dell'applicazione

en: GB2312 Simplified Chinese
it: GB2312 Cinese semplificato

en: GBK Simplified Chinese
it: GBK Cinese semplificato

en: GEOSTD8 Georgian
it: GEOSTD8 Georgiano

en: GET data method
it: Metodo dati GET

en: Galician
it: Galiziano

en: Gender
it: Genere

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: General filters
it: Filtri generali

en: General options
it: Opzioni generali

en: General replacements
it: Sostituzioni generali

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: General settings & texts
it: Impostazioni generali e testi

en: General survey settings
it: Impostazioni generali del sondaggio

en: Generate QR-Code
it: Genera il QR-Code

en: Generate a random integer
it: Genera un numero casuale intero

en: Generate access codes
it: Generazione dei codici di accesso

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: German (informal)
it: Tedesco (informale)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
it: Restituisce un timestamp (marca temporale) UNIX per una data (ciascuno dei 6 parametri è opzionale)

en: Get float value of a variable
it: Ottiene il valore float di una variabile

en: Get order from previous question
it: Ottenere l'ordinamento da una domanda precedente

en: Get string length
it: Restituisce la lunghezza della stringa

en: Get system information
it: Acquisire le informazioni di sistema

en: Get the default location using the user's IP address?
it: Ottenere la posizione di default usando l'indirizzo IP dell'utente?

en: Get the integer value of a variable
it: Restituire il valore intero di una variabile

en: Get value of pi
it: Restituisce il valore di p-greco

en: Global
it: Globale

en: Global settings
it: Impostazioni generali

en: Global settings were saved.
it: Le impostazioni globali sono state salvate.

en: Global survey settings
it: Impostazioni globale del sondaggio

en: Go to question
it: Andare alla domanda

en: Go to question group
it: Andare al gruppo domande

en: Go to survey
it: URL del sondaggio

en: Go to survey participant and token settings
it: Vai alle impostazioni del rispondete e identificativo del sondaggio

en: Go to today
it: Andare a oggi

en: Google Analytics settings:
it: Impostazioni Google Analytics:

en: Google Analytics style:
it: Stile di Google Analytics:

en: Google Translate API key:
it: Chiave dell'API di Google Translate:

en: Grand total
it: Somma totale

en: Graph labels:
it: Etichette del grafico:

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Greater than (Strings)
it: Maggiore di (Stringhe)

en: Greater than or equal to
it: Maggiore o uguale a

en: Greater than or equal to (Strings)
it: Maggiore o uguale a (Stringhe)

en: Greater than:
it: Maggiore di:

en: Greek
it: Greco

en: Gross percentage
it: Percentuale complessiva

en: Group
it: Gruppo

en: Group / Question order
it: Gruppo / Ordine delle domande

en: Group 1: The first lot of questions
it: Gruppo 1: Il primo lotto di domande

en: Group ID
it: ID del Gruppo

en: Group ID (gid): “%s” already set with language ”%s”.
it: ID gruppo (gid): "%s" già impostato con la lingua "%s".

en: Group by Group
it: Visualizza un gruppo domande per pagina

en: Group by group
it: Gruppo per gruppo

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
it: Il gruppo non può essere cancellato, a causa delle condizioni dipendenti

en: Group could not be deleted
it: Impossibile eliminare il gruppo.

en: Group description
it: Descrizione gruppo

en: Group description:
it: Descrizione del gruppo:

en: Group list
it: Elenco dei gruppi

en: Group member can only see own group:
it: I membri di un gruppo possono vedere soltanto il proprio gruppo:

en: Group members
it: Membri del gruppo

en: Group name
it: Nome del gruppo

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
it: Il nome del gruppo può contenere solo caratteri alfanumerici, underscore o punti.

en: Group not found
it: Gruppo non trovato

en: Group not found.
it: Gruppo non trovato

en: Group of checkboxes
it: Gruppo di checkboxes

en: Group order
it: Ordine del gruppo

en: Group overview
it: Panoramica del gruppo

en: Group quick actions
it: Azioni rapide di gruppo

en: Group relevance:
it: Rilevanza del gruppo:

en: Group summary
it: Riepilogo del gruppo

en: Group time
it: Tempo per il gruppo di domande

en: Group:
it: Gruppo:

en: Group:
it: Gruppo:

en: GroupId missing
it: GroupId mancante

en: Groups in this survey
it: Gruppi nel sondaggio

en: Groups to which I belong
it: Gruppi di appartenenza

en: HP West European
it: HP  Europa occidentale

en: HTML editor
it: Editor HTML

en: HTML editor mode:
it: Modalità editor HTML:

en: Handle shape
it: Forma dell'handle

en: Has been reset
it: È stato resettato

en: Header for first scale
it: Testata per la prima scala

en: Header for second scale
it: Testata per la seconda scala

en: Heading
it: Titolo

en: Headings
it: Titoli

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height of dropdown
it: Altezza dell'elenco a discesa (dropdown)

en: Hello
it: Ciao

en: Hello %s,
it: Salve %s,

en: Hello World Admin Module
it: Hello World Modulo Admin

en: Hello World From Global Settings!
it: Hello World da Impostazioni globali!

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
it: Salve,
    
    Una nuova risposta é stata inviata per il sondaggio '{SURVEYNAME}'.
    
    Fare click sul link seguente per vedere le risposte individuali:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Fare click sul link seguente per modificare le risposte individuali:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Fare clic sul link seguente per visualizzare le statistiche:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
it: Salve,
    
    Una nuova risposta è stata inviata dal sondaggio '{SURVEYNAME}'.
    
    Fare clic sul link seguente per vedere la risposta individuale:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Fare clic sul link seguente per modificare la risposta individuale:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Fare clic sul link seguente per visualizzare le statistiche:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Le seguenti risposte sono state date dal partecipante:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
it: Guida in linea

en: Help about this question
it: Note su questa domanda

en: Help:
it: Nota di spiegazione:

en: Here are your new credentials.
it: Ecco le nuove credenziali.

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
it: Qui è possibile scegliere di avviare il sondaggio in modalità di accesso chiuso.

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hidden:
it: Nascosto:

en: Hide advanced settings
it: Nascondere impostazioni avanzate

en: Hide blacklisted participants:
it: Nascondere i partecipanti in blacklist:

en: Hide both
it: Nascondere entrambi

en: Hide privacy info
it: Nascondi informazioni sulla privacy

en: Hide the tip that is normally shown with a question
it: Nascondere i suggerimenti visualizzati solitamente con la domanda

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
it: Nascondere sempre questa domanda. Ciò risulta utile per poter inserire dati grazie a risposte precaricate.

en: Hide tip
it: Nascondere suggerimenti

en: Hint when response is not valid
it: Suggerire quando la risposta è non valida

en: Hint when response is valid
it: Suggerire quando la risposta è valida

en: Hints and warnings:
it: Suggerimenti e avvertenze:

en: Home page settings
it: Impostazioni della home page

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hour
it: Ora

en: How many roads must a man walk down?
it: Quante strade deve percorrere un uomo?

en: How many rows to display
it: Quante righe si intende visualizzare

en: How many users should be created
it: Quanti utenti dovrebbero essere creati

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
it: E' importante ripulire la cache del browser in questo momento. Dopo aver fatto questo, fare click sul pulsante in basso.

en: Huge free text
it: Testo libero maxi

en: Hungarian
it: Ungherese

en: I accept
it: Accettazione

en: I confirm
it: Conferma

en: IFrame embedding allowed:
it: IFrame embedding consentito:

en: IP Addresses will be logged
it: L'indirizzo IP verrà registrato

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: IP as default location
it: IP come posizione di default

en: ISO 8859-7 Greek
it: ISO 8859-7 Greco

en: ISO 8859-8 Hebrew
it: ISO 8859-8 Ebraico

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
it: ISO 8859-9 Turco (latin5)

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icon
it: Icona

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
it: Il nome dell'icona deve essere un semplice nome di classe (alfanumerico, spazio, meno e trattino basso).

en: Icon:
it: Icona:

en: Identifier
it: Identificatore

en: Identifier:
it: Identificatore:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
it: Se vengono mostrati errori sarà necessario eseguire nuovamente questo script.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
it: Se necessario, il database sarà aggiornato come passo finale.

en: If necessary the database will be updated.
it: Se necessario il database verrà aggiornato.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
it: Se una delle sotto-domande é marcata, per ciascuna di quelle marcate questo valore è aggiunto come valutazione.

en: If participant access codes are used, the public may register for this survey
it: Se vengono utilizzati codici di accesso dei partecipanti, il pubblico può registrarsi per questo sondaggio

en: If participant-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
it: Se  un partecipante è abilitato al salvataggio delle risposte basata sul partecipante, questo può modificare le sue risposte anche dopo il completamento. Altrimenti può aggiungere nuove risposte senza restrizioni.

en: If some participants have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
it: Se alcuni partecipanti hanno impostato una data futura sul campo 'valido da',questi non potranno fare accesso al sondaggio prima della data di 'valido da'.

en: If the button above is not working, please copy this link into the address line of your browser
it: Se il pulsante sopra non funziona, copia questo link nella barra degli indirizzi del tuo browser

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
it: Se il database non esiste, sarà creato (assicurati che l'utente del database abbia i permessi necessari). Se invece ci sono tabelle esistenti di LimeSurvey nel database, queste saranno aggiornate automaticamente dopo l'installazione.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
it: Se l'opzione esterna non è impostata, questa verrà aggiunta all'URL corrente dell'admin.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
it: Se il link non funziona e si accende HTTPS, LimeSurvey si romperá e non sarai in grado di accedervi.

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
it: Se il link deve avere classi aggiuntive, inserirle qui.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
it: Se l'opzione "Risposte anonime" è attivata, una data fittizia (1980-01-01) sarà utilizzata in ogni risposta per assicurare l'anonimato dei partecipanti al sondaggio.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
it: Se il partecipante marca tutte le opzioni, vengono deselezionate tutte e viene selezionata l'opzione impostata in "Opzione esclusiva"

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
it: Se username e indirizzo email sono validi e si è autorizzati a usare l'autenticazione interna del database, una nuova password viene inviata a questo indirizzo email

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
it: Se è presente in blacklist ma vuole partecipare a questo sondaggio e ricevere inviti, vada al seguente link:
    {OPTINURL}

en: If you are using participants or notification emails you need to set an administrator email address.
it: Se si utilizzano e-mail di partecipanti o di notifiche, è necessario impostare un indirizzo e-mail dell'amministratore.

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
it: Per utilizzare le funzioni dei partecipanti o le email di notifica, è necessario impostare un indirizzo email dell'amministratore.

en: If you change the email format, you'll have to review your email templates to fit the new format
it: Se modifichi il formato e-mail, dovrai rivedere i modelli e-mail per adattarli al nuovo formato

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
it: Se si sceglie '%s', specificare la scelta fatta nel campo testo di accompagnamento.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
it: Se si fa clic su questa scheda, verrà visualizzato il menu delle impostazioni del sondaggio. Le impostazioni più importanti del sondaggio sono accessibili da questo menu.

en: If you delete this table access codes will no longer be required to access this survey.
it: Se si elimina questa tabella i codici di accesso non verranno più richiesti per accedere al sondaggio.

en: If you disable this option : user with XSS restriction still can add script. This allow user to add cross-site scripting javascript system.
it: Se disabiliti questa opzione: l'utente con restrizione XSS può ancora aggiungere script. Ciò consente all'utente di aggiungere script javascript cross-site.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
it: Se non si intende partecipare a questo sondaggio e non si vogliono ricevere altri inviti, si può cliccare sul seguente collegamento:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
it: Se non si dispone di un account su limesurvey.org, occorre %seffettuare la registrazione%s.

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
it: Se è stato inserito manualmente l'URL, controllare l'ortografia e riprovare.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
it: Se si fornisce un indirizzo e-mail, sarà inviato un messaggio con i dettagli.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
it: Se si hanno molti elementi e si usa un filtro, è preferibile disabilitarlo per migliorare la velocità del browser.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
it: In caso di problemi, provare prima a utilizzare un browser moderno, prima di segnalarlo.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
it: Per qualsiasi dubbio o informazione circa questa e-mail, non esiti a contattare l'amministratore del sito a %s. Grazie!

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click 'Continue'.
it: Se ti è stato assegnato un codice di accesso, inseriscilo nella casella in basso e fai clic su "Continua".

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click continue.
it: Se in possesso di un codice partecipanti, inserirlo nel campo in basso e cliccare continua.

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide an access code either manually or by URL.
it: Attivando i partecipanti per questo sondaggio, l'accesso sarà riservato solo agli utenti che forniranno un codice di accesso manualmente o tramite URL.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
it: Se si rimuove questo attributo, si perderanno tutte le informazioni.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
it: Se si sostituisce il set di etichette, gli eventuali valori di valutazione esistenti andranno perduti.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
it: Se si sostituisce il set di etichette, queste traduzioni andranno perdute.

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their access code.
it: Se si imposta a 'Sì', allora non ci sarà alcun collegamento tra la tabella dei partecipanti e quella delle risposte. Non sarà possibile associare le risposte ai codici di accesso del partecipante.

en: If you think this is a server error, please contact %s.
it: Se si ritiene che si tratti di un errore del server, contattare %s

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
it: Se si attiva l'opzione -Risposta anonimizzata- e si crea una tabella dei partecipanti, LimeSurvey segnerà le risposte complete con una 'Y' invece di data/tempo per assicurare l'anonimato dei partecipanti.

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
it: Se è stato usato un codice di accesso per accedere a questo sondaggio, questo codice non sarà registrato assieme alle risposte fornite. Il codice partecipante è gestito in un database diverso e viene aggiornato soltanto per indicare se è stata completata (o no) il sondaggio. Non c'è nessun modo per abbinare i codici di accesso alle risposte al sondaggio.

en: If you want to activate it click here:
it: Per attivarlo cliccare qui:

en: If you want to apply original theme options, click here:
it: Se si desidera applicare le opzioni del tema originale, fare clic qui:

en: If you want to change the question group this question is in.
it: Se si desidera modificare il gruppo di domande, questa domanda è compresa all'interno del gruppo.

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
it: Se si vuole esportare i partecipanti in blacklist, definire l'opzione "Nascondere in partecipanti in blacklist" delle impostazioni CPDB uguale a "No"

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
it: Se si vuole importare il sondaggio su una vecchia installazione oppure se il sondaggio ha problemi: utilizzare la vecchia versione (automaticamente selezionata se alcuni codici sono duplicati).

en: If you want to know more about them, check our manual.
it: Se vuoi saperne di più su questo, controlla il manuale.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
it: Se si vuole modificare %s si può estendere %s.

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
it: Se si desidera specificare un link a una pagina con la policy sulla privacy del sondaggio, impostare "Mostrare il testo della policy sulla privacy del sondaggio con la casella di controllo obbligatoria:" su "Testo collassabile" e utilizzare i marcatori {STARTPOLICYLINK} e {ENDPOLICYLINK} nella "Etichetta della casella di controllo della policy sulla privacy del sondaggio" per definire il collegamento che apre il popup della policy sulla privacy del sondaggio. Se non è indicato alcun segnaposto, ci sarà un'appendice.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
it: E' possibile caricare ancora %s file(s); altrimenti ritornare al sondaggio.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
it: Se il database è condiviso, è consigliato il prefisso "lime_", altrimenti lasciare vuota questa impostazione.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
it: Se il database utilizza una porta personalizzata, concatenarla con i due punti. Esempio: db.host.com:5431

en: Ignore
it: Ignorare

en: Ignored columns
it: Colonne ignorate:

en: Image
it: Immagine

en: Images
it: Immagini

en: Import
it: Importare

en: Import (CSV)
it: Importa (CSV)

en: Import (JSON)
it: Importa (JSON)

en: Import (XML)
it: Importa (XML)

en: Import CSV
it: Importare CSV

en: Import Label Set
it: Importare set di etichette

en: Import VV file
it: Importa VV file

en: Import a VV response data file
it: Importare una risposta con formato VV.

en: Import a VV survey file
it: Importare un sondaggio con formato VV

en: Import a group
it: Importare un gruppo

en: Import a question
it: Importare una domanda

en: Import as not finalized answers?
it: Importare come risposte non terminate?

en: Import failed because of page reload.
it: Importazione non riuscita a causa del caricamento della pagina.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
it: Importazione non riuscita. E' stato selezionato un file di tipo non valido '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
it: Import fallito: È stato richiesto l'import forzato ma il file di input non contiene abbastanza colonne per poter compilare il sondaggio.

en: Import failed: No answers could be mapped.
it: Import fallito: Nessuna risposta può essere mappata.

en: Import group
it: Importa gruppo

en: Import label set resources
it: Importare risorse di set di etichette

en: Import label set(s)
it: Importare set di etichette

en: Import of label set(s) is completed.
it: Importazione di set di etichette completata.

en: Import of survey is completed.
it: L'importazione di sondaggio è stata completata.

en: Import old participant table
it: Importa la vecchia tabella dei partecipanti

en: Import participants from:
it: Importazione dei partecipanti da:

en: Import permission role from XML
it: Importazione permessi del ruolo da XML

en: Import question
it: Importare la domanda

en: Import question group
it: Importare gruppo domande

en: Import resources ZIP archive
it: Importare le risorse da archivio ZIP

en: Import responses
it: Importare risposte

en: Import responses from a deactivated survey table
it: Importare risposte da una tabella di un sondaggio disattivato

en: Import responses from deactivated survey table
it: Importa le risposte dalla tabella dei sondaggi disattivati

en: Import role
it: Importa ruolo

en: Import survey
it: Importare sondaggio

en: Import survey administrators from CSV
it: Importa gli amministratori del sondaggio da CSV

en: Import survey administrators from Json
it: Importa gli amministratori del sondaggio da Json

en: Import survey data
it: Importare dati del sondaggio

en: Import survey participants from CSV file
it: Importazione dei partecipanti al sondaggio da file CSV

en: Import survey participants from LDAP
it: Importazione dei partecipanti al sondaggio da LDAP

en: Import survey resources
it: Importare risorse del sondaggio

en: Import theme result:
it: Risultato dell'importazione del tema:

en: Import timings (if exist)
it: Import dei tempi di completamento (se esistenti)

en: Import users
it: Importa utenti

en: Importance
it: Importanza

en: Important instructions
it: Istruzioni importanti

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
it: Importante: aggiungere gli apici a tutto il contenuto che inizia con un segno di uguale (=) per prevenire attacchi tramite CSV injections.

en: Imported Files List
it: Lista dei files importati

en: Imported files list
it: Elenco dei file importati

en: Imported files:
it: File importati:

en: Imported resources for
it: Importate risorse per

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
it: Impossibile cancellare questo gruppo perchè vi è una domanda che ha una condizione nel suo contenuto

en: In LimeSurvey a survey is organized in groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
it: In LimeSurvey un sondaggio è organizzato in gruppi di domande e domande. Per iniziare a creare domande, abbiamo prima bisogno di un gruppo di domande.

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
it: Nella versione stampabile la condizione viene sostituita con questo testo esplicativo.

en: In this field you may type a short description of your survey.
it: In questo campo è possibile digitare una breve descrizione del sondaggio.

en: Inactive
it: Inattiva

en: Include:
it: Includere:

en: Incomplete only
it: Solo incompleto

en: Incomplete responses
it: Risposte incomplete

en: Incomplete responses only
it: Solo risposte incomplete

en: Incorrect permissions in your %s folder.
it: Permessi non corretti nella cartella `%s`

en: Incorrect username and/or password!
it: Nome utente e/o password non corretti!

en: Increase
it: Aumenta

en: Incremental
it: Incrementale

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Inherit
it: Eredita

en: Inherit everything
it: Eredita tutto

en: Inherit:
it: Ereditare:

en: Inherited value:
it: Visibile all'interno dell'indice delle domande:

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
it: L'utente Superadmin iniziale non può essere cancellato!

en: Initialise participant table
it: Inizializzare la tabella dei partecipanti

en: Inline HTML editor
it: Editor HTML Inline

en: Inline text
it: Testo in linea

en: Input validation
it: Convalida di input

en: Insert a new subquestion after this one
it: Inserire una nuova sotto-domanda dopo di questa

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
it: Inserire un salto pagina prima di questa domanda nella versione stampabile, impostando questa opzione a 'Si' .

en: Insert page break in printable view
it: Inserire un salto pagina nella versione stampabile

en: Insert/edit placeholder field
it: Inserire/modificare campi placeholder

en: Inserting the label set failed.
it: L'inserimento del set di etichette non è riuscito.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
it: Inserisce interruzioni di riga HTML prima di tutti i ritorni a capo in una stringa

en: Install
it: Installare

en: Install ZIP
it: Installa ZIP

en: Install plugin ZIP file
it: Installa il file ZIP del plugin

en: Install plugin by ZIP archive
it: Installa il plugin tramite l'archivio ZIP

en: Install this plugin
it: Installa questo plugin

en: Installation aborted.
it: Installazione interrotta.

en: Installed survey themes:
it: Temi del sondaggio installati:

en: Instructions for the impatient
it: Istruzioni per chi non ha pazienza

en: Integer only
it: Solo numeri interi

en: Interface language:
it: Lingua dell'interfaccia:

en: Interfaces
it: Interfacce

en: Internal database authentication
it: Autenticazione interna del database

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
it: Metodo di autenticazione del database interno non consentito a questo utente

en: Interview time
it: Tempo dell'intervista/compilazione

en: Invalid ID
it: ID non valido

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
it: Espressione regolare PERL non valida: %s

en: Invalid action
it: Azione non valida

en: Invalid datetime %s value for %s
it: Valore data/ora %s non valido per %s

en: Invalid email address.
it: Indirizzo email non valido.

en: Invalid group id
it: Id gruppo non valido

en: Invalid group number for this survey:
it: Numero del gruppo non valido per questo sondaggio:

en: Invalid label set.
it: Set di etichette non valido

en: Invalid language
it: Lingua non valida

en: Invalid notification id
it: ID della notifica non valido

en: Invalid numeric value for %s
it: Valore numerico non valido per %s

en: Invalid parameter %s (%s already set)
it: Parametro non valido %s (%s già impostato)

en: Invalid question
it: Domanda non valida

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
it: Domanda non valida - probabilmente ci sono sotto-domande mancanti oppure impostazioni specifiche per la lingua %s

en: Invalid question code %s
it: Codice di domanda non valido %s

en: Invalid question group id
it: ID gruppo di domande non valido

en: Invalid question id
it: Id domanda non valido

en: Invalid screen name
it: Nome della schermata non valida

en: Invalid survey ID
it: ID di sondaggio non valido

en: Invalid survey id
it: ID sondaggio non valido

en: Invalid theme name
it: Nome del tema non valido

en: Invalid type.
it: Tipo non valido.

en: Invalid value(s) on the stack
it: Valore/i non valido/i sullo stack

en: Invitation
it: Invito

en: Invitation %s skipped, already sent.
it: Invito %s saltato, già inviato.

en: Invitation attachments:
it: Allegati alla mail di invito:

en: Invitation email
it: Email d'invito

en: Invitation email body
it: Corpo della mail di invito

en: Invitation email body:
it: Corpo della mail di invito:

en: Invitation email subject
it: Oggetto dell'email di invito

en: Invitation email subject:
it: Oggetto messaggio di invito:

en: Invitation email:
it: Messaggio di invito:

en: Invitation sent date
it: Data invio dell'invito

en: Invitation sent to:
it: Invito inviato a:

en: Invitation sent?
it: Invito spedito?

en: Invitation status:
it: Stato dell'invito:

en: Invitation to participate in a survey
it: Invito per partecipare al sondaggio

en: Invitations & reminders
it: Inviti & promemoria

en: Invited
it: Invitato

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
it: E' consentita la risposta mancante in caso di impostazione di 'valore uguale del totale' o di 'Valore minimo del totale'?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
it: E' richiesto obbligatoriamente al partecipante di inserire un commento al file caricato?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
it: E' richiesto obbligatoriamente al partecipante di dare un titolo al file caricato?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
it: E' aggiornato il ComfortUpdate?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
it: Semplifica inoltre la modifica massiva degli elementi del sondaggio, come ricerca-sostituzione, riordino in serie, looping (gruppi ripetuti) e test (come la disabilitazione temporanea dei criteri obbligatori o di convalida).

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
it: Elimina completamente la dipendenza dai codici SGQA.

en: It is missing a quota message for the following languages:
it: Messaggio di quota mancante per le seguenti lingue:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
it: Non è adatto per eseguire il backup di un sondaggio LimeSurvey in quanto non può esportare condizioni e non è in grado di esportare tutti i tipi di domande.

en: It is presented group by group.
it: Visualizzazione gruppo per gruppo.

en: It is presented on one single page.
it: Visualizzazione in una sola pagina.

en: It is presented question by question.
it: Il questionario viene visualizzato con una domanda per pagina.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
it: ComfortUpdate sembra non riconoscere la versione che si sta cercando di aggiornare. Si consiglia di riavviare il processo.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
it: Sembra che il ComfortUpdate server non stia rispondendo. Riprovare tra pochi minuti o contattare il team di LimeSurvey.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
it: E' plausibile che il server non supporti la libreria PHP CURL. Installare il paccheto prima di effettuare il ComfortUpdate.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
it: La versione che si sta utilizzando dovrebbe provenire dal repository GitHub di LimeSurvey. Non è possibile utilizzare ComfortUpdate.

en: It uses cookies for access control.
it: Utilizza i cookie per il controllo degli accessi.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
it: Conterrà anche i fogli di stile necessari per essere accessibile da qualsiasi dispositivo o browser predisposto per HTML

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
it: Saranno eliminate anche tutte le risorse/file che sono state caricate per questo sondaggio

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
it: Comprenderà i seguenti dati in un file ZIP con estensione con '.lsa'.

en: It will not affect your update key.
it: Questo non influenzerà la chiave di aggiornamento.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
it: Non conterrà alcuna logica o funzionalità EM, si dovrà tenerne conto da soli.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
it: E 'ancora possibile eseguire statistiche sulle risposte con LimeSurvey.

en: Italian
it: Italiano

en: Italian (informal)
it: Italiano (informale)

en: Iterate survey
it: Ripetere sondaggio

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Japanese
it: Giapponese

en: JavaScript files:
it: File JavaScript:

en: Join array elements with a string
it: Unire elementi dell'array con una stringa

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
it: Unisce strighe, restituisce la stringa unita. Questa funzione è uno pseudonimo di implode("",argN)

en: Jul
it: Lug

en: July
it: Luglio

en: Jump to question after import?
it: Vai alla domanda dopo l'importazione?

en: Jun
it: Giu

en: June
it: Giugno

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
it: Basta fare clic su questo pulsante e si aprirà una nuova finestra, in cui è possibile eseguire e testare il sondaggio.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
it: Condividi questo collegamento con gli amici e, naturalmente, provalo tu stesso.

en: KOI8-R Relcom Russian
it: KOI8-R Relcom Russo

en: KOI8-U Ukrainian
it: KOI8-U Ucraino

en: Kazakh
it: kazako

en: Keep old value
it: Mantenere il vecchio valore

en: Key can't be null!
it: La chiave non può essere vuota!

en: Key update
it: Chiave di aggiornamento

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish (Kurmanji)
it: Curdo (Kurmanji)

en: Kurdish (Sorani)
it: Curdo (Sorani)

en: Kyrgyz
it: Kirghiso

en: LDAP authentication
it: Autenticazione LDAP

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
it: Autenticazione LDAP fallita: il modulo LDAP di PHO non risulta disponibile.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
it: LDAP disabilitato o nessuna query LDAP definita

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
it: Le query LDAP sono definite dall'amministratore nel file di configurazione /application/config/ldap.php .

en: LDAP query
it: Query LDAP

en: Label
it: Etichette

en: Label %s
it: Etichette %s

en: Label could not be created.
it: Impossibile creare l'etichetta.

en: Label for 'Other:' option
it: Etichetta per l'opzione 'Altro:'

en: Label set ID
it: ID del set di etichette

en: Label set browser
it: Set di etichetta del browser

en: Label set couldn't be saved
it: Il set di etichette non può essere salvato

en: Label set editor
it: Editor del set di etichette

en: Label set import summary
it: Riepilogo dell'importazione del set di etichette

en: Label set name
it: Nome del set di etichette

en: Label set storage
it: Memorizzazione etichetta

en: Label set successfully saved
it: Set di etichette salvato correttamente

en: Label set successfully saved.
it: Set di etichette salvato correttamente.

en: Label set sucessfully created.
it: Set di etichette creato correttamente.

en: Label set sucessfully deleted.
it: Set di etichette cancellato correttamente.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
it: Il set di etichette "%s" è stato eliminato con successo.

en: Label sets
it: Set di etichette

en: Label sets list
it: Elenco dei set di etichette

en: Label wrapping width
it: Larghezza del wrapping dell'etichetta

en: Label:
it: Etichette:

en: Labels
it: Etichette

en: Labels sucessfully updated
it: Etichette aggiornate con successo

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Language
it: Lingua

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Language selection
it: Selezione della lingua

en: Language successfully deleted
it: Lingua eliminata con successo

en: Language switch
it: Cambio lingua

en: Language:
it: Lingua:

en: Language?
it: Lingua?

en: Languages
it: Lingue:

en: Languages:
it: Lingue:

en: Last VV version
it: L'ultima versione VV

en: Last invited
it: Ultimo invitato

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Last name
it: Cognome

en: Last name of the participant
it: Cognome del partecipante

en: Last name:
it: Cognome:

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Last recorded login
it: Ultimo accesso registrato

en: Last reminder sent date
it: Data di invio dell'ultimo promemoria

en: Last updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Last visited question:
it: Ultima domanda visitata:

en: Last visited survey:
it: Ultimo sondaggio visitato:

en: Later than:
it: Dopo il:

en: Latvian
it: Lettone

en: Launch the survey with this participant
it: Avvia il sondaggio con questo partecipante

en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Less than
it: Meno di

en: Less than (Strings)
it: Meno di (Stringhe)

en: Less than or equal to
it: Minore o uguale a

en: Less than or equal to (Strings)
it: Minore o uguale a (righe)

en: Less than:
it: Minore di:

en: Let's add a question group
it: Aggiungiamo un gruppo di domande

en: Let's have a look at your first survey.
it: Diamo un'occhiata al tuo primo sondaggio.

en: Let's start with subquestions.
it: Cominciamo con le sotto-domande.

en: Level
it: Livello

en: License
it: Licenza

en: License:
it: Licenza:

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
it: LimeSurvey 3.x o più recente non supporta più Internet Explorer per l'amministrazione di LimeSurvey. Tuttavia la maggior parte delle funzionalità dovrebbe ancora funzionare.

en: LimeSurvey Forums
it: Forum di LimeSurvey

en: LimeSurvey Fruity Theme
it: Tema di LimeSurvey Fruity

en: LimeSurvey Homepage
it: Homepage di LimeSurvey

en: LimeSurvey Manual
it: Manuale LimeSurvey

en: LimeSurvey build
it: Build di LimeSurvey

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
it: LimeSurvey tenterà di creare il database.

en: LimeSurvey extension marketplace
it: Negozio Estensioni LimeSurvey

en: LimeSurvey has been installed successfully.
it: LimeSurvey è stato installato con successo.

en: LimeSurvey installer
it: Installer di LimeSurvey

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
it: LimeSurvey ti offre molti tipi di domande differenti.

en: LimeSurvey online manual
it: Manuale online di LimeSurvey

en: LimeSurvey theme editor
it: Editor dei temi di LimeSurvey

en: LimeSurvey version
it: Versione di LimeSurvey

en: Limesurvey online manual
it: Manual online di Limesurvey

en: Limit
it: Limite

en: Limit the number of possible answers
it: Limitare il numero delle possibili risposte

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
it: Limitazione del numero di possibili risposte fissata dal numero di colonne nel database

en: Limit time to answer question (in seconds)
it: Tempo limite per rispondere alla domanda (in secondi)

en: Limit:
it: Limite:

en: Line
it: Linea

en: Line %s
it: Linea %s

en: Line %s : %s
it: Linea %s : %s

en: Line %s : %s %s
it: Linea %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
it: Linea %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
it: Linea %s : %s %s (%s) - codice partecipante: %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
it: Riga %s: Campi trovati: %s Previsti: %s

en: Line chart
it: Grafico linea

en: List
it: Lista

en: List (Dropdown)
it: Lista (Menu Dropdown)

en: List (Radio)
it: Lista (Radio Button)

en: List active surveys
it: Elenco dei sondaggi attivi

en: List all
it: Elenca tutto

en: List available surveys
it: Elenco dei sondaggi disponibili

en: List menu entries
it: Elenco delle voci di menù

en: List question groups
it: Elenco dei gruppi di domande

en: List questions
it: Elenco delle domande

en: List survey publicly:
it: Lista sondaggi pubblici:

en: List surveys
it: Elenco dei sondaggi

en: List with comment
it: Lista con commento

en: Listed publicly:
it: Elencato pubblicamente:

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Load
it: Caricamento

en: Load error. Please contact the plugin author.
it: Errore di caricamento. Si prega di contattare l'autore del plugin.

en: Load now
it: Scaricare ora

en: Load unfinished survey
it: Caricare il questionario incompleto

en: Load with pjax
it: Caricare con pjax

en: Loading translations
it: Caricamento traduzioni

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Local Server
it: Server locale

en: Location
it: Posizione

en: Lock question organizer
it: Blocca organizer di domande

en: Lock question organizer in sidebar by default:
it: Blocca l'organizer delle domande nella barra laterale come impostazione predefinita:

en: Logic
it: Logica

en: Logic File for Survey #
it: File della logica del sondaggio #

en: Logo file
it: File del logo

en: Logout successful.
it: Logout effettuato con successo

en: Long free text
it: Testo lungo

en: Lowercase characters and digits, starting with a character - length from 6 to 60 characters
it: Caratteri minuscoli e cifre, a partire da un carattere - lunghezza da 6 a 60 caratteri

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: MYSQL version is only %s
it: Versione di MYSQL è solo %s

en: MYSQL version required:
it: Versione richiesta di MYSQL:

en: Mac Central European
it: Mac Europa centrale

en: Mac West European
it: Mac Europa occidentale

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mail to all Members
it: Invia a tutti i membri

en: Main Admin Screen
it: Pagina di amministrazione generale

en: Main survey menu
it: Menu principale del sondaggio

en: Maintenance mode is active!
it: Blocca l'organizer di domande

en: Maintenance mode:
it: Modalità di manutenzione:

en: Maintenance modes: 
    Off
    Soft lock - participants are able to finish started surveys, no new participants are allowed
    Full lock - none of participants are allowed to take survey, even if they already started to take it
it: Modalità di manutenzione: 
    Disattivo
    Blocco parziale (soft): i partecipanti sono in grado di terminare i sondaggi avviati, non sono ammessi nuovi partecipanti

en: Maintenance!
it: Manutenzione!

en: Make a comment on your choice here:
it: Inserire un commento sulla scelta fatta qui:

en: Make a string lowercase
it: Trasforma una stringa in minuscolo

en: Make a string uppercase
it: Trasforma una stringa in maiuscolo

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
it: Assicurarsi che tutte le immagini su questo schermo siano caricate prima di fare clic sul pulsante.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
it: Rendere obbligatorio il campo commento 'Altro:' quando l'opzione 'Altro:' è attiva

en: Make these mappings automatic in future
it: Impostare queste mappature come automatiche

en: Makes this question mandatory in your survey. Option "Soft" gives a possibility to skip a question without giving any answer.
it: Rende questa domanda obbligatoria nel tuo sondaggio. L'opzione "Soft (non bloccante)" offre la possibilità di saltare una domanda senza fornire alcuna risposta.

en: Malay
it: Malese

en: Male
it: Maschio

en: Manage attribute fields
it: Gestione dei campi attributo

en: Manage attributes
it: Gestione attributi

en: Manage label sets
it: Gestione dei set di etichette

en: Manage menu entries
it: Gestione delle voci di menù

en: Manage survey administrators
it: Gestione degli amministratori dei sondaggi

en: Manage your key
it: Gestione della chiave

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Mandatory Question
it: Domanda obbligatoria

en: Mandatory attribute
it: Attributo obbligatorio

en: Mandatory field:
it: Campo obbligatorio:

en: Mandatory fields:
it: Campi obbligatori:

en: Mandatory:
it: Obbligatorio:

en: Mandatory?
it: Obbligatoria?

en: Map height
it: Altezza mappa

en: Map height in pixel
it: Altezza della mappa in pixel

en: Map participant attributes
it: Mappa degli attributi dei partecipanti

en: Map survey participant attributes
it: Mappa degli attributi del partecipante al sondaggio

en: Map width
it: Larghezza mappa

en: Map width in pixel
it: Larghezza della mappa in pixel

en: Map your central participant attributes to existing survey participant attributes or create new ones
it: Mappare gli attributi del partecipante centrale su un attributo del partecipante al sondaggio esistente o crearne uno nuovo

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
it: Mappare gli attributi dei partecipanti a partecipanti già esistenti oppure crearne uno nuovo

en: Map zoom level
it: Livello zoom della mappa

en: March
it: Marzo

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
it: Margine prima dell'elemento informativo del questionario (mm)

en: Mask questions
it: Domande con maschera

en: Max number of files
it: Numero massimo di files

en: Max reminders:
it: Numero massimo di promemoria:

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum answers
it: Numero massimo di risposte

en: Maximum characters
it: Massimo numero di caratteri

en: Maximum characters allowed
it: Numero massimo di caratteri ammessi

en: Maximum columns for answers
it: Colonne massime per le risposte

en: Maximum date
it: Data massima

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
it: Data massima, data valida nel formato AAAA-MM-GG o una descrizione testuale datetime in inglese. L'Expression Managre può essere utilizzato (soltanto nel formato AAAA-MM-DD). Per menù a discesa: solo l'anno è controllato se la data utilizza variabili che non si trovano nella stessa pagina.

en: Maximum file size allowed (in KB)
it: Dimensione massima permessa per il file (in KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
it: Numero massimo di files che un partecipante può caricare per questa domanda

en: Maximum sum value
it: Massimo valore del totale

en: Maximum sum value of multiple numeric input
it: Valore massimo del totale dei valori relativi all'input numerico multiplo

en: Maximum value
it: Valore massimo

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
it: Valore massimo per il tipo di domanda array (multi-flessibile)

en: Maximum value of the numeric input
it: Massimo valore del numero inserito

en: Maximum:
it: Massimo:

en: May
it: Mag

en: Maybe you don't have permission.
it: Probabilmente non si hanno i permessi per fare questa operazione.

en: Median:
it: Mediana:

en: Members
it: Membri

en: Menu
it: Menù

en: Menu ID?
it: ID del menù?

en: Menu class
it: Classe di menù

en: Menu class?
it: Classe di menù?

en: Menu configuration
it: Configurazione del menù

en: Menu entries
it: Voci di menù

en: Menu entries configuration
it: Configurazione delle voci di menù

en: Menu icon
it: Icona del menù

en: Menu icon type
it: Tipo di icona del menù

en: Menu link
it: Collegamento al menù

en: Menu name
it: Nome del menù

en: Menu title
it: Titolo del menù

en: Message
it: Messaggio

en: Message:
it: Messaggio:

en: Millisecond
it: Millisecondo

en: Min days between reminders:
it: Tempo minimo intercorrente tra i promemoria:

en: Min number of files
it: Numero minimo di files

en: Minimum
it: Minimo

en: Minimum answers
it: Numero minimo di risposte

en: Minimum date
it: Data minima

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
it: Data minima, data valida nel formato AAAA-MM-GG o una descrizione testuale datetime in inglese. L'Expression Managre può essere utilizzato (soltanto nel formato AAAA-MM-DD). Per menù a discesa: solo l'anno è controllato se la data utilizza variabili che non si trovano nella stessa pagina.

en: Minimum height of single choice answer boxes
it: Altezza minima delle box di risposta per la scelta singola

en: Minimum height of subquestion items
it: Altezza minima degli elementi di sotto-domanda

en: Minimum memory available
it: Memoria minima disponibile

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
it: Numero minimo di file che il partecipante deve caricare per questa domanda

en: Minimum password length
it: Lunghezza minima della password

en: Minimum requirements
it: Requisiti minimi

en: Minimum section height (mm)
it: Altezza minima della sezione (mm)

en: Minimum sum value
it: Valore minimo della somma

en: Minimum value
it: Valore minimo

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
it: Valore minimo per il tipo di domanda array (multi-flessibile)

en: Minimum value of the numeric input
it: Valore minimo del campo numerico fornito in input

en: Minimum:
it: Minimo:

en: Minute
it: Minuto

en: Minute step interval
it: Passo intervallo minuto

en: Miscellaneous files
it: File vari

en: Missing %s closing right parentheses
it: Mancano %s parentesi chiuse

en: Missing columns
it: Colonne mancanti

en: Missing configuration file.
it: File di configurazione mancante.

en: Missing source tag in updater xml
it: Tag sorgente mancante nel programma di aggiornamento xml

en: Missing stable tag in updater xml
it: Tag stabile mancante nel programma di aggiornamento xml

en: Missing tag %s in %s in extension config.xml
it: Tag mancante %s in %s nell'estensione config.xml

en: Missing tag %s in extension config.xml
it: Tag %s mancante nell'estensione config.xml

en: Missing type tag in updater xml
it: Tag di tipo mancante nel programma di aggiornamento xml

en: Mod time
it: Data di modifica

en: Modified at
it: Modificato a

en: Modified by
it: Modificato da

en: Modified on
it: Modificato su

en: Modify
it: Modifica

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Montenegrin
it: Montenegrino

en: Month
it: Mese

en: Month display style
it: Stile di visualizzazione del mese

en: More about conditions and the ExpressionScript engine.
it: Ulteriori informazioni sulle condizioni e sul motore ExpressionScript.

en: More languages
it: Più lingue

en: Move
it: Sposta

en: Move all fields to create column
it: Spostare tutte i campi per creare la colonna

en: Move file
it: Sposta file

en: Move on without warning
it: Proseguire senza avvisi

en: Move to question:
it: Spostare la domanda:

en: Moving user templates to new location at %s...
it: Spostamento dei template utente nella nuova posizione in %s...

en: Multiple choice
it: Scelta multipla

en: Multiple choice questions
it: Domande con scelta multipla

en: Multiple choice with comments
it: Scelta multipla con commenti

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
it: Il totale degli importi multipli numerici forniti in input, deve esser uguale a questo valore

en: Multiple numerical input
it: Inserimento numerico multiplo

en: Multiple short text
it: Testo breve multiplo

en: My account
it: Il mio account

en: My first question group
it: Il mio primo gruppo di domande

en: My personal menu entries
it: Le voci del menù personale

en: My personal menus
it: I miei menù personali

en: My personal settings
it: Impostazioni personali

en: My profile
it: Il mio profilo

en: My user groups
it: Gruppi di utenti

en: MySQL database engine type
it: Tipo di motore di database MySQL

en: Myanmar (Burmese)
it: Myanmar (Birmano)

en: Name
it: Nome

en: Name [ID]
it: Nome [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
it: Nome della pagina dove il box sarà visualizzato

en: Name of the survey
it: Nome del sondaggio

en: Name of the survey administrator
it: Nome dell'amministratore del sondaggio

en: Name should be at least have one sign
it: Il nome dovrebbe avere almeno un segno

en: Name:
it: Nome:

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation delay (seconds):
it: Ritardo navigazione (secondi):

en: Need {n} access code.|Need {n} access codes.
it: E' necessario {n} codice di accesso.|Sono necessari {n} codici di accesso.

en: Neither agree nor disagree
it: Nè d'accordo né in disaccordo

en: New
it: Nuovo

en: New UNSTABLE update available:
it: E' disponibile un nuovo aggiornamento NON STABILE:

en: New answer for quota '%s'
it: Nuova risposta per la quota '%s'

en: New answer option
it: Nuova opzione di risposta

en: New box
it: Nuova box

en: New box created
it: Creato un nuovo box

en: New dummy participants were added.
it: Sono stati aggiunti nuovi partecipanti fittizi.

en: New entry was added.
it: Un nuovo elemento è stato aggiunto.

en: New files were successfully installed.
it: I nuovi files sono stati installati con successo

en: New files will be downloaded and installed.
it: Verranno scaricati ed installati dei nuovi files.

en: New key
it: Nuova chiave

en: New label set
it: Nuovo set di etichette

en: New password:
it: Nuova password:

en: New password: %s
it: Nuova password: %s

en: New question group
it: Nuovo gruppo di domande

en: New question group was saved.
it: Nuovo gruppo domande creato

en: New quota
it: Nuova quota

en: New quota saved
it: Nuova quota salvata

en: New rows
it: Nuove righe

en: New scenario number:
it: Numero del nuovo scenario

en: New survey
it: Nuovo sondaggio

en: New survey id:
it: Nuovo ID di sondaggio:

en: New survey title:
it: Nuovo titolo del sondaggio:

en: New update available:
it: Nuovo aggiornamento disponibile:

en: Next
it: Avanti

en: Next century
it: Secolo successivo

en: Next choice
it: Scelta successiva

en: Next decade
it: Decennio successivo

en: Next month
it: Mese successivo

en: Next year
it: Anno successivo

en: Next, we will create subquestions and answer options.
it: Successivamente creeremo le sotto-domande e le opzioni di risposta.

en: No (but optional)
it: No (ma opzionale)

en: No CFIELDNAME field set!
it: Nessun campo CFIELDNAME impostato!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
it: Il GID (ID Gruppo) non è stato inserito. Impossibile importare la domanda.

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
it: IL SID (ID sondaggio) non è stato inserito. Impossibile importare la domanda.

en: No Username selected.
it: Nessun Nome utente selezionato.

en: No answer
it: Nessuna risposta

en: No answer:
it: Nessuna risposta:

en: No answers have been set for this quota.
it: Non è stata impostata nessuna risposta per questa quota.

en: No attributes found.
it: Nessun attributo trovato.

en: No available surveys
it: Nessun sondaggio disponibile.

en: No build version found!
it: Build della versione non trovata!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
it: Nessun condizione ha potuto esser copiata (causa duplicati)

en: No control on checkbox
it: Nessun controllo sulle checkbox

en: No custom function for this survey
it: Nessuna funzione personalizzata per questo sondaggio

en: No customizable entries found.
it: Nessuna voce personalizzabile trovata.

en: No database action required!
it: Nessuna azione di database richiesta!

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: No file was uploaded.
it: Nessun file è stato caricato.

en: No group found!
it: Nessun gruppo trovato!

en: No info or no data found
it: Nessuna informazione o nessun dato trovato

en: No invitation code is needed to complete the survey.
it: Nessun codice di invito è necessario per completare  questo questionario

en: No issues with question group order found.
it: Nessuna problematica riscontrata con l'ordine di gruppi di domanda.

en: No issues with question order found.
it: Nessuna problematica riscontrata con l'ordine delle domande.

en: No label sets available
it: Nessun set di etichette disponibile

en: No label sets found.
it: Non è stato trovato nessun set di etichette.

en: No matching CFIELDNAME group!
it: Nessun gruppo CFIELDNAME corrispondente!

en: No matching CQID
it: Nessun CQID corrispondente

en: No matching group
it: Nessun gruppo corrispondente

en: No matching question
it: Nessuna domanda corrispondente

en: No matching survey
it: Nessun sondaggio corrispondente.

en: No new participants were created
it: Nessun nuovo partecipante è stato creato

en: No notifications found
it: Nessuna notifica trovata

en: No of surveys
it: Numero di sondaggi

en: No old responses found.
it: Nessuna vecchia risposta trovata

en: No old survey or survey participants table selected.
it: Nessun vecchio sondaggio o tabella di vecchi partecipanti al sondaggio selezionata.

en: No parent group
it: Nessun gruppo di genitori

en: No parent menu
it: Nessun menù genitore

en: No participant information lost.
it: Nessuna informazione partecipante perso.

en: No participant shares were deleted
it: Nessun partecipante condiviso è stato eliminato

en: No participant table found for this survey!
it: Non è stata trovata la tabella dei partecipanti per questo sondaggio!

en: No participants deleted
it: Nessun partecipante eliminato

en: No participants found.
it: Nessun partecipante trovato.

en: No permission
it: Non autorizzato

en: No preview available
it: Nessuna anteprima disponibile

en: No question group found.
it: Nessun gruppo di domande trovato.

en: No question group in this survey
it: Nessun gruppo di domande nel sondaggio

en: No question groups found.
it: Nessun gruppo di domande trovato.

en: No question index will be shown with this format.
it: Nessun indice di domanda verrà mostrato in questo formato.

en: No questions found.
it: Nessuna domanda trovata.

en: No quotas
it: Nessuna quota

en: No quotas have been set for this survey
it: Non è stata definita una quota per questo sondaggio

en: No reminder(s) sent
it: Promemoria non inviato/i

en: No replacement variable available for this field
it: Non esiste alcuna variabile di sostituzione per questo campo

en: No response lines in your file.
it: Nessuna riga di risposta nel file.

en: No responses are lost.
it: Nessuna risposta persa.

en: No server answer
it: Nessuna risposta dal server

en: No server answer!
it: Nessuna risposta del server!

en: No shared participants found
it: Nessun partecipante condiviso trovato

en: No simple graph for this question type
it: Nessun grafico semplice per questo tipo di domanda

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
it: Non è stato definito l'ID di sondaggio. Non è possibile copiare il sondaggio.

en: No survey participants found.
it: Nessun partecipante al sondaggio trovato.

en: No survey participants table.
it: Nessuna tabella dei partecipanti al sondaggio.

en: No surveys found.
it: Nessun sondaggio trovato.

en: No syntax errors detected in this survey.
it: Nessun errore di sintassi rilevato in questo sondaggio.

en: No temporary folder, cannot read configuration file.
it: Nessuna cartella temporanea, impossibile leggere il file di configurazione.

en: No update available for your version.
it: Nessun aggiornamento è disponibile per la tua versione.

en: No user group selected.
it: Nessun gruppo di utenti selezionato.

en: No user groups found.
it: Nessun gruppo di utenti trovato.

en: No, cancel
it: No, annulla

en: No, thanks.
it: No, grazie.

en: Nobody
it: Nessuno

en: Nominal
it: Nominale

en: Non-Numerical answer option prefix:
it: Prefisso per le opzioni di risposta non numeriche:

en: Non-Numerical subquestions prefix:
it: Prefisso per le sotto-domande non numeriche:

en: Non-existing survey participants table
it: Tabella dei partecipanti al sondaggio non esistente

en: None
it: Nessuno

en: None found
it: Non trovato nulla

en: None selected
it: Nessuna selezione

en: Norwegian (Bokmal)
it: Norvegese (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Not Selected
it: Non selezionato

en: Not a broken theme!
it: Non un tema interrotto!

en: Not a valid expression
it: Espressione non valida

en: Not active.
it: Non attivo.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
it: Non sono state salvate tutte le opzioni di risposta. Questo accade di solito a causa di limitazioni del server (PHP max_input_vars) - si prega di contattare l'amministratore di sistema.

en: Not all emails were sent:
it: Alcune email non sono state inviate:

en: Not all labels were updated successfully.
it: Non tutte le etichette sono state aggiornate con successo.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
it: Non sono state salvate tutte le sotto domande. Questo accade di solito a causa di limitazioni del server (PHP max_input_vars) - si prega di contattare l'amministratore di sistema

en: Not completed
it: Non completato

en: Not completed or Not displayed
it: Non completato o non visualizzato

en: Not displayed
it: Non visualizzato

en: Not enough response data
it: Non ci sono abbastanza dati di risposta

en: Not enough space
it: Spazio non sufficente

en: Not enough values for calculation
it: Valori non sufficienti per effettuare il calcolo

en: Not equal to
it: Non uguale a

en: Not found
it: Non trovato

en: Not found!
it: Non trovato!

en: Not imported label sets
it: Set di etichette non importate

en: Not invited
it: Non invitato

en: Not relevant for this question type
it: Non rilevante per questa tipologia di domanda

en: Not started
it: Non iniziato

en: Not updatable!
it: Non aggiornabile!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
it: Nota: in alcuni hosting, quali quelli condivisi, può capitare che lo spazio disponibile non sia correttamente stimato. Se si è controllato manualmente che lo spazio è effettivamente sufficiente per l'update, è possibile ignorare questo messaggio di errore.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
it: Questa sezione di valutazione sarà visualizzata solo se le regole di valutazione sono state impostate e il modo valutazione è attivato

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
it: Notare che non è possibile tornare indietro da una cancellazione se si procede. I dati andranno perduti.

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
it: Nota: l'aggiunta di ruoli a un utente sovrascriverà i permessi di ogni singolo utente!

en: Note: All fields marked with (*) are required.
it: Nota: Tutti i campi contrassegnati con (*) sono obbligatori.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
it: Nota: il caricamento automatico dell'URL finale funziona solo se il sondaggio è attivato.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
it: Nota: dal momento che si intende aggiornare da una versione stabile a una non-stabile o viceversa, il registro delle modifiche potrebbe essere non disponibile o incompleto.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
it: E' stata attivata la modalità Demo. Le impostazioni marcate con (*) non possonno essere modificate.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
it: Nota: Se per sbaglio venisse disattivato questo sondaggio, si può ripristinare questi dati facilmente se non si sono fatte modifiche alla struttura dell'intervista. Per ulteriori dettagli vedere la documentazione di LimeSurvey

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
it: Nota: se il sondaggio è stato impostato come anonimo, LimeSurvey individuerà i partecipanti che hanno completato il sondaggio nella tabella dei partecipanti solo con una 'Y' invece che con la data e l'ora per assicurare l'anonimato dei partecipanti.

en: Note: Print will not include items on this page
it: Nota: la stampa non includerà elementi in questa pagina

en: Note: Standard participant fields cannot be automatically mapped
it: Nota: i campi standard dei partecipanti non possono essere mappati

en: Note: This is a standard theme.
it: Nota: Questo è un tema standard.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
it: Nota: questo collegamento funziona solo se il sondaggio è attivato.

en: Note: This survey has a past expiration date configured and is currently not available to participants. Please remember to update/remove the expiration date in the survey settings after activation.
it: Nota: questo sondaggio ha una data di scadenza passata configurata e al momento non è disponibile per i partecipanti. Ricorda di aggiornare/rimuovere la data di scadenza nelle impostazioni del sondaggio dopo l'attivazione.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
it: Nota: il Filtro XSS è sempre disabilitato per il SuperAdministrator.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
it: Nota: E' possibile dare permessi limitati agli altri utenti in quanto i propri permessi sono altrettanto limitati.

en: Note: You can't edit the condition because there are currently conditions set for this question by the condition designer.
it: Nota: non è possibile modificare la condizione perché al momento ci sono condizioni impostate per questa domanda dal progettista della condizione.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
it: Nota: Non è possibile modificare l'equazione di rilevanza perché ci sono già condizioni impostate per  questa domanda.

en: Nothing to translate on this page
it: Niente da tradurre in questa pagina

en: Nothing to update
it: Nessun elemento da aggiornare

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
it: Avviso: Il campo '%s' è stato lasciato vuoto, nonostante si tratti di attributo obbligatorio.

en: Notification %s not found
it: Notifica %s non trovata

en: Notification & data management
it: Notifica e gestione dei dati

en: Notification and data management settings
it: Impostazioni di notifica e gestione dei dati

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications & data
it: Notifiche e dati

en: November
it: Novembre

en: Now click on "Save & activate survey"
it: Ora fare clic su "Salva & attiva il sondaggio"

en: Now click on 'Save and add question'.
it: Ora fare click su 'Salvare e aggiungere una domanda'.

en: Now save the answer options
it: Salvare adesso le opzioni di risposta

en: Now save the created question
it: Salvare adesso la domanda creata

en: Now save the subquestions
it: Salvare ora le sotto-domande

en: Now save your survey
it: Salvare adesso il sondaggio

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
it: Ora che abbiamo alcune sotto-domande, dobbiamo aggiungere anche le opzioni di risposta.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
it: Ora quando hai finito clicca su "Salvare e aggiungere domanda".

en: Now, activate your survey.
it: Ora, attiva il tuo sondaggio.

en: Null values are ignored in calculations
it: I valori nulli saranno ignorati nei calcoli

en: Number greater than
it: Numero più grande di

en: Number less than
it: Numero più piccolo di

en: Number of attribute fields to add:
it: Numeri di campi di attributi per aggiungere

en: Number of cases
it: Numero di casi

en: Number of characters:
it: Numero di caratteri

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: Number of files greater than
it: Numero di files maggiore di

en: Number of files less than
it: Numero di files minore di:

en: Number of participants:
it: Numero di partecipanti:

en: Number of questions/groups:
it: Numero di domande/gruppi:

en: Number of records in this query:
it: Numero di record in questa query:

en: Numbers
it: Numeri

en: Numbers only
it: Solo numeri

en: Numbers only for 'Other'
it: Solo numeri nel campo 'Altro'

en: Numeric tokens
it: Token numerici

en: Numerical input
it: Inserimento numerico

en: OR
it: O

en: Occitan
it: Occitano

en: Oct
it: Ott

en: October
it: Ottobre

en: Off
it: Spento

en: Old VV version
it: Vecchia versione VV

en: On
it: Acceso

en: On errors
it: In caso di errori

en: On page
it: Alla pagina

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
it: Durante la richiesta dei dati per l'aggiornamento da limesurvey.org c'è stato un erore:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
it: Nella pagina seguente sarà possibile creare un pdf che può essere stampato, compilato e scansionato.

en: Once a survey is activated you can no longer:
it: Una volta attivato il sondaggio non si può più:

en: One
it: Uno

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
it: Uno o più file hanno ecceduto la dimensione massima/non sono nel formato corretto o il minimo numero di file richiesti non sono stai caricati. Non potete procedere fino a che non avete completato questi punti

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
it: Non è stato risposto ad una o più domande obbligatorie. Non è possibile continuare senza che queste siano state completate.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
it: Non è stato risposto in modo valido ad una o più domande. Non è possibile continuare finchè queste risposte non siano valide

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
it: Uno o piú files caricati non sono nel formato/peso appropiati. Non è possibile continuare finchè questi file non siano valide

en: One-time password
it: Password una tantum

en: Online Manual
it: Manuale on line

en: Online manual
it: Manuale online

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
it: Solo %s nuovi partecipanti fittizi sono stati aggiunti dopo %s tentativi.

en: Only CSV files are allowed.
it: Solo file CSV sono consentiti.

en: Only Superadmin
it: Solo Superadmin

en: Only admin
it: Solo Admin

en: Only an integer value may be entered in this field.
it: Solo un valore intero può essere ammesso in questo campo.

en: Only answer the following question if:
it: Rispondere alla seguente domanda se:

en: Only answer this if the following conditions are met:
it: Rispondere solo se le seguenti condizioni sono rispettate:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
it: Rispondere a questa domanda solo per gli elementi non selezionati nella domanda %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
it: Rispondere a questa domanda solo per gli elementi selezionati nella domanda %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
it: Rispondere solo se le seguenti condizioni sono rispettate:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
it: Solo gli elementi di esportazione che contengono nella stringa l'indirizzo email.

en: Only integer values may be entered in these fields.
it: Solo valori interi possono essere ammessi in questi campi.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
it: Solo numeri possono essere inseriti nel '%s' campo testo abbinato.

en: Only numbers may be entered in these fields.
it: In questo campo possono essere inseriti soltanto numeri.

en: Only numbers may be entered in this field.
it: Solo valori numerici sono consentiti per questo campo

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
it: Soltanto un attributo CSV è mappato con attributi centrali.

en: Only one central attribute is mapped with participant attribute
it: Solo un attributo centrale è mappato con un attributo del partecipante

en: Only previous pages answers are available
it: Solo le risposte delle pagine precedenti sono disponibili

en: Only show question
it: Visualizzare solo la domanda:

en: Only variables can be assigned values
it: I valori possono essere assegnati solo a variabili

en: Only {n} access code has been created.|Only {n} access codes have been created.
it: È stato creato solo {n} codice di accesso.|Sono stati creati solo {n} codici di accesso.

en: Oops, There was an error deleting the file
it: Oops, c'è stato un errore nella cancellazione del file.

en: Open date/time selector
it: Apri il selettore di data/ora

en: Open editor
it: Apri editor

en: Open general survey settings
it: Apri le impostazioni generali del sondaggio

en: Open imported theme
it: Aprire il tema importato

en: Open printable view
it: Aprire la visualizzazione di stampa

en: Open sharing panel
it: Apri il pannello di condivisione

en: Open the general survey overview
it: Apri la panoramica generale del sondaggio

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
it: Aprire il syntax file SPSS in modalità Unicode.

en: Open theme editor in new window
it: Aprire l'editor dei temi in una nuova finestra

en: Open-access mode:
it: Modalità accesso-pubblico:

en: OpenStreetMap via MapQuest
it: OpenStreetMap tramite MapQuest

en: Operating system
it: Sistema operativo

en: Option
it: Opzione

en: Option 'Other':
it: Opzione 'Altro':

en: Optional
it: Facoltativo

en: Optional Question
it: Domanda opzionale

en: Optional fields:
it: Campi opzionali:

en: Optional modules
it: Moduli opzionali

en: Options
it: Opzioni

en: Or, try out our interactive tutorial tour
it: Oppure prova il nostro tour-tutorial interattivo

en: Order
it: Ordine

en: Order - like 3)
it: Ordinare - come 3)

en: Ordinal
it: Ordinale

en: Organize question group/questions
it: Organizza gruppi di domande/domande

en: Orientation
it: Orientamento

en: Original value
it: Valore originale

en: Other
it: Altro

en: Other comment
it: Altro commento

en: Other files:
it: Altri files:

en: Other users may edit this participant
it: Altri potrebbero modificare il partecipante

en: Other:
it: Altro:

en: Outdated
it: Obsoleto

en: Output format
it: Formato di output

en: Output options
it: Opzioni per l'output

en: Overall assessment score
it: Punteggio di valutazione complessivo

en: Overview
it: Panoramica

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
it: Sovrascrivere i valori degli attributi dei partecipanti già esistenti?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
it: Sovrascrivere i valori degli attributi auto-mappati nel caso di partecipante già esistente?

en: Overwrite existing participant attribute values if a duplicate participant is found?
it: Sovrascrivere i valori degli attributi dei partecipanti nel caso in cui sia presente un partecipante ai sondaggi duplicato?

en: Overwrite existing participant attribute values if a participant already exists?
it: Sovrascrivere i valori degli attributi dei partecipanti nel caso di partecipante già esistente?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
it: Sovrascrivere i valori esistenti dei campi standard nel caso di partecipante già esistente?

en: Overwrite existing users
it: Sovrascrivi utenti esistenti

en: Overwrite files with the same name when uploaded, moved or copied through the editor/file-manager
it: Sovrascrivi i file con lo stesso nome quando vengono caricati, spostati o copiati tramite l'editor/file manager

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner ID
it: ID del proprietario

en: Owner UID
it: UID proprietario

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Owner?
it: Proprietario?

en: PDF export
it: Esportazione in PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
it: Stringa di intestazione del PDF (se vuoto, sarà utilizzato il nome del sondaggio)

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
it: Titolo di intestazione del PDF (se vuoto, sarà utilizzato il nome del sito)

en: PDF questions in bold:
it: Le domande in grassetto nel PDF:

en: PHP GD library
it: Libreria PHP GD

en: PHP LDAP library
it: Libreria PHP LDAP

en: PHP PDO driver library
it: Libreria driver PHP PDO

en: PHP Sodium library [data encryption]
it: PHP Sodium library [crittografia dei dati]

en: PHP imap library
it: Libreria PHP imap

en: PHP mbstring library
it: Libreria PHP mbstring

en: PHP version
it: PHP versione

en: PHP version is only %s
it: La versione PHP è solo %s

en: PHP version required:
it: Richiesta versione di PHP:

en: PHP zip library
it: Libreria PHP zip

en: PHP zlib library
it: Libreria PHP zlib

en: PHP/PECL JSON library
it: Libreria PHP/PECL JSON

en: PHP_CURL library not loaded
it: Libreria PHP_CURL non caricata

en: Packages To Load
it: Packages da caricare

en: Pad a string to a certain length with another string
it: Riempie una stringa di una certa lunghezza con un'altra stringa

en: Page format:
it: Formato della pagina:

en: Page orientation:
it: Orientamento della pagina:

en: Panel integration
it: Pannello di integrazione

en: Parameter
it: Parametro

en: Parent
it: Genitore

en: Parent group
it: Gruppo genitore

en: Parent menu?
it: Menù genitore?

en: Parent user
it: Utente genitore

en: Partial
it: Parziale

en: Partial (saved) responses
it: Risposte parziali

en: Partial:
it: Parziale:

en: Participant
it: Partecipante

en: Participant ID
it: ID participante

en: Participant attribute descriptions were successfully updated.
it: Le descrizioni degli attributi del partecipante sono stati aggiornati con successo.

en: Participant attribute: %s
it: Attributo del partecipante: %s.

en: Participant attributes to create
it: Attributi dei partecipanti da creare

en: Participant control
it: Controllo dei partecipanti

en: Participant deleted
it: Partecipante eliminato

en: Participant fields
it: Campi dei partecipanti

en: Participant may save and resume later:
it: I partecipanti possono salvare e riprendere successivamente:

en: Participant removed from sharing
it: Partecipante rimosso dalla condivisione.

en: Participant settings
it: Impostazioni del partecipante

en: Participant share deleted
it: Partecipante codiviso eliminato

en: Participant shared.
it: Partecipante condiviso.

en: Participant successfully added
it: Partecipante aggiunto con successo

en: Participant successfully updated
it: Partecipante modificato con successo

en: Participant table already exist for this survey.
it: La tabella dei partecipanti esiste già per questo sondaggio.

en: Participants
it: Partecipanti

en: Participants can save partially finished surveys
it: I partecipanti possono salvare questionari parzialmente completati.

en: Participants may print answers:
it: I partecipanti possono stampare le risposte:

en: Participants owned by you
it: Partecipanti di proprietà dell'utente corrente

en: Participants shared with you
it: Partecipanti condivisi con l'utente corrente

en: Participants you have shared
it: Partecipanti che sono stati condivisi

en: Password must be at least %d character long|Password must be at least %d characters long
it: La password deve contenere almeno %d carattere | La password deve contenere almeno %d caratteri

en: Password must be at most %d character long|Password must be at most %d characters long
it: La password deve contenere al massimo %d carattere | La password deve contenere al massimo  %d caratteri

en: Password must include at least %d lowercase letter|Password must include at least %d lowercase letters
it: La password deve contenere almeno %d lettera minuscola | La password deve contenere almeno %d lettere minuscole

en: Password must include at least %d number|Password must include at least %d numbers
it: La password deve contenere almeno %d numero | La password deve contenere almeno %d numeri

en: Password must include at least %d special character|Password must include at least %d special characters
it: La password deve contenere almeno %d carattere speciale | La password deve contenere almeno %d caratteri speciali

en: Password must include at least %d uppercase letter|Password must include at least %d uppercase letters
it: La password deve contenere almeno %d lettera maiuscola | La password deve contenere almeno %d lettere maiuscole

en: Password safety
it: Sicurezza della password

en: Password warning
it: Avvertenza password

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono.

en: Passwords do not match!
it: Le password non coincidono!

en: Passwords does not fulfill minimum requirement:
it: Le password non soddisfano i requisiti minimi:

en: Path
it: Percorso

en: Percentage
it: Percentuale

en: Percentage of total:
it: Percentuale del totale:

en: Permission
it: Permessi

en: Permission level
it: Livello di autorizzazione

en: Permission level?
it: Livello di autorizzazione?

en: Permission role %s
it: Permessi del ruolo %s

en: Permission roles
it: Permessi dei ruoli

en: Permission to activate/deactivate a survey
it: Permessi per attivare/disattivare un sondaggio

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
it: Permessi per creare partecipanti nel database centrale dei partecipanti (per il quale tutti i permessi sono dati automaticamente) e visualizzare, aggiornare e cancellare partecipanti da altri utenti

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
it: Permesso per creare sondaggi (per le quali tutti i permessi sono forniti automaticamente) e visualizzarle, aggiornarle e cancellarle da parte di altri utenti

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
it: Permessi per creare(inserimento dati)/visualizzare/eliminare/importare/esportare risposte

en: Permission to create, view, update and delete user groups
it: Permesso per creare, visualizzare, aggiornare e cancellare gruppi di utenti

en: Permission to create, view, update and delete users
it: Permesso per creare, visualizzare, aggiornare e cancellare utenti

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
it: Permessi per creare, visualizzare, aggiornare, cancellare, esportare e importare etichette insiemi/etichette

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
it: Permessi per creare, visualizzare, aggiornare, cancellare, esportare e importare template

en: Permission to create/update/delete/import/export participants
it: Permessi per creare/aggiornare/eliminare/importare/esportare partecipanti

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
it: Permessi di creazione/visualizzazione/aggiornamento/eliminazione delle regole di valutazione per il sondaggio

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
it: Permessi per creare/vedere/aggiornare/eliminare le regole delle quote per un sondaggio

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
it: Permessi per creare/vedere/aggiornare/importare/esportare le domande, gruppi, risposte & condizioni di un sondaggio

en: Permission to delete a survey
it: Permessi di eliminazione sondaggio

en: Permission to modify survey security settings
it: Permessi per modificare le impostazioni di sicurezza del sondaggio

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
it: Permessi per vedere e aggiornare le traduzioni usando la funzione di traduzione rapida

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
it: Permessi per visualizzare e aggiornare impostazioni globali & plugin e per cancellare e importare i plugin

en: Permission to view statistics
it: Permessi per vedere le statistiche

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
it: Autorizzazione a visualizzare/aggiornare le impostazioni del sondaggio tra cui la creazione della tabella dei partecipanti al sondaggio

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
it: Permessi per visualizzare/aggiornare gli elementi di testo del sondaggio, esempio: titolo, descrizione, messaggi di benvenuto e di conclusione del sondaggio

en: Permission?
it: Autorizzazione?

en: Permissions were successfully updated.
it: I permessi sono stati aggiornati con successo.

en: Persian
it: Persiano

en: Pie chart
it: Grafico a torta

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
it: Inserire domande all'interno di un specifico gruppo random. Tutte le domande inserite nel gruppo specifico appariranno in un ordine casuale

en: Placeholder answer
it: Risposta placeholder

en: Placeholder fields
it: Campi placeholder

en: Please %s check your settings %s.
it: Si prega %s di verificare le impostazioni  %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
it: Effettuare il <a href="%s">login</a>.

en: Please add at least two answer options to proceed.
it: Inserire almeno due opzioni di risposta per procedere.

en: Please add at least two subquestions
it: Aggiungere almeno due sottodomande

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
it: Considera che le risposte non verranno salvate perché il sondaggio non è ancora attivo.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
it: Fare attenzione: se si eliminano le voci predefinite potrebbe non essere più possibile accedere ad alcune parti dell'applicazione.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
it: E' necessario attendere e riprovare tra circa 5 minuti.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
it: Pazientare fino a quando non si è reindirizzati all'URL finale.

en: Please be very careful.
it: Si prega di essere molto attenti.

en: Please buy a new one!
it: Gentilmente acquistarne una nuova!

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
it: Modificare i permessi sulla cartella %s per poter vedere i temi.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
it: Verificare eventuali problemi precedenti e poi procedere con il passaggio finale.

en: Please check at least one box per row.
it: Selezionare almeno una casella per ogni riga.

en: Please check at least one item.
it: Si prega di selezionare almeno un elemento

en: Please check the directory permissions.
it: Controllare i permessi della cartella.

en: Please check the format of your answer.
it: Controllare il formato della risposta.

en: Please check the matching combinations.
it: Verificare le combinazioni corrispondenti.

en: Please check these settings now:
it: Verificare ora queste impostazioni:

en: Please choose
it: Selezionare

en: Please choose *all* that apply:
it: Scegliere *tutte* le corrispondenti:

en: Please choose *only one* of the following:
it: Scegli *solo una* delle seguenti:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
it: Scegliere tutte quelle che corrispondono e inserire un commento:

en: Please choose at least %s items.
it: Scegliere almeno %s voci.

en: Please choose no more than %s items.
it: Non selezionare più di %s voci.

en: Please choose one option.
it: Selezionare una opzione.

en: Please choose the appropriate response for each item:
it: Scegliere la risposta appropriata per ciascun elemento:

en: Please choose the label sets you want to export:
it: Scegli i set di etichette che si vuole esportare:

en: Please choose...
it: Prego selezionare...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
it: Clickare e spostare il cursore dello slider per inserire la risposta.

en: Please complete all parts of the date.
it: Compilare tutte le parti della data

en: Please complete all parts.
it: Si prega di completare in tutte le parti.

en: Please confirm
it: Confermare

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
it: Per confermare la rinuncia a rispondere a questo sondaggio, fare click sul bottone in basso.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click 'Continue'.
it: Si prega di confermare il codice di accesso rispondendo alla domanda di sicurezza di seguito indicata e premendo il pulsante 'Continua'.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click continue.
it: Si prega di confermare il partecipante alla seguente domanda di sicurezza e cliccare su continua.

en: Please confirm you want to clear your response?
it: Per favore conferma di voler cancellare la tua risposta?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
it: Per favore contattare '%s'  ('%s') per ulteriore assistenza.

en: Please contact %s to report this problem.
it: Si prega di contattare %s per segnalare questo problema.

en: Please contact the LimeSurvey team.
it: Contattare il team di LimeSurvey.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
it: Contattare l'amministratore di limeSurvey per la password.

en: Please continue with populating the database.
it: Si prega di continuare con il popolamento del database.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
it: E' consigliabile effettuare un beckup delle voci di menù che si vuole mantenere.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
it: Si consiglia di effettuare un backup dei menù che si vogliono mantenere.

en: Please do not repeat the request without modifications.
it: Si prega di non ripetere la richiesta senza aver apportato modifiche.

en: Please enter a date:
it: Inserire una data:

en: Please enter only numbers.
it: Inserire solo valori numerici.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
it: Inserire le impostazioni del database che si desidera utilizzare per LimeSurvey:

en: Please enter the name for the new theme:
it: Per favore inserire un nome per il nuovo tema:

en: Please enter your comment here
it: Inserire qui sotto il commento

en: Please explain something in detail:
it: Spiegare in dettaglio:

en: Please fax your completed survey to:
it: Inviare un fax del questionario completato a:

en: Please fill in %s answers
it: Compilare %s risposte

en: Please fill in at least %s answers
it: Compilare almeno %s risposte

en: Please fill in at least one answer
it: Compilare almeno una risposta

en: Please fill in at most %s answers
it: Per favore compili al massimo %s risposte

en: Please fill in at most one answer
it: Per favore compili al massimo una risposta

en: Please fill in from %s to %s answers.
it: Inserire da un minimo di %s a un massimo di %s risposte.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
it: Occorre in primo luogo aggiornare alla versione 2.6.4 oppure una qualsiasi successiva versione 2.x, prima di aggiornare alla versione 3.x.

en: Please fix the following input errors:
it: Correggere i seguenti errori di inserimento:

en: Please fix this error in your database and try again
it: Correggere questo errore nel database e provare di nuovo

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
it: Si prega di avere pazienza e riprovare tra 30 minuti. Si ringrazia per la comprensione.

en: Please log in first.
it: Effettuare prima il login.

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
it: Assicurati che il tuo CSV contenga i campi  '%s', '%s', '%s', '%s', e '%s'

en: Please note that if you delete an incomplete response during a running survey, the participant will not be able to complete it.
it: Notare che se si elimina una risposta incompleta durante un sondaggio in corso, il partecipante non sarà in grado di completare la risposta.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
it: Attenzione: una volta che il sondaggio avrà acquisito le risposte, se si intende aggiungere o modificare gruppi di domande o domande o impostazioni di sondaggio, sarà necessario impostare il sondaggio a non attiva. Questa operazione sposterà tutti i dati inseriti in tabelle separate di archivio.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
it: Nota: questo file non contiene alcuna risposta raccolta.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
it: Numerare ciascun campo in ordine di preferenza da 1 a

en: Please put in a valid code. Only letters and numbers are allowed and it has to start with a letter. For example [Question1]
it: Si prega di inserire un codice valido. Sono consentite solo lettere e numeri e deve iniziare con una lettera. Ad esempio [Domanda1]

en: Please rank all items.
it: Ordinare tutti gli elementi.

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
it: Si ricorda che per avere un codice valido, questo deve contenere solo lettere e numeri; inoltre si prega di verificare che inizi con una lettera.

en: Please select %s answers
it: Selezionare %s risposte

en: Please select a file to import!
it: Selezionare il file da importare!

en: Please select a language:
it: Selezionare una lingua:

en: Please select a plugin to install!
it: Seleziona un plug-in da installare!

en: Please select a user first
it: Selezionare prima un utente

en: Please select a user group first
it: Selezionare prima un gruppo utente

en: Please select an answer for each combination.
it: Selezionare una risposta per ogni combinazione.

en: Please select at least %s answers
it: Selezionare almeno %s risposte

en: Please select at least one answer
it: Selezionare almeno una risposta

en: Please select at least one file for deletion
it: Selezionare almeno un file per l'eliminazione

en: Please select at least one file for download
it: Selezionare almeno un file da scaricare

en: Please select at least one item
it: Selezionare almeno un elemento

en: Please select at most %s answers
it: Selezionare al massimo %s risposte

en: Please select at most one answer
it: Selezionare al massimo una risposta

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
it: Selezionare i filtri, quindi fare click su "Visualizzare le statistiche" per generare lel statistiche.

en: Please select from %s to %s answers.
it: Selezionare da %s a %s risposte.

en: Please select one answer
it: Selezionare una risposta

en: Please select the 'Array'-type.
it: Si prega di selezionare il tipo "Array".

en: Please select your preferred language:
it: Scegliere la lingua preferita:

en: Please solve the following equation:
it: Risolvere la seguente equazione:

en: Please submit by %s
it: Per favore Inviare da %s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
it: Digitare un codice composto solo da lettere e numeri e non iniziare con un numero.

en: Please type in the new theme name above.
it: Digitare il nuovo nome del tema qui sopra.

en: Please upload %s files
it: Selezionare %s file per l'upload

en: Please upload %s more file(s).
it: Per favore caricare %s file in più.

en: Please upload at least %s files
it: Selezionare almeno %s file per l'upload

en: Please upload at least one file
it: Selezionare almeno un file per l'upload

en: Please upload at most %s files
it: Selezionare al massimo %s file per l'upload

en: Please upload at most one file
it: Selezionare al massimo un file per l'upload

en: Please upload between %s and %s files
it: Selezionare da un minimo di %s a un massimo di %s file per l'upload

en: Please upload one file
it: Selezionare un solo file per l'upload

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
it: Utilizzare i pulsanti di navigazione di Limesurvey o l'indice. Sembra che si sia tentato di usare il tasto "Indietro" del browser per inviare nuovamente una pagina.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
it: Verificare le seguenti informazioni prima di continuare con l'aggiornamento del database:

en: Please visit %s to download the update.
it: Visitare %s per scaricare l'aggiornamento.

en: Please wait, loading data...
it: Attendere, caricamento dei dati...

en: Please write your answer here:
it: Scrivere la propria risposta qui:

en: Please write your answer(s) here:
it: Scrivere la/le proprie risposta/e qui:

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
it: Il plugin %s non esiste, impostazioni non importate

en: Plugin '%s' does already exist.
it: Il plug-in '%s' esiste già.

en: Plugin error
it: Errore del plugin

en: Plugin is not active
it: Il plugin non è attivo

en: Plugin is not compatible with your LimeSurvey version.
it: Il plug-in non è compatibile con la versione di LimeSurvey.

en: Plugin load error
it: Errore caricamento plug-in

en: Plugin manager
it: Gestore dei Plugin

en: Plugin manager - scanned files
it: Gestione plugin - file scansionati

en: Plugin settings:
it: Impostazioni del plugin:

en: Plugin uninstalled.
it: Plugin disinstallato.

en: Plugin was activated.
it: Il Plugin è stato attivato.

en: Plugin was deactivated.
it: Il Plugin è stato disattivato.

en: Plugin was installed.
it: Il plugin è stato installato.

en: Plugins
it: Plugin

en: Polar chart
it: Grafico polare

en: PolarArea
it: ZonaPolare

en: Polish
it: Polacco

en: Polish (Informal)
it: Polacco (Informale)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
it: Espressione conclusa in maniera non adeguata - era attesa una costante o una variabile

en: Populate database
it: Popolare il database

en: Portrait
it: Verticale

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasiliano)

en: Position
it: Posizione

en: Position:
it: Posizione:

en: Position?
it: Posizione?

en: Pre-installation check
it: Verifica della pre-installazione

en: Pre-installation check for LimeSurvey
it: Verifica della pre-installazione di LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
it: Attributi pre-mappati

en: Predefined
it: Predefinito

en: Predefined label sets
it: Set di etichette predefiniti

en: Predefined label sets...
it: Set di etichette predefinite...

en: Prefix for list items
it: Prefisso per gli elementi dell'elenco

en: Prefix for the users (a random value will be appended)
it: Prefisso per gli utenti (verrà aggiunto un valore casuale)

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
it: Prefisso|Suffisso per gli elenchi a discesa

en: Preselected question type:
it: Tipologia di domanda pre-selezionata:

en: Present answer options in reverse order
it: Mostrare le opzioni di risposta in ordine inverso

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
it: Presentare come box di inserimento del testo anziché come lista a discesa

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
it: Presentare elenchi a discesa (dropdown) al posto di liste di pulsanti radio

en: Present subquestions/answer options in random order
it: Presentare le opzioni di risposta in ordinamento casuale

en: Presentation
it: Presentazione

en: Presentation & navigation
it: Presentazione e navigazione

en: Presentation & navigation settings
it: Impostazioni di presentazione e navigazione

en: Preserve response IDs
it: Conserva ID risposta

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview conversion of conditions to ExpressionScript
it: Anteprima della conversione delle condizioni in ExpressionScript

en: Preview current group
it: Anteprima del gruppo corrente

en: Preview image
it: Anteprima dell'immagine

en: Preview in
it: Anteprima in

en: Preview question
it: Anteprima domanda

en: Preview question group
it: Anteprima gruppo di domande

en: Preview question type
it: Anteprima del tipo di domanda

en: Preview survey
it: Anteprima del sondaggio

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previous
it: Indietro

en: Previous answer fields
it: Campi risposta precedenti

en: Previous century
it: Secolo precedente

en: Previous decade
it: Decennio precedente

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Previous questions
it: Domande precedenti

en: Previous session is set to be finished.
it: La sessione precedente è impostata per essere conclusa.

en: Previous year
it: Anno precedente

en: Print answers
it: Stampa delle risposte

en: Print your answers.
it: Stampare le risposte.

en: Printable survey
it: Sondaggio stampabile

en: Printable survey (*.html)
it: Sondaggio stampabile (*.html)

en: Prior to 16
it: Maggiore di 16

en: Privacy policy error text:
it: Testo di errore della policy sulla privacy:

en: Privacy policy label text:
it: Testo dell'etichetta della policy sulla privacy:

en: Privacy policy text:
it: Testo della policy sulla privacy:

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
it: Suggerimento Pro: La sottodomanda può anche contenere codice HTML.

en: Processing...
it: Elaborazione ...

en: Progress
it: Avanzamento

en: Public statistics:
it: Statistiche pubbliche:

en: Publication & access
it: Pubblicazione e accesso

en: Publication & access control
it: Pubblicazione e controllo degli accessi

en: Publication & access control settings
it: Impostazioni di pubblicazione e controllo accessi

en: Publication and access settings
it: Pubblicazione e impostazioni di accesso

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
it: Pubblica API su /admin/remotecontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
it: Q1 e Q3 sono calcolati utilizzando %s

en: Question
it: Domanda

en: Question ID
it: ID della domanda

en: Question Theme has been sucessfully converted to LimeSurvey 4
it: Il tema della domanda è stato convertito con successo in LimeSurvey 4

en: Question Type:
it: Tipo di domanda:

en: Question animation
it: Animazione di domande

en: Question attribute
it: Attributo della domanda

en: Question attributes
it: Attributi della domanda

en: Question attributes:
it: Attributi delle domande:

en: Question background color
it: Colore di sfondo della domanda

en: Question borders
it: Bordi delle domande

en: Question by Question
it: Visualizza una domanda per pagina

en: Question by question
it: Domanda per domanda

en: Question by question mode not yet supported.
it: Modalità Domanda per Domanda non ancora supportata.

en: Question cannot be stored. Please check the answer options for duplicates or empty codes.
it: La domanda non può essere memorizzata. Controlla le opzioni di risposta per duplicati o codici vuoti.

en: Question cannot be stored. Please check the subquestion codes for duplicates or empty codes.
it: La domanda non può essere memorizzata. Controllare i codici di sotto-domanda per duplicati o codici vuoti.

en: Question code
it: Codice domanda

en: Question code %s was updated to %s.
it: Il codice domanda %s è stato aggiornato a %s.

en: Question code & question text
it: Codice e testo della domanda

en: Question code / ID
it: Codice/ID domanda

en: Question code:
it: Codice domanda:

en: Question codes must be unique.
it: l codici delle domande devono essere univoci.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
it: l codici delle domande devono cominciare con una lettera e contenere soltanto caratteri alfanumerici.

en: Question codes were successfully regenerated.
it: I codici delle domande sono stati rigenerati con successo

en: Question could not be created with error on %s: %s
it: Non è stato possibile creare la domanda con l'errore su %s: %s

en: Question could not be created.
it: Impossibile creare la domanda.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
it: La domanda non può essere eliminata. Sono presenti condizioni su altre domande relazionate con questa domanda. Non è possibile eliminare questa domanda se prima non vengono rimosse queste condizioni.

en: Question could not be saved
it: Non è stato possibile salvare la domanda

en: Question could not be updated
it: Impossibile aggiornare domanda

en: Question could not be updated with error on %s: %s
it: Non è stato possibile aggiornare la domanda con l'errore su %s: %s

en: Question could not be updated.
it: Impossibile caricare la domanda.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
it: Impossibile aggiornare la domanda. Sono presenti condizioni per altre domande che si basano sulle risposte in questa domanda e cambiare il tipo causerà dei problemi. Cancellare queste condizioni prima di poter cambiare il tipo di questa domanda.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
it: Impossibile aggiornare la domanda. Vi sono condizioni definite su altre domande che dipendono dalla risposta a questa domanda. Cambiare il tipo di domanda causerebbe dei problemi al sistema. Eliminare le condizioni prima di modificare il tipo di domanda.

en: Question creation failed - input was malformed or invalid
it: Aggiornamento della domanda non riuscito, input irregolare o non valido

en: Question explorer
it: Explorer delle domande

en: Question group
it: Gruppo di domande

en: Question group description
it: Descrizione del gruppo di domande

en: Question group editor
it: Editor del gruppo di domande

en: Question group import is complete.
it: Importazione dell gruppo di domande completata.

en: Question group import summary
it: Riepilogo importazione gruppo domande

en: Question group name
it: Nome del gruppo di domande

en: Question group overview
it: Panoramica del gruppo di domande

en: Question group successfully saved.
it: Gruppo domande aggiunto con successo.

en: Question group successfully stored
it: Gruppo di domande memorizzato correttamente

en: Question group:
it: Gruppo domande:

en: Question groups
it: Gruppo di domande

en: Question groups in this survey
it: Gruppi di domande del sondaggio

en: Question has been stored, but an error happened:
it: La domanda è stata memorizzata, ma si è verificato un errore:

en: Question help
it: Help sulla domanda

en: Question id
it: ID domanda

en: Question id (qid) : '%s' is already in use.
it: L'ID domanda (qid): '%s' è già in uso.

en: Question import is complete.
it: Importazione delle domande completata.

en: Question import summary
it: Riepilogo importazione domande

en: Question imported successfully
it: Domanda importata correttamente

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
it: La domanda nella lingua %s non può essere creata con errore su %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
it: La domanda non può essere creata nella lingua %s.

en: Question index
it: Indice domande

en: Question is added to target (result is set to database default value).
it: La domanda è aggiunta al target (il risultato è stato impostato al valore di default del tatabase).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
it: La domanda è stata spostata in un altro gruppo (il risultato è stato importato correttamente).

en: Question is removed from target (result is ignored).
it: La domanda è stata rimossa dal target (il risultato è ignorato).

en: Question list
it: Elenco delle domande

en: Question not found
it: Domanda non trovata

en: Question preview
it: Anteprima della domanda

en: Question quick actions
it: Azioni rapide della domanda

en: Question selection
it: Selezione della domanda

en: Question selector mode
it: Modalità di selezione domande

en: Question shadow
it: Ombreggiatura della domanda

en: Question successfully copied
it: Domanda copiata correttamente

en: Question successfully saved.
it: Domanda salvata correttamente.

en: Question successfully stored
it: Domanda memorizzata correttamente

en: Question summary
it: Riepilogo della domanda

en: Question template
it: Template della domanda

en: Question text
it: Testo della domanda

en: Question theme
it: Tema delle domande

en: Question theme could not be converted to LimeSurvey 4 standard. Reason: No matching core theme with the name %s could be found
it: Il tema della domanda non può essere convertito nello standard LimeSurvey 4. Motivo: non è stato trovato alcun tema principale corrispondente con il nome %s

en: Question theme:
it: Tema della domanda:

en: Question themes
it: Temi di domanda

en: Question themes:
it: Temi delle domande:

en: Question time
it: Tempo per la domanda

en: Question title
it: Titolo della domanda

en: Question type
it: Tipo di domanda

en: Question type is being extended and cannot be uninstalled
it: Il tipo di domanda viene esteso e non può essere disinstallato

en: Question type is used in a Survey and cannot be uninstalled
it: Il tipo di domanda viene utilizzato in un sondaggio e non può essere disinstallato

en: Question type selector:
it: Tipo di domanda selettore:

en: Question type:
it: Tipologia della domanda:

en: Question update failed, input array malformed or invalid
it: Aggiornamento della domanda non riuscito, array di input irregolare o non valido

en: Question validation equation
it: Equazione di convalida della domanda

en: Question validation tip
it: Suggerimento di convalida della domanda

en: Question was successfully added.
it: Domanda aggiunta con successo.

en: Question was successfully deleted.
it: Domanda cancellata con successo

en: Question was successfully saved.
it: La domanda è stata salvata con successo.

en: Question:
it: Domanda:

en: Question:
it: Domanda:

en: Questions
it: Domande

en: Questions in group:
it: Domande nel gruppo:

en: Questions in this survey
it: Domande del sondaggio

en: Questions with conditions to this group
it: Domande con condizioni a questo gruppo

en: Quick CSV report
it: Report CSV rapido

en: Quick actions
it: Azioni rapide

en: Quick add
it: Aggiunta veloce

en: Quick add...
it: Aggiunta veloce...

en: Quick edit
it: Modifica rapida

en: Quick menu
it: Menu rapido

en: Quick statistics
it: Statistiche brevi

en: Quick translation
it: Traduzione veloce

en: Quick-add answers
it: Aggiunta veloce di domande

en: Quick-add conditions
it: Aggiunta veloce di condizioni

en: Quick-add subquestion or answer items
it: Aggiunta rapida di sotto-domande o risposte

en: Quick-translation
it: Traduzione veloce

en: Quota action
it: Azione Quota

en: Quota could not be added!
it: La quota non può essere aggiunta!

en: Quota language settings:
it: Impostazioni della lingua di quota:

en: Quota members
it: Membri della quota

en: Quota members:
it: Membri della quota:

en: Quota message (%s)
it: Messaggio della quota (%s)

en: Quota message:
it: Messaggio della quota:

en: Quota name
it: Nome quota

en: Quota name (%s)
it: Nome della quota (%s)

en: Quota out
it: Fuori quota

en: Quota saved
it: Quota salvata

en: Quota with ID %s was deleted
it: La quota con ID %s è stata eliminata

en: Quotas
it: Quote

en: Quotas exceeded
it: Quote superate

en: Quote equations
it: Aggiungere gli apici alle equazioni

en: Quote equations for CSV export
it: Aggiungere gli apici alle equazioni per l'export in CSV

en: Quote equations:
it: Aggiungere gli apici alle equazioni:

en: Quote meta characters
it: Virgoletta meta caratteri

en: RANK
it: CLASSIFICA

en: RPC interface enabled:
it: Interfaccia RPC abilitata:

en: Radar chart
it: Grafico radar

en: Radio button animation
it: Animazione del pulsante radio

en: Radio list
it: Lista (Radio Button)

en: Random Group
it: Gruppo casuale

en: Random order
it: Ordinamento casuale

en: Random order:
it: Ordine random:

en: Random password (suggestion):
it: Password casuale (suggerimento):

en: Randomization group name
it: Nome del gruppo random

en: Randomization group:
it: Randomizzazione  gruppo:

en: Randomize on each page load
it: Randomizzare ad ogni caricamento della pagina

en: Range
it: Intervallo

en: Rank %s
it: Classifica %s

en: Rank header
it: Intestazione di classifica

en: Ranking
it: Classifica

en: Read
it: Leggere

en: Really delete this survey menu entry?
it: Si è sicuri di voler cancellare la voce del menù di sondaggio?

en: Really delete this survey menu?
it: Si è sicuri di voler cancellare questo menù di sondaggio?

en: Really restore the default survey menu entries?
it: Si è sicuri di voler ripristinare le voci predefinite del menù di sondaggio?

en: Really restore the default survey menus?
it: Ripristinare davvero i menù di sondaggio predefiniti?

en: Reason:
it: Motivo:

en: Recalculates the storage used by all your files in the upload folders
it: Ricalcola la memoria utilizzata da tutti i tuoi file nelle cartelle di caricamento

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Record Deleted
it: Dati eliminati

en: Records displayed:
it: Record visualizzati:

en: Records imported
it: Record importati

en: Recover your password
it: Recuperare la password

en: Referrer URL
it: URL di riferimento

en: Referrer URL will be saved.
it: La URL di riferimento sarà salvata

en: Regenerate question codes
it: Rigenerare i codici delle domande

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration attachments:
it: Allegati della mail di registrazione:

en: Registration email
it: Email di registrazione

en: Registration email body
it: Corpo della mail di registrazione

en: Registration email body:
it: Corpo della mail di registrazione:

en: Registration email subject
it: Oggetto dell'email di registrazione

en: Registration email subject:
it: Oggetto della mail di registrazione:

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Regular update
it: Aggiornamento regolare

en: Relative width of checkbox wrapper element
it: Larghezza relativa dell'elemento contenitore del checkbox

en: Relative width of the labels
it: Ampiezza relativa delle etichette

en: Relative width of the text input wrapper element
it: Larghezza relativa dell'elemento contenitore della casella di testo

en: Relevance
it: Rilevanza

en: Relevance equation:
it: Equazione di rilevanza:

en: Relevance:
it: Rilevanza:

en: Reload URL
it: Ricaricare URL

en: Reload captcha
it: Ricaricare il captcha

en: Reload image
it: Ricaricare l'immagine

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
it: Riprendere il questionario non ancora completato facendo clic sulla seguente URL (oppure copiando/incollando il link nel browser):

en: Reloading screen. Please wait.
it: Aggiornamento pagina. Attendere prego.

en: Remaining
it: Rimanenti

en: Remaining updates:
it: Aggiornamenti rimanenti:

en: Remember the plus button
it: Ricordare il pulsante aggiungi

en: Reminder
it: Promemoria

en: Reminder %s skipped, already sent.
it: Promemoria %s saltato, già inviato.

en: Reminder Email:
it: Email di promemoria:

en: Reminder attachments:
it: Allegati alla mail di promemoria:

en: Reminder count
it: Conteggio dei promemoria:

en: Reminder count:
it: Conteggio dei promemoria:

en: Reminder email
it: Email di promemoria

en: Reminder email body
it: Corpo della mail di promemoria

en: Reminder email body:
it: Corpo della mail di promemoria:

en: Reminder email subject
it: Oggetto dell'email di promemoria

en: Reminder email subject:
it: Oggetto per email di promemoria

en: Reminder sent to:
it: Promemoria inviato a:

en: Reminder sent?
it: Promemoria inviato?

en: Reminder status:
it: Status del promemoria:

en: Reminder to participate in a survey
it: Promemoria per partecipare al sondaggio

en: Reminder(s) sent
it: Promemoria inviato/i

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
it: Il RemoteControl è disponibile utilizzando %s per il trasporto, ed espone le seguenti funzionalità:

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove attachment
it: Rimuovere l'allegato

en: Remove filters
it: Rimuovere filtri

en: Remove from blacklist?
it: Rimuovere dalla blacklist?

en: Remove link
it: Rimuovere link

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
it: Rimuovere testo o togliere la selezione da checkbox automaticamente

en: Rename
it: Rinominare

en: Rename this theme to:
it: Rinominare questo tema in:

en: Renewed
it: Rinnovato

en: Renumber scenarios
it: Rinumerare gli scenari

en: Renumber the new record.
it: Rinumera il nuovo record.

en: Reorder
it: Riordina

en: Repeat a string
it: Ripete una stringa

en: Repeat headers
it: Ripetere le intestazioni

en: Repeat headers every n-th subquestions (Set to 0 to deactivate).
it: Ripeti le intestazioni ogni ennesima domanda (imposta su 0 per disattivare).

en: Repeat new password:
it: Ripetere la nuova password:

en: Repeat password:
it: Ripetere la password:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
it: Ripetere i titoli nelle domande array ogni X sotto-domande:

en: Replace
it: Sostituire:

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
it: Sostituisce tutte le occorrenze della stringa di ricerca con la stringa di sostituzione

en: Replace answers in file in the existing record.
it: Sostituisci le risposte nei file nel record esistente.

en: Replace choice header (default: "%s")
it: Sostituire l'intestazione della scelta (valore di default:"%s")

en: Replace existing label set
it: Sostituire il set di etichette esistente.

en: Replace label set?
it: Sostituire il set di etichette?

en: Replace rank header (default: "%s")
it: Sostituire l'intestazione della classifica (valore di default:"%s")

en: Replace the existing record.
it: Sostituire il record esistente.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
it: Sostituire l'etichetta dell'opzione di risposta 'Altro:' con un testo personalizzato

en: Report and skip the new record.
it: Segnala un errore e salta nuovo record.

en: Report bugs
it: Segnala bug

en: Require at least one digit
it: Richiede almeno una cifra

en: Require at least one special character
it: Richiede almeno un carattere speciale

en: Require at least one uppercase letter
it: Richiede almeno una lettera maiuscola

en: Required
it: *Obbligatorio

en: Required PHP modules:
it: Moduli PHP necessari:

en: Resend access code
it: Reinvia il codice di accesso

en: Resend login data
it: Reinvia i dati di accesso dell'utente

en: Resend login data user
it: Reinvia i dati di accesso dell'utente

en: Reset Themes
it: Ripristina temi

en: Reset all your participants to the 'not used' state
it: Azzera tutti i partecipanti allo stato di 'non usato'

en: Reset answers and participants completed state
it: Reimposta le risposte e lo stato completato dei partecipanti

en: Reset completed responses to the incomplete state
it: Ripristina le risposte completate allo stato incompleto

en: Reset conditions
it: Azzerare condizioni

en: Reset conditions?
it: Ripristinare le condizioni?

en: Reset load error for plugin %d
it: Azzerare gli errori di caricamento per il plugin %d.

en: Reset now
it: Ripristinare ora

en: Reset response start ID?
it: Ripristinare l'ID iniziale della risposta?

en: Reset start/end date/time?
it: Resettare inizio/fine data/ora?

en: Reset theme
it: Ripristina tema

en: Reset this template
it: Effettuare il reset del modello

en: Reset this theme
it: Azzerare questo tema

en: Reset to default
it: Riportare al valore predefinito

en: Reset to default boxes
it: Ripristinare le box predefinite

en: Reset to default settings:
it: Ripristinare le impostazioni predefinite

en: Resolve all issues
it: Risolvi tutti i problemi

en: Resources
it: Risorse

en: Resources Import Summary
it: Riepilogo importazione risorse

en: Resources import summary
it: Riepilogo dell'importazione di risorse

en: Response
it: Risposta

en: Response ID
it: ID risposta

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
it: Dati delle risposta (Attenzione: non include i file caricati in una domanda di upload file, che devono essere esportati separatamente).

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
it: File delle risposte (*.csv,*.vv,*.txt) (dimensione massima: %d MB):

en: Response filters
it: Filtri risposta

en: Response import summary
it: Riepilogo dell'importazione delle risposte

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
it: Invio di una risposta al sondaggio {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
it: Invio di una risposta al sondaggio {SURVEYNAME} con risultati

en: Response summary
it: Sommario risposte

en: Response(s) deleted.
it: Risposta(e) eliminata(e)

en: Responses
it: Risposte

en: Responses & statistics
it: Risposte & statistiche

en: Responses and participants have been re-opened.
it: Risposte e partecipanti sono stati riaperti.

en: Responses and statistics
it: Risposte e statistiche

en: Responses containing
it: Risposte contenenti

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
it: Le risposte a questo sondaggio NON sono anonime.

en: Responses to this survey are anonymized.
it: Le risposte a questo sondaggio sono anonime.

en: Responses will be date stamped.
it: Risposte con data di completamento.

en: Responses will have the IP address anonymized.
it: Le risposte avranno l'indirizzo IP di registrazione

en: Responses will have the IP address logged.
it: Le risposte avranno l'indirizzo IP registrato.

en: Responses will have their referring URL logged.
it: Le risposte verranno collegate all'URL registrata.

en: Responses will not be date stamped.
it: Risposte senza data di completamento.

en: Responses will not have the IP address anonymized.
it: Le risposte non avranno l'indirizzo IP anonimo.

en: Responses will not have the IP address logged.
it: Le risposte non avranno l'indirizzo IP registrato

en: Responses will not have their referring URL logged.
it: Le risposte non verranno collegate all'URL registrata.

en: Restart this survey
it: Avviare di nuovo il sondaggio

en: Restore
it: Rispristinare

en: Restore options
it: Rispristina Opzioni

en: Restrict input to integer values
it: Restringere l'inserimento a soli valori interi

en: Result
it: Risultato

en: Results
it: Risultati

en: Results from LDAP Query.
it: Risultati dell'interrogazione LDAP.

en: Resume later
it: Riprendere successivamente

en: Return a formatted string
it: Restituisce una stringa formattata

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
it: Restituisce una lista di retAttr da sgqa1...sgqaN che soddisfa i criteri (valore dell'opzione cmpAttr)

en: Return comma-separated list of values
it: Restituisce una lista di valori separati da virgole

en: Return current UNIX timestamp
it: Restituisce l'attuale UNIX timestamp

en: Return part of a string
it: Restituisce parte di una stringa

en: Return to admin home
it: Tornare alla home di amministrazione

en: Return to label set administration
it: Tornare al'set di etichette del amministratore

en: Return to main view
it: Ritorna alla vista principale

en: Return to plugin list
it: Torna alla lista dei plugin.

en: Return to plugin manager
it: Torna alla gestione dei plugin.

en: Return to survey
it: Ritornare al sondaggio

en: Return to survey administration
it: Tornare all'amministrazione del sondaggio

en: Return to survey list
it: Ritorno alla lista dei sondaggi

en: Return to theme list
it: Ritorna all'elenco dei temi

en: Returns true if all non-empty responses are unique
it: Restituisce Vero se tutte le risposte non vuote sono univoche

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
it: Restituisce vero (1) se si tratta di una data valida nel calendario gregoriano

en: Reverse a string
it: Inverte una stringa

en: Reverse answer order
it: Invertire l'ordine delle risposte

en: Reverse the slider direction
it: Invertire la direzione del cursore

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
it: Invertire la direzione del cursore e riposizionare di conseguenza il testo di minimo/massimo.

en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Role successfully saved
it: Ruolo salvato correttamente.

en: Role updated
it: Ruolo aggiornato

en: Role was successfully imported.
it: Il ruolo è stato importato correttamente.

en: Roles successfully deleted
it: Ruolo cancellato con successo.

en: Romanian
it: Rumeno

en: Root URL:
it: URL di root:

en: Round fractions down
it: Arrotonda frazioni per difetto

en: Round fractions up
it: Arrotonda frazioni per eccesso

en: Rounds a number to an optional precision
it: Arrotonda un numero ad una precisione opzionale

en: Rows
it: Righe

en: Rows & columns
it: Righe e colonne

en: Russian
it: Russo

en: SMTP debug mode:
it: Modalità di debug di SMTP:

en: SMTP debug output:
it: Output del debug per l'SMTP

en: SMTP encryption:
it: Crittografia dell'SMTP:

en: SMTP host:
it: Host SMTP

en: SMTP password:
it: Password SMTP:

en: SMTP username:
it: Nome utente SMTP:

en: SPSS export scale type
it: Tipo scala SPSS per l'esportazione

en: SPSS version:
it: Versione SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
it: CODICE SQL NON RIUSCITO

en: SQL command failed: %s
it: Comando SQL non riuscito:%s

en: SSL not enforced
it: SSL non applicato

en: Same
it: Uguale

en: Same height for all answer options
it: Altezza uguale per tutte le opzioni di risposta

en: Same height for lists
it: Altezza uguale per tutte le liste

en: Same origin
it: Stessa origine

en: Save
it: Salva

en: Save & activate survey
it: Salvare e attivare sondaggio

en: Save IP address:
it: Salvare indirizzo IP:

en: Save IP address?
it: Salvare l'indirizzo IP?

en: Save Now
it: Salvare ora

en: Save and add a new question
it: Salvare e aggiungere una nuova domanda

en: Save and add group
it: Salva e aggiungi gruppo

en: Save and add question
it: Salvare e aggiungere domanda

en: Save and close
it: Salvare e chiudere

en: Save and close now and let's edit the answer options.
it: Salviamo e chiudiamo ora, e lasciamo modificare le opzioni di risposta.

en: Save and new
it: Salvare e nuovo

en: Save and new group
it: Salvare e nuovo gruppo

en: Save as PDF
it: Salvare come PDF

en: Save as default values
it: Salva come valori predefiniti

en: Save as label set
it: Salvo come set di etichette

en: Save as label set:
it: Salvare come set di etichette:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
it: Salvare entrambe nella directory di lavoro R (utilizza getwd() e setwd() nella finestra di comando R per prendere ed impostarli)

en: Save boxes settings
it: Salvare impostazioni di rimbalzo

en: Save changes
it: Salvare le modifiche

en: Save city
it: Salvare la città

en: Save country
it: Salvare la nazione

en: Save for further completion by survey user
it: Salvare per un successivo completamento del sondaggio da parte di un utente.

en: Save postal code
it: Salvare il codice postale

en: Save question group
it: Salvare gruppo domande

en: Save referrer URL:
it: Salvare URL di riferimento:

en: Save referrer URL?
it: Salvare URL di riferimento?

en: Save settings
it: Salvare le impostazioni

en: Save state
it: Salvare lo stato

en: Save this, then create another:
it: Salvare, poi creane un altro:

en: Save timings:
it: Salvare i tempi:

en: Save timings?
it: Salvare i tempi?

en: Save your unfinished survey
it: Salvare il sondaggio non ancora terminato

en: Saved
it: Salvato

en: Saved Survey Details
it: Dettaglio del sondaggio salvato

en: Saved name:
it: Nome salvato:

en: Saved response deleted.
it: Eliminata la risposta salvata.

en: Saved response not found
it: Risposta salvata non trovata

en: Saved responses
it: Risposte salvate

en: Saved successfully
it: Salvato con successo

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
it: Il salvataggio delle risposte è disabilitato se il sondaggio non è attivato.

en: Say hello
it: Di "ciao"

en: Scale
it: Scala

en: Scale 1
it: Scala 1

en: Scale 2
it: Scala 2

en: Scan files
it: Scansione dei file

en: Scan files for available plugins
it: Scansiona i file per i plugin disponibili

en: Scope
it: Campo di applicazione

en: Scope:
it: Campo di applicazione:

en: Screen part files:
it: Schermata di parte dei files:

en: Screen:
it: Finestra:

en: Search
it: Cerca

en: Search by group name:
it: Ricerca per nome del gruppo:

en: Search for something...
it: Cerca qualcosa...

en: Search:
it: Ricerca:

en: Second
it: Secondo

en: Second choice
it: Seconda scelta

en: Section
it: Sezione

en: Security
it: Sicurezza

en: Security question:
it: Domanda di sicurezza:

en: Security update
it: Aggiornamento di sicurezza

en: Security update!
it: Aggiornamento di sicurezza!

en: Security updates available
it: Aggiornamenti di sicurezza disponibili

en: See all Tutorial
it: Vedi tutti i tutorial

en: Seed
it: Seme

en: Select
it: Selezionare

en: Select ZIP file:
it: Selezionare un file ZIP:

en: Select additional languages
it: Selezionare lingue aggiuntive

en: Select all
it: Selezionare tutto

en: Select answer:
it: Selezionare la risposta:

en: Select columns
it: Selezionare colonne

en: Select columns:
it: Colonne selezionate:

en: Select decade
it: Selezionare il decennio

en: Select delimiter
it: Seleziona delimitatore

en: Select file
it: Selezionare file

en: Select font:
it: Seleziona carattere:

en: Select icon
it: Selezionare l'icona

en: Select label set
it: Selezionare il set di etichette

en: Select label set file (*.lsl):
it: Selezionare il file del set di etichette (*.lsl):

en: Select language to add
it: Selezionare la lingua da aggiungere

en: Select language...
it: Selezionare linguaggio...

en: Select languages
it: Selezionare le lingue:

en: Select month
it: Selezionare il mese

en: Select none
it: Non selezionare niente

en: Select plugin ZIP file:
it: Seleziona il file ZIP del plugin:

en: Select question
it: Selezionare domanda

en: Select question file (*.lsq):
it: Selezionare il file delle domande (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
it: Selezionare il file del gruppo di domande (* .lsg):

en: Select question type
it: Selezionare il tipo di domanda

en: Select role to apply to users
it: Seleziona il ruolo da applicare agli utenti

en: Select role(s):
it: Seleziona ruolo/i:

en: Select role-XML file
it: Seleziona il ruolo - file XML

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
it: Selezionare il file di struttura del sondaggio (*.lss, *.txt) o l'archivio di sondaggio (*.lsa) (domensione massima del file: %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
it: Selezionare sondaggio da copiare

en: Select template ZIP file:
it: Selezionare il  file ZIP del modello:

en: Select the LDAP query you want to run:
it: Selezionare la query LDAP che si vuole lanciare:

en: Select the type of chart to be displayed
it: Selezionare il tipo di grafico da visualizzare

en: Select theme ZIP file:
it: Seleziona il file ZIP del tema:

en: Select this
it: Selezionare questo

en: Select time
it: Selezioanre il tempo

en: Select user group to add users to
it: Seleziona il gruppo utenti cui aggiungere utenti

en: Select variation:
it: Seleziona variante:

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
it: Selezionare quali campi importare come attributi aggiuntivi di {n} partecipante.|Selezionare quali campi importare come attributi aggiuntivi di {n} partecipanti.

en: Select year
it: Selezionare l'anno

en: Select your theme:
it: Seleziona il tuo tema:

en: Select...
it: Selezionare...

en: Selected
it: Selezionato

en: Selected answers
it: Risposte selezionate

en: Selected attribute(s)...
it: Attributo/i selezionato/i...

en: Selected menu entry/entries...
it: Menù/voci di menù selezionate...

en: Selected menu(s)...
it: Menù selezionati...

en: Selected participant share(s)...
it: Partecipante/i condiviso/i selezionato/i...

en: Selected participant(s)...
it: Selezionare partecipante(i)...

en: Selected question(s)...
it: Domanda(e) selezionata(e)...

en: Selected quota(s)...
it: Quota(e) selezionata(e)...

en: Selected response(s)...
it: Risposta(e) selezionata(e)...

en: Selected role(s)...
it: Ruoli selezionati ...

en: Selected survey(s)...
it: Selezionare il sondaggio(i)...

en: Selected theme(s)...
it: Temi selezionati ...

en: Selected users(s)...
it: Utenti selezionati ...

en: Selected!
it: Selezionato!

en: Selected:
it: Selezionato:

en: Selection
it: Selezione

en: Seleted
it: Selezionato

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Send
it: Invia

en: Send Invitations
it: Invia inviti

en: Send Reminders
it: Invia promemoria

en: Send basic admin notification email to:
it: Inviare email di notifica standard a:

en: Send confirmation emails:
it: Invio delle email di conferma:

en: Send detailed admin notification email to:
it: Inviare email di notifica dettagliata a:

en: Send email invitation
it: Invia invito

en: Send email invitations
it: Spedisci le email di invito

en: Send email reminder
it: Invia sollecito

en: Send invitation email to participant ID(s):
it: Invia e-mail di invito agli ID partecipanti:

en: Send invitations
it: Invio degli inviti

en: Send me a copy:
it: Inviare una copia:

en: Send reminder to participant ID(s):
it: Invia i promemoria agli ID partecipanti:

en: Send reminders
it: Invio dei promemoria

en: Sending emails to users(sucess/errors):
it: Invio di e-mail agli utenti (esito positivo/errore):

en: Sending invitations...
it: Invio degli inviti in corso...

en: Sending reminders...
it: Invio dei promemoria in corso...

en: Sending successful
it: Invio di e-mail agli utenti (esito positivo/errore):

en: Sep
it: Set

en: Separator used:
it: Separatore usato:

en: September
it: Settembre

en: Serbian (Cyrillic)
it: Serbo (Cirillico)

en: Serbian (Latin)
it: Serbo (Latino)

en: Server error!
it: Errore del server!

en: Server name & port:
it: Nome e porta del server:

en: Server time:
it: Orario del server:

en: Server type:
it: Tipo del server:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
it: Tempo di vita di sessione per i sondaggi (secondi):

en: Session writable
it: Sessione scrivibile

en: Set "Mandatory" state
it: Impostazione dello stato "Obbligatorio"

en: Set "Mandatory" state. Use "Soft" option to allow question to be skipped.
it: Imposta lo stato "Obbligatorio". Utilizzare l'opzione "Soft" (non bloccante) per consentire di saltare la domanda.

en: Set "Other" state
it: Impostazione dello stato "Altro"

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
it: Imposta l'intestazione di Accesso-Controllo-Consenti-Origine:

en: Set CSS class
it: Impostazione della ckasse CSS

en: Set Survey Rights
it: Definizione dei permessi del sondaggio

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
it: Impostare uno specifico tipo scala SPSS per l'esportazione di questa domanda

en: Set access code length to:
it: Impostare la lunghezza del codice di accesso a:

en: Set additional options for survey participants
it: Impostare le opzioni aggiuntive per i partecipanti al sondaggio

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
it: Impostare in basso se le domande sono visualizzate una alla volta, per gruppi di domande, oppure tutte in una unica pagina.

en: Set conditions
it: Impostazione delle condizioni

en: Set cookie to prevent repeated participation:
it: Impostare cookie per prevenire partecipazione duplicata:

en: Set equation value
it: Impostare il valore dell'equazione

en: Set expiry date
it: Imposta la data di scadenza

en: Set global permissions for this user
it: Impostare permessi generali per questo utente

en: Set name:
it: Impostare nome:

en: Set password now?
it: Imposta la password adesso?

en: Set question group
it: Impostazione del gruppo di domande

en: Set question group and position
it: Impostazione del gruppo di domande e della posizione

en: Set question group for those question
it: Impostazione del gruppo di domande per quelle domande

en: Set statistics options
it: Impostazione delle opzioni delle statistiche

en: Set survey permissions
it: Impostare i permessi per il sondaggio

en: Set survey theme
it: Impostare il tema del sondaggio

en: Set template permissions for this user
it: Impostare i modelli ai quali questo utente può accedere

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
it: Impostazione della forma dell'handle. 'Custom' è definito nel CSS quando si usa il font Font Awesome

en: Set the orientation.
it: Impostazione dell'orientamento.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
it: Impostare la larghezza in percentuale della domanda o sotto-domanda (da 1 a 100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
it: Impostare la larghezza percentuale della colonna delle risposte (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
it: Imposta la dimensione sulla casella di testo o text area, l'input verrà visualizzato con approssimativamente questa dimensione in larghezza.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
it: Imposta questo alla posizione IP/net nel tuo database server. Nella maggior parte dei casi "localhost" funzionerà. Puoi forzare la socket Unix con il percorso socket completo.

en: Set user permissions
it: Impostare permessi utenti

en: Set your question type.
it: Impostare il tipo di domanda.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings & Plugins
it: Impostazioni & Plugin

en: Settings for plugin %s
it: Impostazioni per il plugin %s

en: Settings for this survey group
it: Impostazioni per questo gruppo di sondaggi

en: Share
it: Condividere

en: Share QR-code:
it: Condividi il QR-code:

en: Share on Facebook:
it: Condividi su Facebook:

en: Share on Twitter:
it: Condividi su Twitter:

en: Share participant(s)
it: Condividere partecipante/i

en: Share survey
it: Condividi il sondaggio

en: Share this link
it: Condividere questo collegamento

en: Share this participant
it: Condividere il partecipante

en: Share with all users
it: Condividere con tutti gli utenti

en: Share your survey
it: Condividi il tuo sondaggio

en: Shared by
it: Condiviso da

en: Sharing panel:
it: Pannello di condivisione:

en: Shift-JIS Japanese
it: Shift-JIS Giapponese

en: Short free text
it: Testo breve

en: Short names
it: Nomi brevi

en: Should this attribute be visible on the panel?
it: Questo attributo deve essere visualizzato nel pannello?

en: Should we proceed with the delete?
it: Procedere con la eliminazione?

en: Show
it: Mostrare

en: Show "No answer":
it: Mostrare "Nessuna risposta":

en: Show "There are X questions in this survey":
it: Mostrare "Ci sono X domande in quest sondaggio":

en: Show PHPInfo
it: Mostrare PHPInfo

en: Show Policy
it: Mostra la policy sulla privacy

en: Show a HTML list with elements
it: Mostra un elenco HTML con elementi

en: Show a map in the statistics?
it: Mostrare una mappa nelle statistiche?

en: Show advanced settings
it: Mostrare impostazioni avanzate

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
it: Mostrare un avviso se le risposte superano il numero massimo impostato

en: Show both
it: Mostrare entrambi

en: Show comment
it: Mostrare il commento

en: Show conditions for this question
it: Mostrare condizioni per questa domanda

en: Show during registration?
it: Mostrare durante la registrazione?

en: Show grand total
it: Mostrare somma globale

en: Show grand total for either columns or rows
it: Mostrare la somma complessiva sia per colonne che per righe

en: Show graphs in public statistics:
it: Mostrare il grafico nelle statistiche pubbliche:

en: Show graphs:
it: Mostrare i grafici:

en: Show group description only
it: Mostrare solo gruppo domande

en: Show group name and/or group description:
it: Mostrare nome e/o descrizione gruppo:

en: Show group name only
it: Mostrare solo nome gruppo

en: Show header in answers export PDFs:
it: Mostrare l'intestazione nel PDF generato dall'esportazione delle risposte?

en: Show in public statistics
it: Mostrare in statistiche pubbliche

en: Show in public statistics:
it: Mostrare le statistiche pubbliche:

en: Show javascript alert
it: Mostrare l'avviso javascript

en: Show last visited survey and question:
it: Mostrare l'ultimo sondaggio e domanda visitata:

en: Show last..
it: Mostrare ultimo...

en: Show less
it: Mostra meno

en: Show more
it: Mostra di più

en: Show next..
it: Mostrare successivo...

en: Show next...
it: Mostrare successivo...

en: Show on-screen keyboard:
it: Mostra tastiera su schermo:

en: Show policy
it: Mostra la policy sulla privacy

en: Show popups
it: Mostra popup

en: Show previous..
it: Mostrare precedente...

en: Show previous...
it: Mostrare precedente...

en: Show progress bar:
it: Visualizzare la barra di avanzamento delle risposte:

en: Show question code only
it: Mostrare solo codice domanda

en: Show question index / allow jumping:
it: Visualizzare l'indice delle domande/consentire il salto tra domande:

en: Show question number and/or code:
it: Mostrare numero e/o codice della domanda:

en: Show question number only
it: Mostrare solo numero

en: Show script field:
it: Mostra il campo script:

en: Show search box on survey list:
it: Visualizzare la casella di ricerca nella lista dei sondaggi.

en: Show start...
it: Mostrare inizio...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
it: Mostrare statistiche per questa domanda nella pagina pubblica delle statistiche

en: Show survey list:
it: Visualizzazione della lista dei sondaggi:

en: Show survey logic file
it: Visualizzare il file della logica di sondaggio

en: Show survey title in export PDFs:
it: Mostra il titolo del sondaggio nei PDF di esportazione:

en: Show text responses inline:
it: Visualizza il testo delle risposte inline

en: Show title
it: Mostrare il titolo

en: Show totals for
it: Mostrare totali per

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
it: Mostrare i totali per righe, per colonne o entrambi righe e colonne

en: Show welcome screen:
it: Visualizzare la schermata di benvenuto:

en: Showing filtered results
it: Mostrare i risultati filtrati

en: Side-menu behaviour:
it: Comportamento del menù laterale:

en: Sidemenu
it: Manù laterale

en: Simple
it: Semplice

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
it: La configurazione LDAP di semplice collegamento non consente la creazione di un utente LDAP

en: Simple mode
it: Modalità semplice

en: Simple options
it: Opzioni semplici

en: Simple plugin settings
it: Salvare le impostazioni del plugin

en: Simple plugins
it: Plugin semplici

en: Simple selector
it: Selettore semplice

en: Simple template editor
it: Editor semplice dei modelli

en: Sine
it: Seno

en: Single checkbox
it: Checkbox singola

en: Single choice questions
it: Domande con scelta singola

en: Single response: ID %s
it: Risposta singola: ID %s

en: Site name
it: Nome sito

en: Site name:
it: Nome sito:

en: Size
it: Dimensione

en: Skipped files:
it: File ignorati:

en: Skipped participant entry:
it: Saltata la voce del partecipante:

en: Slider
it: Dispositivo di scorrimento (slider)

en: Slider accuracy
it: Accuratezza dello slider

en: Slider initial value
it: Valore iniziale dello slider

en: Slider initial value set at start
it: Valore del cursore impostato al quello iniziale

en: Slider left/right text separator
it: Separatore del testo sinistro/destro per lo slider

en: Slider maximum value
it: Massimo valore dello slider

en: Slider minimum value
it: Minimo valore dello slider

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
it: Il cursore inizia come questo valore. E' possibile utilizzare l'Expression Manager, ma questo deve essere un numero prima che sia visualizzata la pagina. Questa impostazione ha la priorità quando il cursore inizia nella posizione centrale.

en: Slider starts at the middle position
it: Lo slider parte in posizione mediana

en: Slider with emoticon
it: Slider con emoticon

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Small screens
it: Schermi piccoli

en: Soft
it: Soft, non bloccante

en: Soft lock
it: Blocco parziale (soft)

en: Somali
it: Somalo

en: Some URL description
it: Descrizione URL

en: Some automatic fixes were already applied.
it: Alcune correzioni automatiche sono state già effettuate.

en: Some description text
it: Qualche testo di descrizione

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
it: Alcune cartelle non sono in scrittura. Modificare le autorizzazione delle cartelle per /tmp e /upload/themes in modo da abilitare questa opzione.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
it: Alcune email non sono state inviate poichè il server non ha accettato gli indirizzi oppure per altro errore non individuato.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
it: Alcuni alementi hanno impostata un periodo di validità che non è ancora valido o non è più valido

en: Some example answer option
it: Alcuni esempi di opzione di risposta

en: Some example subquestion
it: Alcuni esempi di sotto-domanda

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
it: Alcuni semplici suggerimenti per creare il primo sondaggio

en: Some questions have been disabled
it: Alcune domande sono state disabilitate

en: Some text in this answer
it: Trovato testo in questa risposta

en: Something went wrong!
it: Qualcosa è andato storto!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
it: Qualcosa è andato storto! I menù del sondaggio sono stati correttamente ripristinati?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
it: Spiacente, non vi sono tipi di domanda supportati per questo sondaggio.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
it: Spiacente, le risposte hanno superato la quota stabilita per questo sondaggio.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
it: Il modulo LDAP non è presente nella configurazione PHP

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
it: Questa domanda non ha risposte, quindi un grafico di questo tipo non può essere visualizzato.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
it: Questa domanda ha troppe opzioni di risposta per essere visualizzati correttamente in un grafico.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
it: Il tipo di file %s (estensione: %s) non è consentito!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
it: Spiacente, non si possono caricare ulteriori files!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
it: Spiacente, solo le estensioni %s sono permesse!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
it: Spiacente, solo %s file possono essere caricati per questa domanda!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
it: Spiacenti, il nome inserito per il set di etichette è già presente nel database

en: Sorry, the request failed!
it: Spiacente, richiesta fallita!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
it: Attenzione, il file (%s) caricato é piú grande di quanto permesso di %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
it: Non ci sono file per questa risposta.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file, codice di errore: %s.

en: Sorry, there was an error uploading your file.
it: Si è verificato un errore nel caricamento del file.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
it: Spiacente, questa estensione del file (%s) non è consentita

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
it: Questo file è troppo grande. Sono consentiti solo file fino a %01.2f MB.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
it: Spiacente, questo file è troppo grande. Sono consentiti solo i file fino a %s KB.

en: Sorry, this file type is not allowed. Please contact your administrator for a list of allowed filetypes.
it: Spiacenti, questo tipo di file non è consentito. Contattare l'amministratore per conoscere la lista dei tipi permessi.

en: Sorry, this file was not found.
it: Siamo spiacenti, questo file non è stato trovato.

en: Sorry, this response was not found.
it: Spiacente, questa risposta non è stata trovata.

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
it: Impossibile verificare l'estensione di questo tipo di file %s.

en: Sort answers alphabetically
it: Ordinare le risposte in modo alfabetico

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Sort the answer options alphabetically
it: Ordinare le opzioni di risposta in modo alfabetico

en: Source table
it: Tabella origine

en: Sourcecode
it: Codice sorgente

en: Sourcecode editor
it: Editor di codice sorgente

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish (Argentina)
it: Spagnolo (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
it: Spagnolo (Argentina) (Informale)

en: Spanish (Chile)
it: Spagnolo (Cileno)

en: Spanish (Colombia)
it: Spagnolo (Colombia)

en: Spanish (Mexico)
it: Spagnolo (Messicano)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
it: Specificare un formato data/ora  personalizzato (formati :<i> g /gg  m/mm aa/aaaa H/HH M/MM </i>)  e caratteri "-./: " consentiti per giorno / mese / anno / ora / minuti con o senza zero iniziale rispettivamente. Impostazione predefinita è il formato della data del sondaggio

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
it: Specificare la modalità di visualizzazione delle sotto-domande filtrate (filtro array)

en: Square
it: Quadro

en: Square root
it: Radice quadrata

en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: Standard fields
it: Campi standard

en: Standard participant fields
it: Campi standard dei partecipanti

en: Stars
it: Asterischi

en: Start HTML editor in a popup window
it: Aprire l'editor HTML in una finestra popup

en: Start bounce processing
it: Inizia l'elaborazione del rimbalzo email

en: Start database upgrade
it: Inizia aggiornamento database

en: Start date/time:
it: Data/ora d'inizio:

en: Start installation
it: Avviare l'installazione

en: Start language
it: Lingua iniziale

en: Start language:
it: Lingua iniziale:

en: Start survey
it: Avviare il sondaggio

en: Start the tour
it: Comincia il tour

en: Start: %s
it: Inizio: %s

en: Started but not yet completed
it: Iniziato ma non completato

en: Starting from:
it: Iniziare da:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
it: A partire dalla versione 2.05, i nomi delle variabili devono contenere solo lettere e numeri e possono cominciare solo con una lettera. Questo nome della variabile è deprecato.

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics URL
it: URL delle statistiche

en: Statistics report language:
it: Linguaggio del report delle statistiche:

en: Statistics survey %s
it: Statistiche del sondaggio %s

en: Status
it: Stato:

en: Status:
it: Stato:

en: Stay safe and up to date
it: Mantenere la sicurezza e aggiornare

en: Step 1:
it: Passo 1:

en: Step 2:
it: Passo 2:

en: Step value
it: Valore passo

en: Sticky array headers
it: Intestazioni di array adesivi

en: Stop this survey
it: Fermare questo sondaggio

en: Storage
it: Memorizzazione

en: Store the answers to this question encrypted
it: Memorizza le risposte a questa domanda come crittografate

en: Store the city?
it: Memorizzare la città?

en: Store the country?
it: Memorizzare la nazione?

en: Store the postal code?
it: Memorizzare il codice postale?

en: Store the state?
it: Memorizzare lo stato?

en: Straight
it: Direttamente

en: Strip HTML and PHP tags from a string
it: Rimuovere tag HTML e PHP da una stringa

en: Strip HTML code:
it: Codice strip HTML:

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
it: Striscia di spazi bianchi (o altri caratteri) da l'inizio e la fine di una stringa

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
it: Rimuove gli spazi bianchi (o altri caratteri) dall'inizio di una stringa

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
it: Rimuove gli spazi bianchi (o altri caratteri) dalla fine di una stringa

en: Strongly agree
it: Assolutamente d'accordo

en: Strongly disagree
it: In forte disaccordo

en: Structure
it: Struttura

en: Style:
it: Stile:

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Submission date
it: Data di invio

en: Submit
it: Invia

en: Submit Your Survey.
it: Inviare il questionario.

en: Submit your answers
it: Inviare le risposte.

en: Submit your survey.
it: Inviare il sondaggio.

en: Submitted
it: Inviato

en: Subquestion
it: Sotto-domanda

en: Subquestion ID
it: ID sottodomanda

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
it: l codici delle sotto-domande devono cominciare con una lettera e contenere soltanto caratteri alfanumerici.

en: Subquestion codes must be unique.
it: l codici delle sotto-domande devono essere univoci.

en: Subquestion validation equation
it: Equazione di convalida della sotto-domanda

en: Subquestion validation tip
it: Suggerimento di convalida della sotto-domanda

en: Subquestion:
it: Sotto-domanda:

en: Subquestions
it: Sotto-domande

en: Subquestions %s could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare la sotto-domanda %s.

en: Subquestions were successfully saved.
it: Sotto-domande salvate con successo.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
it: Iscrivizione a ComfortUpdate!

en: Subtotals based on displayed questions:
it: Subtotali basati sulle domande visualizzate:

en: Success
it: Complimenti

en: Success!
it: Successo!

en: Successful login
it: Login effettuato con successo

en: Successfully created CPDB entries
it: Creato con successo le voci CPDB

en: Successfully created participant entries
it: Voci dei partecipanti create correttamente

en: Successfully deleted user group.
it: Gruppo di utenti eliminato con successo.

en: Successfully saved privacy policy text
it: Testo della policy sulla privacy salvato correttamente

en: Sum
it: Somma

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
it: Somma il numero di domande con risposta nella lista che soddisfano i criteri (valore arg op)

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary for %s
it: Riepilogo per %s

en: Superadministrator
it: Super amministratore

en: Support this project - Donate to
it: Supporta questo progetto: Dona a

en: Support this project - Donate to %s!
it: Sostieni questo progetto - Dona a %s!

en: Survey
it: Sondaggio

en: Survey %s
it: Sondaggio %s

en: Survey Has Been Deactivated
it: Il sondaggio è stato disattivato.

en: Survey ID
it: ID del sondaggio

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
it: L'ID del sondaggio %d è stato salvato in %s e contiene %d record(s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
it: L'ID %d del sondaggio salvato come %s, contiene %d record(s) (%s)

en: Survey ID (SID)
it: ID sondaggio (SID)

en: Survey ID:
it: ID del sondaggio:

en: Survey activation
it: Attivazione sondaggio

en: Survey activation error
it: Errore di attivazione del sondaggio

en: Survey administrator %s (%s)
it: Amministratore del sondaggio %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
it: Archivio del sondaggio (*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
it: Archivio di sondaggio(.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
it: Archivio del sondaggio - disponibile solo per sondaggi attivi

en: Survey bounce email address:
it: Indirizzo email di rimbalzo del sondaggio:

en: Survey cannot be activated yet.
it: Il sondaggio non può essere ancora attivato.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
it: Il sondaggio non può essere attivato: non si hanno i permessi per attivarla oppure non vi sono domande.

en: Survey container
it: Contenitore del sondaggio

en: Survey content
it: Contenuto del questionario

en: Survey copy summary
it: Riepilogo della copia del sondaggio

en: Survey could not be created because it did not have a title
it: Il sondaggio non può essere creato in quanto non è stato specificato un titolo

en: Survey could not be updated
it: Impossibile aggiornare il sondaggio

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
it: Impossibile aggiornare il sondaggio, correggiere il seguente errore:

en: Survey created
it: Sondaggio creato

en: Survey data policy
it: Policy sulla privacy del sondaggio

en: Survey data policy checkbox label:
it: Etichetta della casella di controllo della policy sulla privacy del sondaggio:

en: Survey data policy error message:
it: Messaggio di errore della policy sulla privacy del sondaggio:

en: Survey data policy error:
it: Errore della policy sulla privacy del sondaggio:

en: Survey data policy label:
it: Etichetta della policy sulla privacy del sondaggio:

en: Survey data policy message:
it: Messaggio della policy sulla privacy del sondaggio:

en: Survey data policy notice:
it: Avviso della policy sulla privacy dati del sondaggio:

en: Survey data policy:
it: Policy sulla privacy del sondaggio:

en: Survey deleted.
it: Sondaggio cancellato.

en: Survey deletion
it: Eliminazione sondaggio

en: Survey description
it: Descrizione del sondaggio

en: Survey display mode is set to %s:
it: La modalità di visualizzazione del sondaggio è impostato %s:

en: Survey does not pass consistency check
it: Il sondaggio non è coerente

en: Survey expiration date
it: Data di scadenza del sondaggio

en: Survey files deleted.
it: File di sondaggio eliminati.

en: Survey format
it: Formato del sondaggio

en: Survey general settings
it: Impostazioni generali del sondaggio

en: Survey group
it: Gruppo di sondaggi

en: Survey group ID
it: ID del gruppo di sondaggi

en: Survey group:
it: Gruppo di sondaggi:

en: Survey groups
it: Gruppi di sondaggi

en: Survey groups:
it: Gruppi di sondaggi:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
it: Il sondaggio è stato attivato. Le tabelle dei risultati sono state create con successo.

en: Survey id
it: ID sondaggio

en: Survey import summary
it: Riepilogo importazione sondaggio

en: Survey language could not be created.
it: Non è stato possibile creare il linguaggio del sondaggio.

en: Survey list
it: Elenco dei sondaggi

en: Survey logic file
it: File della logica del sondaggio

en: Survey logic view
it: Vista della logica del sondaggio

en: Survey menu
it: Menù sondaggio

en: Survey menu entry ID
it: ID della voce del menù di sondaggio

en: Survey menus
it: Menù di sondaggio

en: Survey name
it: Nome del sondaggio

en: Survey name (ID)
it: Nome del sondaggio (ID)

en: Survey name (ID):
it: Nome del sondaggio (ID):

en: Survey not found
it: Sondaggio non trovato

en: Survey options for theme %s
it: Opzioni del sondaggio per il tema %s

en: Survey overview
it: Panoramica del sondaggio

en: Survey owner:
it: Proprietario del sondaggio:

en: Survey participant attributes
it: Attributi dei partecipanti al sondaggio

en: Survey participant attributes to create
it: Attributi del partecipante al sondaggio da creare

en: Survey participant data (if available)
it: Dati dei partecipanti al sondaggio (se disponibili)

en: Survey participant export options
it: Opzioni di esportazione dei partecipanti al sondaggio

en: Survey participant settings
it: Impostazioni dei partecipanti al sondaggio

en: Survey participant summary
it: Riepilogo del partecipante al sondaggio

en: Survey participants
it: Partecipanti al sondaggio

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
it: I partecipanti al sondaggio non sono stati inizializzati.

en: Survey permissions
it: Permessi del sondaggio

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
it: I permessi del sondaggio per tutti gli utenti di questo gruppo sono stati aggiornati con successo.

en: Survey permissions were successfully updated.
it: I permessi del sondaggio sono stati aggiornati con successo.

en: Survey preview only for administration users:
it: Anteprima del sondaggio solo per gli utenti amministratori:

en: Survey quick actions
it: Azioni veloci per il sondaggio

en: Survey quota
it: Quota del sondaggio

en: Survey quotas
it: Quote del sondaggio

en: Survey registration confirmation
it: Conferma di registrazione al sondaggio

en: Survey response
it: Risposta al sondaggio

en: Survey response %d
it: Risposta al sondaggio %d

en: Survey responses
it: Risposte del sondaggio

en: Survey security
it: Sicurezza sondaggio

en: Survey settings
it: Impostazioni del sondaggio

en: Survey settings for group:
it: Impostazioni del sondaggio per il gruppo:

en: Survey settings were successfully saved.
it: Impostazioni del sondaggio salvate con successo.

en: Survey status:
it: Stato del sondaggio:

en: Survey storage
it: Memorizzazione sondaggio

en: Survey structure
it: Struttura del sondaggio

en: Survey structure (*.lss)
it: Struttura del sondaggio (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
it: Struttura del sondaggio (.lss)

en: Survey structure import summary
it: Riepilogo dell'import della struttura del sondaggio

en: Survey summary
it: Riepilogo del sondaggio

en: Survey template
it: Template del sondaggio

en: Survey text elements
it: Elementi di testo del sondaggio

en: Survey texts were saved successfully.
it: I testi del sondaggio sono stati salvati correttamente.

en: Survey theme
it: Tema del sondaggio

en: Survey theme options
it: Opzioni del tema del sondaggio

en: Survey theme:
it: Tema del sondaggio:

en: Survey themes
it: Temi del sondaggio

en: Survey title
it: Titolo del sondaggio

en: Survey title and description
it: Titolo e descrizione del sondaggio

en: Survey title:
it: Titolo del sondaggio:

en: Survey-SID/Group
it: Sondaggio-SID/Gruppo

en: Survey?
it: Sondaggio?

en: Surveys
it: Sondaggi

en: Surveys in this group
it: Sondaggi in questo gruppo

en: Surveys in this group:
it: Sondaggi in questo gruppo:

en: Swedish
it: Svedese

en: Switch to closed-access mode
it: Passa alla modalità accesso-non pubblico

en: System information
it: Informazioni di sistema

en: System overview
it: Panoramica sul sistema

en: Tab-separated-values format (*.txt)
it: Formato con valori separati da Tab (*.txt)

en: Table column usage
it: Colonna della tabella di utilizzo

en: Table prefix
it: Prefisso di tabella

en: Table prefix:
it: Prefisso delle tabelle:

en: Table size usage
it: Tabella dimensioni utilizzo

en: Take ownership
it: Assumere la proprietà

en: Tangent
it: Tangente

en: Target database version:
it: Versione del database di destinazione:

en: Target question
it: Domanda obiettivo

en: Template '%s' could not be found.
it: Il template '%s' non è stato trovato.

en: Template '%s' does already exist.
it: Il modello '%s' esiste già.

en: Template '%s' was successfully deleted.
it: Il template '%s' è stato cancellato con successo.

en: Template Sample
it: Esempio di modello

en: Template could not be renamed to '%s'.
it: Impossibile rinominare il template come `%s`.

en: Template editor mode
it: Modalità editor del template

en: Template editor mode:
it: Modalità editor dei template

en: Template editor:
it: Editor dei modelli:

en: Template id
it: ID template

en: Template name
it: Nome del template

en: Template permissions
it: Permessi del template

en: Template permissions were updated successfully.
it: Aggiornamento modelli avvenuto con successo.

en: Templates
it: Template

en: Templates Name
it: Nome dei template

en: Temporary folder cannot be determined.
it: La cartella temporanea non può essere determinata.

en: Temporary folder does not exist.
it: La cartella temporanea non esiste.

en: Terminate survey
it: Concludere il sondaggio

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
it: Controllare se il server ha SSL attivato cliccando su questo link.

en: Test navigation
it: Test della navigazione

en: Text [Help] (Tip)
it: Testo [Aiuto] (Suggerimento)

en: Text abbreviated:
it: Testo abbreviato

en: Text box
it: Casella di testo

en: Text display
it: Visualizzazione testo

en: Text elements
it: Elementi di testo

en: Text elements:
it: Elementi di testo:

en: Text input box size
it: Dimensione della casella di input di testo

en: Text input box width
it: Larghezza della casella di testo

en: Text inputs
it: Inserimenti del testo

en: Text needs to be lowercase.
it: Il testo deve essere in minuscolo.

en: Text needs to be uppercase.
it: Il testo deve essere in maiuscolo.

en: Text questions
it: Domande con testi

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
it: Testo visualizzato su ogni riga di sotto-domanda tra entrambe le scale in modalità dropdown

en: Thai
it: Tailandese

en: Thank you for completing this survey.
it: Grazie per aver completato il questionario.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
it: La ringraziamo per la registrazione di partecipazione al sondaggio.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
it: Grazie per la registrazione. A breve si riceverà un'email sulla casella indicata.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
it: La ringraziamo per avere salvato il questionario che sta compilando. I seguenti dati possono essere utilizzati per riprendere il questionario e completarlo. Si assicuri di salvare la sua password, perché non potrà essere recuperata.

en: Thank you for taking the tour!
it: Grazie per aver partecipato al tour!

en: Thank you!
it: Grazie!

en: Thanks for taking this survey!
it: Grazie per aver completato il sondaggio!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
it: L'avviso di tempo limite rimarrà visibile per il numero di secondi indicati (non verrà chiuso se l'impostazione viene lasciata vuota)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
it: Il secondo 'avviso di tempo limite' rimarrà visibile per il numero di secondi indicato (non verrà chiuso se questa impostazione verrà lasciata vuota)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
it: Secondo messaggio da visualizzare come 'avviso di tempo limite' (un avviso di default verrà mostrato se verrà lasciato vuoto)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
it: Le impostazioni CAPTCHA non hanno alcun effetto in quanto non si è in possesso della libreria GD attivata nella configurazione di PHP.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
it: Il servizio di ComfortUpdate è attualmente in manutenzione.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
it: Il ComfortUpdate di LimeSurvey è una importante funzionalità che consente di aggiornare facilmente la versione di LimeSurvey alla più recente. Per utilizzarlo è necessaria una chiave di aggiornamento.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
it: L'Aggiornamento Facilitato di LimeSurvey è una semplice procedura per aggiornare velocemente all'ultima versione di LimeSurvey.

en: The Question theme "%s" could not be installed
it: Impossibile installare il tema di domanda "%s"

en: The Question theme "%s" has been sucessfully installed
it: Il tema di domanda "%s" è stato installato correttamente

en: The ZIP file contains wrong paths
it: Il file ZIP contiene percorsi errati

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
it: La libreria ZIP non è attiva nella configurazione PHP, quindi l'importazione di file ZIP non è abilitata.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
it: L'errore precedente si è verificato quando il server web ha elaborato la richiesta.

en: The access code field is always checked for duplicates.
it: Il codice di accesso è sempre verificato per impedire i duplicati.

en: The access code have provided is not valid or has already been used.
it: Il codice di accesso inserito non è valido o è stato già usato.

en: The access code you have provided is either not valid, or has already been used.
it: Il codice di accesso inserito non è valido o è già usato da un altro utente.

en: The access code you provided doesn't match the one in your session.
it: Il codice di accesso inserito non corrisponde con quello della sessione corrente.

en: The actual question text
it: Il vero testo della domanda

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
it: L'indirizzo inserito è già registrato. Una e-mail è stata inviata a questo indirizzo con un link che consente di accedere al sondaggio.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
it: Le opzioni di risposta saranno visualizzate in un numero di colonne uguale al numero qui definito.

en: The answer options will be shown for each subquestion.
it: Le opzioni di risposta verranno visualizzate per ciascuna delle sotto-domande.

en: The answer to the security question is incorrect.
it: La risposta alla domanda di sicurezza non è corretta

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
it: La/e risposta/e devono soddisfare questi criteri del filtro array:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
it: La/e risposta/e devono soddisfare questi criteri di validità:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
it: La domanda array è un tipo che crea una matrice o array per il partecipante.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
it: La disponibilità delle opzioni è correlata al tipo di domanda scelto in precedenza.

en: The basic functions
it: Le funzioni di base

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
it: La modalità di accesso chiuso richiede un elenco di partecipanti, che è possibile creare facendo clic sulla voce di menu "partecipanti".

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
it: Le condizioni non possono essere aggiunte!  Non è stata inclusa la domanda e/o risposta su cui è basata la condizione. Assicurarsi di aver selezionato una domanda ed una risposta.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
it: La condizione non può essere aggiornata! Non includeva la domanda e/o la risposta su cui si basava la condizione. Assicurarsi di aver selezionato una domanda e una risposta.

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
it: Il contenuto di questa casella è il testo della domanda reale mostrato ai partecipanti. Potrebbe essere vuoto, ma non è raccomandato. E' possibile usare tutta la potenza dell'editor WYSIWYG per far formattare a piacimento la domanda.

en: The data could not be saved because the response does not exist in the database.
it: Non è stato possibile salvare i dati perché la risposta non esiste nel database.

en: The database engine type must be set for MySQL
it: Il tipo di motore di database deve essere impostato per MySQL

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
it: Il database esiste già e contiene tabelle LimeSurvey.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
it: Il database è stato aggiornato dalla versione %s alla versione %s.

en: The database you specified does already exist.
it: Il database specificato esiste già

en: The database you specified does not exist:
it: Il database specificato non esiste:

en: The destination file name is not the same as the source file name
it: Il nome del file di destinazione non è uguale al nome del file di origine

en: The email address is not valid.
it: Indirizzo email non valido.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
it: L'indirizzo email inserito è già registrato e il sondaggio è stato completato.

en: The email you used is not valid. Please try again.
it: L'indirizzo e-mail inserito non è corretto. Provare di nuovo.

en: The end message
it: Il messaggio finale

en: The entry was assigned the following record id:
it: E' stato assegnato il seguente ID:

en: The existing label set has assessment values assigned.
it: Il set di un'etichetta esistente contiene valori di valutazione già assegnati.

en: The existing label set has different/more languages.
it: Il set esistente di un'etichetta contiene più lingue.

en: The file %s was deleted.
it: Il file %s è stato eliminato.

en: The file could not be deleted
it: Il file non può essere eliminato

en: The file does not exist
it: il file non esiste

en: The file has been successfully uploaded.
it: Il file è stato caricato con successo.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
it: La cartella %s non esiste e non può essere creata.

en: The following LimeSurvey updates are available:
it: Sono disponibili i seguenti aggiornamenti di LimeSurvey

en: The following additional fields were found in your CSV file.
it: Sono stati trovati i seguenti campi aggiuntivi nel file CSV.

en: The following answers should be deleted:
it: Le seguenti risposte devono essere cancellate:

en: The following assessments should be deleted:
it: Le seguenti valutazioni devono essere cancellate:

en: The following conditions should be deleted:
it: Le seguenti condizioni devono essere cancellate:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
it: I files che seguono verrano modificati o cancellati ma erano già stati modificati da un altro utente.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
it: I seguenti file saranno aggiunti dal processo di aggiornamento anche se già esistenti. Questo è insolito, ma può accadere in caso di precedente tentativo di aggiornamento.

en: The following groups should be deleted:
it: I seguenti gruppi devono essere cancellati:

en: The following old participant tables exist and may be deleted if no longer required:
it: Le seguenti vecchie tabelle di liste di partecipanti esistono e possono essere eliminate se non sono più necessarie:

en: The following old survey participants tables could be restored:
it: È possibile ripristinare le seguenti tabelle dei vecchi partecipanti al sondaggio:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
it: Le seguenti tabelle dei vecchi partecipanti dovrebbero essere eliminate perché non contengono alcun record oppure perchè il loro sondaggio di riferimento non esiste più:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
it: Le seguenti tabelle di vecchie risposte possono venire cancellate se non servono più:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
it: Le seguenti tabelle di vecchi sondaggi dovrebbe essere soppresse perché non contengono record o il loro sondaggio genitore non esiste più:

en: The following plugin will be installed. Please click "Install" to install the plugin, or "Abort" to abort. Aborting will remove the files from the file system.
it: Verrà installato il seguente plug-in. Fare clic su "Installa" per installare il plug-in o "Annulla" per interrompere. L'annullamento rimuoverà i file dal file system.

en: The following plugin will be updated. Please click "Update" to update the plugin, or "Abort" to abort.
it: Il seguente plugin verrà aggiornato. Fare clic su "Aggiorna" per aggiornare il plug-in o su "Annulla" per interrompere.

en: The following problems have been found:
it: Sono stati riscontrati i seguenti problemi:

en: The following questions should be deleted:
it: Le seguenti domande devono essere cancellate:

en: The following steps will be done by this update:
it: I seguenti passi saranno effettuati da questo aggiornamento:

en: The following survey language settings should be deleted:
it: Le seguenti impostazioni della lingua di sondaggio devono essere eliminati:

en: The following surveys are available:
it: I seguenti sondaggio sono disponibili:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
it: I seguenti sondaggi hanno un ordine di gruppo di domande errate. Controllare l'ordine del gruppo di domande di ogni sondaggio e salvare.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
it: I seguenti sondaggi hanno un ordine di domande errato. Controllare l'ordine di tutte le domande e salvare.

en: The following surveys should be deleted:
it: I seguenti sondaggi devono essere cancellati:

en: The following user group assignments should be deleted:
it: Le seguenti assegnazioni di gruppi di utenti dovrebbero essere cancellate:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
it: Il file del font %s non è stato trovato nella sotto-cartella <limesurvey root folder>/fonts. Verificare il file txt per la lingua corrente nella cartella dei font per generare i grafici.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
it: Il cursore è mostraoa nel mezzo dello slider se il valore dello Slider iniziale è impostato (questo non imposterà il valore iniziale).

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
it: La libreria PHP imap non è installata oppure non è attiva. Contattare l'amministratore del sistema.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
it: Le lingue del file di gruppo importato debbono comprendere almeno la lingua di base di questo sondaggio.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
it: I linguaggi del file di domande importato debbono almeno comprendere la lingua base di questo sondaggio.

en: The last column shows the total for the row.
it: L'ultima colonna mostra il totale di riga.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
it: L'ultima riga mostra il totale di colonna e l'ultima colonna mostra il totale di riga.

en: The last row shows the total for the column.
it: L'ultima riga mostra il totale di colonna.

en: The latest available version is %s.
it: L'ultima versione disponibile è %s.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
it: Logaritmo di un numero in base, se fornito, altrimenti il logaritmo naturale.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
it: Il massimo numero di file é stato caricato. E' possibile ritornare al sondaggio.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
it: Messaggio da visualizzare come 'avviso di tempo limite' (un avviso di default verrà mostrato se lasciato vuoto)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
it: Messaggio da visualizzare quando il tempo limite è scaduto (se lasciato vuoto verrà mostrato un messaggio di default)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
it: Il numero minimo di file non é stato caricato..

en: The most important question-related options are displayed here.
it: Qui vengono visualizzate le opzioni più importanti relative alle domande.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
it: Le impostazioni più importanti del sondaggio possono essere raggiunte da questa barra laterale: il menu delle impostazioni del sondaggio e il menu della struttura del sondaggio. E' possibile ridimensionarlo e adattarlo allo schermo per navigare facilmente tra le opzioni disponibili. Se la dimensione della barra laterale è troppo piccola, le opzioni vengono compresse e viene visualizzato il menu rapido. Se si desidera lavorare dal menu rapido, fare clic sul pulsante freccia o trascinalo verso sinistra.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
it: Il nome deve essere univoco per tutte le voci di menù nel software.

en: The new password can not be empty.
it: La nuova password non può essere vuota.

en: The new question group/question order was successfully saved.
it: Il nuovo ordinamento di gruppo/domanda è stato salvato con successo.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
it: Il partecipante non può caricare un singolo file più grande di questa dimensione. La configurazione del server consente una dimensione massima del file di %s KB.

en: The participant table associated with this survey has been renamed to:
it: Le tabelle dei partecipanti associati a questo sondaggio sono state rinominate in:

en: The participant table has now been removed and access codes are no longer required to access this survey.
it: La tabella dei partecipanti è stata ora eliminata, e non sono più richiesti codici di accesso per accedere al sondaggio.

en: The password does not reach the minimum length of %s characters
it: La password non raggiunge la lunghezza minima di %s caratteri

en: The password does require at least one digit
it: La password richiede almeno una cifra

en: The password does require at least one special character
it: Se ti è stato assegnato un codice di accesso, inseriscilo nella casella in basso e fai clic su "Continua".

en: The password does require at least one uppercase character
it: La password richiede almeno un carattere maiuscolo

en: The password will be generated and sent by email.
it: La password verrà generata e spedita per email.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
it: La password selezionata al momento del passo opzionale.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
it: I permessi di questo SuperAdmin non possono essere modificati!

en: The plugin could not be installed or updated:
it: Impossibile installare o aggiornare il plug-in:

en: The plugin is not compatible with your version of LimeSurvey.
it: Il plugin non è compatibile con la versione di LimeSurvey.

en: The plugin settings were saved.
it: Le impostazioni del plugin sono state salvate.

en: The plugin was not found.
it: Il plugin non è stato trovato.

en: The plugin was successfully installed. You need to activate it before you can use it.
it: Il plugin è stato installato con successo. È necessario attivarlo prima di poterlo utilizzare.

en: The plugin was successfully updated. You might need to deactivate it and activate it again to apply changes.
it: Il plugin è stato aggiornato con successo. Potrebbe essere necessario disattivarlo e riattivarlo per applicare le modifiche.

en: The question bar
it: La barra delle domande

en: The question code is mandatory.
it: Il codice di domanda è obbligatorio.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
it: La domanda non è stata creata. E' necessario inserire almeno un codice domanda.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
it: La domanda non può essere aggiunta. Deve esser inserite almento un codice domanda.

en: The question could not be imported for the following reasons:
it: Non è stato possibile importare la domanda per i motivi seguenti:

en: The question group was deleted.
it: Gruppo domande eliminato

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
it: La registrazione delle risposte fornite al sondaggio non è relativa a informazioni che consentano l'identificazione del partecipante, a meno che qualche domanda del questionario non la chieda esplicitamente.

en: The records have been saved successfully!
it: Record salvati correttamente!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
it: La verifica della ridondanza analizza le tabelle residue di un sondaggio disattivato. Si possono cancellare se non servono più.

en: The related survey is missing.
it: Il sondaggio relativo è mancante.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
it: La richiesta non può essere compresa dal server a causa di una sintassi errata.

en: The requested URL was not found on this server.
it: L'URL richiesto non è stato trovato su questo server.

en: The requested files do not exist on the server.
it: I file richiesti non sono presenti sul server.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
it: La cartella di salvataggio dei file caricati non può essere creata. Controllare i permessi della cartella  /upload/surveys

en: The response record %s was updated.
it: Il record della risposta %s è stato aggiornato.

en: The response timings table has been renamed to:
it: La tabella dei tempi di risposta è stata rinominata in:

en: The responses table has been renamed to:
it: Il database delle risposte è stato rinominato:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
it: Le risposte di questo sondaggio non sono più disponibili tramite LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
it: L'attributo selezionato non era valido.

en: The server tried to call an unknown view!
it: Il server ha tentato di richiamare una vista sconosciuta!

en: The settings tab with the survey menu
it: Il pannello delle impostazioni con il menù di sondaggio

en: The sidebar
it: La barra laterale

en: The size of the randomly generated password (min. 8)
it: Dimensione della password generata casualmente (min. 8)

en: The sum must be at least %s
it: Il totale deve essere almeno %s

en: The sum must be at most %s
it: Il totale deve essere al più %s

en: The sum must be between %s and %s
it: Il totale deve essere compreso tra %s e %s

en: The sum must equal %s
it: Il totale deve essere uguale a %s

en: The sum must equal %s.
it: Il totale deve essere uguale a %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
it: Il totale dei campi numerici forniti in input deve essere maggiore di questo valore

en: The superadmin role cannot be changed.
it: Il ruolo di superadmin non può essere modificato.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
it: Il sondaggio non può essere attivato prima di risolvere i problemi emersi

en: The survey description
it: La descrizione del sondaggio

en: The survey group '%s' was deleted.
it: Il gruppo di sondaggi "%s" è stato cancellato.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
it: Il sondaggio a cui si sta tentando di partecipare non sembra esistere.

en: The survey participant was successfully updated.
it: Il partecipante al sondaggio è stato modificato con successo.

en: The survey response table could not be created.
it: La tabella delle risposte del sondaggio non può essere creata.

en: The survey structure
it: La struttura del sondaggio

en: The survey title
it: Il titolo del sondaggio

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
it: Il sondaggio è scaduto, in quanto è stata configurata una data di scadenza nelle impostazioni delsondaggio.

en: The survey you selected does not exist
it: Il sondaggio selezionato è inesistente

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
it: La cartella di upload dei modelli non esiste oppure non è scrivibile.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
it: Il testo inserito qui verrà visualizzato nella schermata di benvenuto, che è la prima cosa che i partecipanti vedranno quando accedono al sondaggio.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
it: Il messaggio di testo che viene mostrato nell'orologio di countdown durante il conto alla rovescia

en: The theme '%s' has been reset.
it: Il tema '%s' è stato azzerato.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
it: La cartella di caricamento del tema non esiste o non è scrivibile.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
it: Le tre caselle in alto sono le funzioni di base di LimeSurvey.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
it: Il titolo del gruppo di domande è visibile ai partecipanti al sondaggio (questa impostazione può essere modificata in seguito e non può essere vuota). I gruppi di domande sono importanti perché consentono agli amministratori del sondaggio di raggruppare logicamente le domande. Per impostazione predefinita, ciascun gruppo di domande (comprese le relative domande) viene visualizzato sulla stessa pagina (questa impostazione può essere modificata in seguito).

en: The title of your question
it: Il titolo della domanda

en: The top bar
it: La barra in alto

en: The type of your database management system
it: La tipologia del database management system

en: The update is now complete!
it: L'aggiornamento è ora completo!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
it: Il server di aggiornamento é attualmente occupato. Succede abitualmente se i file di aggiornamento necessari per una nuova versione sono stati preparati.

en: The user name cannot be changed.
it: Il nome utente non può essere cambiato.

en: The username already exists.
it: Il nome utente esiste già.

en: The value of this variable can not be changed
it: Il valore di questa variabile non può essere cambiato

en: The welcome message
it: Il messaggio di benvenuto

en: Theme
it: Tema

en: Theme %s does not exist.
it:  Il tema %s non esiste.

en: Theme '%s' does not exist.
it: Il tema '%s' non esiste.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
it: Il modello '%s' è stato disinstallato perché non è compatibile con questa versione di LimeSurvey.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
it: Il tema '%s' è stato cancellato con successo.

en: Theme editor
it: Editor dei temi

en: Theme editor:
it: Editor di temi:

en: Theme name
it: Nome del tema

en: Theme options
it: Opzioni del tema

en: Theme options differences
it: Differenze delle opzioni del tema

en: Theme options saved.
it: Opzioni del tema salvate.

en: Theme:
it: Tema:

en: Themes
it: Temi

en: Themes options for this survey group
it: Opzioni dei temi per questo gruppo di sondaggi

en: Themes storage
it: Archiviazione temi

en: Themes:
it: Temi:

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
it: Ci sono %s valori di default orfani che possono essere eliminati.

en: There are %s orphaned question attributes.
it: Ci sono %s attributi di domande orfani.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
it: Ci sono %s elementi di quote orfani che possono essere eliminati.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
it: Ci sono impostazioni di quote di linuaggio orfane %s che possono essere eliminate.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
it: Ci sono %s  membri del contingente quota che possono essere eliminati.

en: There are %s questions in this survey.
it: Ci sono %s domande in questo sondaggio.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
it: Ci sono gruppi di domande vuoti in questo sondaggio - si prega di creare almeno una domanda all'interno di un gruppo di domande.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
it: Troppe e-mail in attesa di essere spedite. Impossibile inviarle tutte insieme. Cliccare sul seguente link per continuare a inviare i messaggi, oppure attendere %s secondi.

en: There are no existing conditions in this survey.
it: Non ci sono condizioni in questo sondaggio.

en: There are no groups available.
it: Non ci sono gruppi disponibili.

en: There are no label sets which match the survey default language
it: Non c'è un set di etichette corrispondente alla lingua di default del sondaggio

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
it: E' stato risposto a tutte le domande. Premere il bottone <Invia> per terminare il sondaggio.

en: There are no participants to be exported.
it:  Non ci sono partecipanti da esportare.

en: There are no questions in this group.
it: Non ci sono domande in questo gruppo.

en: There are no questions in this survey
it: Non vi sono domande nel questionario

en: There are no questions in this survey.
it: Non ci sono domande in questo sondaggio.

en: There are no simple options in this survey theme.
it: Non ci sono opzioni semplici in questo tema del sondaggio.

en: There are no unmapped attributes
it: Non ci sono attributi non-mappati

en: There are security updates available for %s (type: %s).
it: Sono disponibili aggiornamenti di sicurezza per %s (tipo: %s).

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
it: Ci sono due modi per bloccare un sondaggio. Esaminare attentamente le due alternative di seguito descritte e scegliere quella che sembra più idonea.

en: There are updates available for %s (type: %s).
it: Sono disponibili aggiornamenti per %s (tipo: %s).

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
it: Ci sono ancora {EMAILCOUNT} e-mail in attesa di invio.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
it: Questo sondaggio è composto da {NUMBEROFQUESTIONS} domande.

en: There has to be at least one language.
it: Deve essere presente almeno una lingua.

en: There is 1 question in this survey
it: Vi è 1 domanda in questo questionario.

en: There is 1 question in this survey.
it: C'è 1 domanda in questo sondaggio.

en: There is already a recorded answer for this access code
it: C'è già una risposta registrata per questo codice di accesso

en: There is already an entry with that exact access code in the table.
                         The same access code cannot be used in multiple entries.
it: Nella tabella è già presente un elemento con esattamente quel codice di accesso.
    Lo stesso codice di accesso non può essere utilizzato in più elementi.

en: There is already an entry with that exact access code in the table. The same access code cannot be used in multiple entries.
it: Esiste già una voce con lo stesso codice di accesso nella tabella. Lo stesso codice di accesso non può essere utilizzato in più elementi.

en: There is no matching saved survey.
it: Non vi è alcun questionario salvato corrispondente ai dati inseriti.

en: There is no matching survey.
it: Nessun sondaggio corrispondente.

en: There is no matching user %s in group %s.
it: Non ci sono utenti corrispondenti %s nel gruppo %s.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
it: C'è {n} campo di attributo utente in questa tabella dei partecipanti al sondaggio.|Ci sono {n} campi di attributi utente in questa tabella dei partecipanti al sondaggio.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
it: Si è verificato un problema nella cancellazione del modello '%s'. Verificare i permessi su file/directory.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
it: C'è stato un problema durante lo scaricamento del file di aggiornamento. Riavviare il processo di aggiornamento.

en: There was a problem updating the user permissions.
it: C'è stato un problema aggiornando i permessi utente.

en: There was an error using the Google API.
it: C'è stato un errore usando l' API di Google.

en: There was an error when saving your personal settings.
it: Si è verificato un errore nel salvataggio delle impostazioni personali.

en: There were errors when trying to populate the database:
it: Sono stati trovati errori nel corso del popolamento del database

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
it: Nessun messaggio e-mail da inviare. I messaggi non soddisfano i seguenti criteri:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
it: Questi file saranno sottoposti a backup e poi sostituiti durante la procedura di aggiornamento.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
it: Queste impostazioni non possono essere cambiate una volta che il sondaggio è online.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
it: Rappresentano un modo semplice per tornare a qualsiasi impostazione precedente e forniscono una panoramica generale rispetto a dove ci si trova.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
it: Sono stati trovati da duplicare tramite la combinazione dei campi nome, cognome e indirizzo email

en: They were found to be duplicate using the participant id field
it: Sono stati trovati da duplicare tramite il campo ID del partecipante

en: Third choice
it: Terza scelta

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
it: Questo archivio ZIP contiene files di risorse non valide. Importazione non riuscita.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
it: Questo archivio ZIP contiene modelli non validi. Importazione non riuscita.

en: This action need confirmation.
it: Questa azione necessita di conferma.

en: This action need to be confirmed.
it: Questa azione deve essere confermata.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
it: Questo archivio contiene un file PDF del sondaggio , il file queXML del sondaggio e il file queXF collegato al file XML che puó essere usato con queFX: http://quexf.sourceforge.net/ per la elaborazione dei sondaggi acquisiti.

en: This attribute is automatically mapped
it: Questo attributo è mappato automaticamente

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
it: Questa barra cambierà mentre ci si sposta attraverso le funzionalità. La barra corrente corrisponde alla scheda "panoramica". Contiene le funzionalità di LimeSurvey più importanti come l'anteprima e l'attivazione del sondaggio.

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
it: Questo codice è già stato utilizzato - non sono ammessi codici duplicati.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
it: Questo codice è anche il nome della variabile che verrà esportata in SPSS o Excel.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
it: Normalmente questo codice non viene mostrato ai partecipanti, tuttavia è necessario e deve essere univoco per il sondaggio.

en: This description is also visible to your participants.
it: Questa descrizione è visibile anche ai tuoi partecipanti.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
it: Questo indirizzo e-mail non può essere utilizzato perché è stato scelto da questo sondaggio.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
it: Questo indirizzo email è già registrato, ma l'indirizzo è stato rimbalzato.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
it: Questa esportazione ha lo scopo di creare un backup completo di un sondaggio attivo per la sua archiviazione.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
it: Questa esportazione scaricherà tutti i gruppi, le domande, le risposte e le condizioni del sondaggio in un file .LSS (fondamentalmente un file XML). Questo file di dump può essere utilizzato con la funzione 'Importare sondaggio' durante la creazione di un nuovo sondaggio.

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
it: Questa espressione utilizza un confronto probabilmente non valido. Si è sicuri di non voler fare un confronto numerico? Vedere il manuale per ulteriori informazioni.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
it: Questa funzione è progettata per rendere facile l'utilizzo di Excel per creare e modificare sondaggi.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
it: Questa funzione è disponibile solo per i database MySQL. Il tuo tipo di database è %s.

en: This field is encrypted and can only be searched by exact match. Please enter the exact value you are looking for.
it: Questo campo è crittografato e può essere cercato solo per corrispondenza esatta. Inserisci il valore esatto che stai cercando.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
it: Questo file non è un'immagine supportata - caricare solo le immagini tipo JPG,PNG,GIF o SVG.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
it: Il file non è un file di archivio ZIP valido. Importazione fallita

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
it: Questo non è un file ZIP valido. Importazione non riuscita.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
it: Non è possibile fare l'upload di questo tipo di file.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
it: Non è consentito caricare un file con questo nome

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
it: Questa funzione non può essere eseguita perché la modalità demo è attiva.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
it: Questo gruppo non contiene domande. Aggiungere domande a questo gruppo prima di poterne vedere un'anteprima

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
it: Questa descrizione di gruppo è superficiale, ma piuttosto importante

en: This group does not contain any question(s).
it: Questo gruppo non contiene alcuna domanda

en: This group has an error
it: Questo gruppo ha un errore

en: This group is empty
it: Questo gruppo è vuoto

en: This group is unanswered
it: Questo gruppo non ha risposta

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
it: Questo gruppo, di per sé, non contiene errori di sintassi.

en: This invitation has already been used.
it: Questo questionario è stato già compilato.

en: This invitation has no uses left.
it: Questo questionario non ha più utilizzi residui.

en: This invitation is not valid anymore.
it: Questo questionario non è più valido.

en: This invitation is not valid yet.
it: Questo questionario non è ancora valido.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a access code.  Please contact the administrator for assistance.
it: Questo sondaggio non è accessibile pubblicamente, quindi è necessario fornire un codice di accesso valido. Prego contattare l'amministratore per assistenza.

en: This is a controlled survey. You need a valid access code to participate.
it: L'accesso a questo sondaggio è controllato. Per partecipare è necessario disporre di un codice di accesso valido.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
it: Questo è un suggerimento che viene mostrato ai partecipanti per descrivere l'equazione di validazione della domanda.

en: This is a question help text.
it: Questo è il testo di help della domanda.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
it: Questa è una domanda di testo di esempio. All'utente è stato chiesto di inserire una data.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
it: Questa è una domanda di testo di esempio. All'utente è stato chiesto di scegliere una voce.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
it: Esempio di descrizione del sondaggio. Può essere lunga a piacere.

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
it: Questo è un suggerimento che viene mostrato ai partecipanti per descrivere l'equazione di convalida della sotto-domanda.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
it: Questo è un sondaggio anonimo. Gli attributi dei partecipanti possono essere utilizzati solo in sondaggi non anonimi.

en: This is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
it: Questa è una e-mail automatica per notificare che un utente è stato creato per te nel seguente sito '%s'.

en: This is an automated email to notify you that your login credentials for '%s' have been reset.
it: Questa è un'e-mail automatica per avvisare che le credenziali di accesso per '%s' sono state ripristinate.

en: This is an error message example
it: Questo è un esempio di messaggio di errore

en: This is an update to an unstable version
it: Questo è un aggiornamento a una versione non stabile

en: This is another sample question text - asking for number.
it: Questa è un'altra domanda di testo di esempio - richiesta di numeri.

en: This is not a .csv file.
it: Questo non è un file .csv

en: This is not a .xml file.
it: Questo non è un file .xml

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
it: Questo non é un file XML con struttura valida per un sondaggio LimeSurvey .

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
it: Non è un indirizzo email valido. Fornire un indirizzo valido, oppure lasciare il campo vuoto.

en: This is not a valid participant data XML file.
it: Questo non è un file XML di dati del partecipante valido.

en: This is not a valid response data XML file.
it: Questo non è un file XML  di risposte valido.

en: This is not a valid timings data XML file.
it: Questo non è un file XML di tempi valido.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
it: Questa è l'ultima domanda di testo di esempio - richiesta di testo libero.

en: This is some help text for this question.
it: Questo è del testo di aiuto per la domanda.

en: This is some helpful text.
it: Qui è presente del testo utile.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
it: Questa è l'interfaccia di amministrazione di LimeSurvey.  Da qui è possibile iniziare a costruire il sondaggio.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
it: Questo è il contenuto del menù del limk - lasciare vuoto per usare il titolo.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
it: Questo è l'indirizzo di posta elettronica predefinito dell'amministratore del sito e viene utilizzato per i messaggi di sistema, le opzioni di contatto e di rimbalzo di posta elettronica predefinito.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
it: Questo è il nome predefinito dell'amministratore del sito e viene utilizzato per i messaggi di sistema e le opzioni di contatto.

en: This is the question bar.
it: Questa è la barra delle domande.

en: This is the sidebar.
it: Questa è la barra laterale.

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your groups and questions.
it: Questa è la vista della struttura del sondaggio. Qui è possibile vedere tutti i gruppi di domande e le domande.

en: This is the survey end message.
it: Questo è il messaggio di fine sondaggio

en: This is the title of your survey.
it: Questo è il titolo del sondaggio.

en: This is the top bar.
it: Questa è la barra in alto.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
it: Questo elenco non accetta attributi del partecipante al sondaggio.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
it: Questo messaggio viene visualizzato alla fine del sondaggio per ogni partecipante. E' un ottimo modo per ringraziare per la risposta o dare alcuni link o suggerimenti su dove andare successivamente.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
it: Questo messaggio viene visualizzato direttamente sotto la descrizione del sondaggio sulla pagina di benvenuto. E' possibile lasciare questo messaggio vuoto per ora, ma è un buon modo per introdurre i partecipanti al sondaggio.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
it: Questo nome è già utilizzato in questo sondaggio. Bisogna utilizzare un nome univoco.

en: This name is reserved for standard template.
it: Questo nome è riservato ai template standard.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
it: Questo nome verrà visualizzato nella lista sintetica dei sondaggi e nell'intestazione delle pagine di amministrazione.

en: This participant is not active in any survey
it: Il partecipante non è attivo in nessun sondaggio

en: This plugin has no settings.
it: Il Plugin non ha impostazioni.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
it: Questa operazione eliminerà il sondaggio e tutti i relativi gruppi, domande, risposte e condizioni.

en: This question does not have a question 'type' set.
it: Per questa domanda non è stata impostata la 'tipologia'.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
it: Domanda condizionata. La condizione dipende da una domanda successiva.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
it: Questa domanda contiene almeno {n} errore.|Questa domanda contiene almeno {n} errori.

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
it: Questa domanda ha almeno {n} avvertenza.|Questa domanda ha almeno {n} avvertenze.

en: This question has missing answer options.
it: Questa domanda presenta opzioni di risposta mancanti.

en: This question has missing subquestions.
it: La domanda non ha sotto-domande.

en: This question is always shown.
it: Questa domanda viene sempre visualizzata.

en: This question is mandatory
it: Domanda obbligatoria

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
it: Questa domanda accetta solo 30 cifre, compresi 10 decimali.

en: This question requires a second answer set but none is set.
it: Questa domanda richiede una seconda risposta, ma nessuna è stata definita

en: This question requires answers, but none are set.
it: Questa domanda richiede delle risposte, ma nessuna risposta è stata definita.

en: This question type can't be selected.
it: Questa tipologia di domanda non può essere selezionata

en: This question's SGQA code
it: Codice SGQA di questa domanda

en: This question's group ID number
it: ID del gruppo di questa domanda

en: This question's question ID number
it: ID di questa domanda

en: This question's survey ID number
it: ID del sondaggio di questa domanda

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
it: Questa domanda, di per sé, non contiene errori di sintassi.

en: This response ID is invalid.
it: Questo ID di risposta non è valido.

en: This response was already submitted.
it: Questa risposta è già stata inviata.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
it: Questa impostazione non può essere modificata poichè è attiva la modalità demo.

en: This superadmin cannot be deleted.
it: Questo super-admin non può essere eliminato.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
it: Questo sondaggio consente la registrazione pubblica. È inoltre necessario creare una tabella dei partecipanti al sondaggio.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
it: Questo sondaggioe non può essere testato o completato per i seguenti motivi (s):

en: This survey does not contain any question groups.
it: Questo sondaggio non contiene gruppi di domande.

en: This survey has an associated participant table. If you delete this survey this participant table will be deleted. We recommend that you export or backup these participants before deleting this survey.
it: Questo sondaggio è associato ad una tabella dei partecipanti. Eliminando il sondaggio si elimina anche la tabella dei partecipanti. Si consiglia di esportare o fare il backup dei partecipanti prima di eliminare il sondaggio.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
it: Il sondaggio non è attivo. Non ci sono dati da visionare.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
it: Questo sondaggio è attivo ed esiste già una tabella delle risposte. Se si elimina questo sondaggio, le risposte ricevute (e file) verranno eliminati. Si consiglia di esportare le risposte prima di eliminare questo sondaggio.

en: This survey is active but expired.
it: Sondaggio attivo ma tempo di presentazione scaduto.

en: This survey is active but has a start date.
it: Sondaggio attivo ma con una data di attivazione.

en: This survey is already active.
it: Questo sondaggio è già attivo.

en: This survey is anonymous.
it: Questo sondaggio è anonimo.

en: This survey is currently active.
it: Sondaggio attivo.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
it: Il sondaggio non è attivo. Impossibile salvare le risposte.

en: This survey is not active - no responses are available.
it: Sondaggio non attivo - nessuna risposta disponibile

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
it: Questo sondaggio non è attivo. Attivare il sondaggio prima di cercare di importare un file VVexport.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
it: Il sondaggio non è attivo. I partecipanti non potranno completare il sondaggio.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
it: Il sondaggio non è attivo. Impossibile salvare le risposte

en: This survey is not yet started.
it: Il sondaggio non è stato ancora attivato.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
it: Sondaggio attivo. Si può procedere con la registrazione delle risposte.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
it: Le impostazioni di questo sondaggio non sono state importate: %s=>%s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
it: Questo sondaggio prevede risposte anonime, per questo motivo non si possono aggiornare le risposte.

en: This theme is out of date.
it: Questo tema è obsoleto.

en: This theme type (%s) is not allowed.
it: Questo tipo di tema (%s) non è consentito.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
it: Questo tour aiuterà ad avere facilmente una conoscenza di base di LimeSurvey.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
it: Questo tipo di domanda consente di aggiungere più sotto-domande e un insieme di risposte.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
it: Questo aggiornamento non modificherà il database. Non è richiesto nessun backup.

en: This variable name has already been used.
it: Il nome della variabile è già stato usato

en: This will be shown when hovering over the menu.
it: Questo verrà mostrato quando si passa il mouse sopra il menù.

en: This will be the password of admin user.
it: Questa sarà la password dell'utente admin

en: This will be the userid by which admin of board will login.
it: Questa sarà la userid con la quale l'amministratore di bordo farà il login.

en: This will be your default language.
it: Questa sarà la lingua predefinita.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
it: Questa operazione eliminerà tutte le box correnti e ripristinerà quelle predefinite. Si è certi di continuare l'operazione?

en: This will directly add a question to the current question group.
it: Questo aggiungerà direttamente una domanda al gruppo di domande corrente.

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
it: Questo scaricherà un file .zip contenente il sondaggio in tutte le lingue.

en: This will export a printable version of your survey.
it: Sarà esportata una versione stampabile del sondaggio.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
it: Questa operazione esporterà l'archivio dei sondaggi (.lsa) per tutti i sondaggi attivi. Questi saranno disponibili in un unico file ZIP.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
it: Questa operazione esporterà la struttura dei sondaggi (.lss) per tutti i sondaggi attivi. Questi saranno disponibili in un unico file ZIP.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
it: Questo aprirà il sondaggio come pagina stampabile in un'altra finestra.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
it: Questo aprirà il sondaggio in %s come una pagina stampabile in un'altra finestra.

en: This will reload the configuration file of this theme.
it: Questa operazione ricaricherà il file di configurazione di questo tema.

en: This will replace the existing text. Continue?
it: Questo sostituirà il testo esistente. Si intende preseguire?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
it: Questa operazione azzererà tutte le configurazioni specifiche del tema.

en: This will update the survey group for all selected surveys.
it: Questo aggiornerà il gruppo di sondaggi per tutti i sondaggi selezionati.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
it: Questo aggiornerà il tema del sondaggio per tutti i sondaggi attivi selezionati.

en: Those files/directories are not writable:
it: Questi file/directory non hanno i permessi di scrittura:

en: Three
it: Tre

en: Tigrinya
it: Tigrino

en: Time difference (in hours):
it: Differenza temporale (in ore):

en: Time limit
it: Tempo limite

en: Time limit action
it: Azione di Tempo limite

en: Time limit countdown message
it: Tempo limite per il messaggio di conto alla rovescia

en: Time limit disable next
it: Tempo limite per disabilitare il 'Successivo'

en: Time limit disable prev
it: Tempo limite per disabilitare il 'Precedente'

en: Time limit expiry message
it: Messaggio di scadenza del tempo limite

en: Time limit expiry message display time
it: Tempo di visualizzazione per il messaggio di scadenza del tempo limite

en: Time limit message CSS style
it: Foglio di stile CSS per il messaggio di tempo limite

en: Time limit timer CSS style
it: Tempo limite per il timer del foglio di stile CSS

en: Time remaining
it: Tempo rimanente

en: Time statistics
it: Statistiche sui tempi

en: Timer
it: Cronometro

en: Timing statistics
it: Statistiche sui tempi

en: Timings (if activated)
it: Tempi (se attivato)

en: Timings table could not be created.
it: La tabella dei tempi non puo' essere creata.

en: Timings will be saved.
it: I tempi di completamento saranno salvati.

en: Timings will not be saved.
it: I tempi di completamento non verranno salvati

en: Tip:
it: Suggerimento:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
it: Suggerimento: Come visualizzare una immagine nel tema?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
it: Suggerimento: Come incorporare una immagine nel tema?

en: Title
it: Titolo

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
it: Il titolo della sotto-domanda %s è stato aggiornato a %s.

en: Title:
it: Titolo:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
it: Per poter caricare immagini o altri contenuti, è necessario salvare il sondaggio almeno una volta.

en: To continue please first accept our survey data policy.
it: Per continuare occorre accettare la policy sulla privacy del sondaggio.

en: To find out more about queXML check out this page:
it: Per saperne di più su queXML controlla questa pagina:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
it: Per utilizzarlo completamente è necessario aggiungere sotto-domande e opzioni di risposta.

en: To get to know more about queXML check this page:
it: Per saperne di più su queXML, andare su questa pagina:

en: To participate in this restricted survey, you need a valid access code.
it: Per partecipare a questo sondaggio limitato, è necessario un codice partecipante valido.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
it: Per ricevere una nuova password per email, occorre inserire lo username e l'indirizzo email originale.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
it: Per rimanere anonimo, potete usare uno pseudonimo come nome utente, anche l'indirizzo email non è richiesto.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
it: Per riordinare le domande / gruppi di domande basta trascinare la domanda / gruppo con il mouse nella posizione desiderata.

en: To use a picture in a .twig file:
it: Utilizzare una immagine in un file .twig:

en: Toggle advanced options
it: Attivare le opzioni avanzate

en: Too low
it: Troppo basso

en: Too many labels, can't generate chart
it: Ci sono troppe etichette, è impossibile generare il grafico

en: Tools
it: Strumenti

en: Top
it: Superiore

en: Total
it: Totale

en: Total Errors
it: Errori totali

en: Total Imported files
it: Totale dei files importati

en: Total attributes in the central table
it: Attributi totale nella tabella centrale

en: Total errors
it: Totale degli errori

en: Total imported files
it: Totale dei file importati

en: Total invitations sent
it: Totale inviti inviati

en: Total number of files
it: Numero totale di files

en: Total numbers of sent reminders
it: Numero totale di promemoria inviati

en: Total opted out
it: Totale rinunce

en: Total participants in central table
it: Totale dei partecipanti presenti nella tabella centrale

en: Total records
it: Record totali

en: Total records in survey
it: Record totali nel sondaggio

en: Total records in survey:
it: Record totali nel sondaggio:

en: Total responses
it: Risposte totali

en: Total screened out
it: Totale escluso

en: Total size of files
it: Dimensione totale dei files

en: Total storage
it: Memorizzazione totale

en: Total surveys completed
it: Totale questionari completati

en: Total time
it: Tempo totale

en: Total with no unique access code
it: Totale senza codice di accesso univoco

en: Total with no unique participant access code
it: Totale di partecipanti senza codice di accesso univoco

en: Total:
it: Totale:

en: Transfer the surveys of this user to:
it: Trasferisci il sondaggio di questo utente a:

en: Translate survey
it: Tradurre il sondaggio

en: Translate to
it: Tradurre in

en: Triangle
it: Triangolo

en: Tried to pop value off of empty stack
it: Tentativo di estrarre un valore da uno stack vuoto

en: Try again
it: Provare di nuovo

en: Try again! Connection with database failed.
it: Provare di nuovo! Collegamento con database fallito.

en: Try again! Creation of database failed.
it: Riprovare di nuovo! Creazione di database non è riuscita.

en: Try to import even if question codes don't match
it: Provare ad importare anche se i codici domanda non si abbinano

en: Try to submit again
it: Ripetere l'inserimento

en: Try with a bigger access code length.
it: Prova con una lunghezza del codice di accesso maggiore.

en: Turkish
it: Turco

en: Tutorial Entry Id
it: ID voce del tutorial

en: Tutorial entries
it: Voci di tutorial

en: Tutorials
it: Tutorial

en: Tweet it
it: Twittalo

en: Two
it: Due

en: Type
it: Tipo

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
it: Scrivere il nome e la password utilizzate per salvare il questionario.

en: Type in the new name to extend %s
it: Digitare il nuovo nome per estendere %s

en: Type:
it: Tipologia:

en: UJIS for Windows Japanese
it: UJIS Windows Giapponese

en: URL Description:
it: Descrizione URL:

en: URL description (%s)
it: Descrizione dell'URL (%s)

en: URL description (link text)
it: Descrizione URL (testo del link)

en: URL description:
it: Descrizione URL:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
it: URL per consentire a un partecipante di partecipare a questo sondaggio

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
it: URL per consentire a un partecipante di non partecipare a questo sondaggio

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
it: Deve essere definito un URL nel caso in cui viene impostata la pagina di autoload!

en: URL of the survey
it: URL del sondaggio

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Un-quotes a quoted string
it: Rimuove virgolette ad una stringa virgolettata

en: Unable to backup your database for unknown reason.
it: Impossibile effettuare il backup per motivi non conosciuti.

en: Unable to create directory `%s`.
it: Impossibile creare la cartella `%s`.

en: Unable to create survey participants table
it: Impossibile creare la tabella dei partecipanti al sondaggio

en: Unable to delete answer %s, code %s
it: Impossibile eliminare la risposta %s, codice %s

en: Unable to delete assessment %s
it: Impossibile eliminare la valutazione %s

en: Unable to delete condition %s
it: Impossibile eliminare la condizione %s

en: Unable to delete label set %s.
it: Impossibile eliminare il set di etichette %s.

en: Unable to delete question %s
it: Impossibile eliminare la domanda %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
it: Impossibile eliminare gli attributi di domanda per la domanda %s

en: Unable to delete question group %s
it: Impossibile eliminare il gruppo di domande %s

en: Unable to delete saved response.
it: Impossibile eliminare la risposta salvata.

en: Unable to delete survey %s
it: Impossibile eliminare il sondaggio %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
it: Impossibile eliminare le impostazioni della lingua del sondaggio %s

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
it: Impossibile valutare l'operatore binario - meno di 2 elementi sullo stack

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
it: Impossibile valutare l'operatore unario - nessun elemento sullo stack

en: Unable to import survey.
it: Impossibile importare il sondaggio.

en: Unable to insert record into survey table
it: Impossibile inserire il record nella tabella del sondaggio

en: Unable to send email about your saved survey (Error: %s).
it: Impossibile inviare e-mail relative al sondaggio salvato (errore: %s).

en: Unable to use %s in anonymized survey.
it: Impossibile utilizzare %s in un sondaggio anonimo.

en: Unbalanced equation - values left on stack
it: Equazione non bilanciata - ci sono valori rimasti sullo stack

en: Uncertain
it: Non so

en: Unchanged
it: Non cambiato

en: Undefined function
it: Funzione non definita

en: Undefined variable
it: Variabile non definita

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall plugin
it: Disinstalla plug-in

en: Uninstall themes
it: Disinstalla temi

en: Uninstall this theme
it: Disinstallare questo tema

en: Uninstalled
it: Disinstallato

en: Unit test dynamic ExpressionScript processing
it: Unità di test di elaborazione dinamica di ExpressionScript

en: Unit tests of expressions within strings
it: Unità di test delle espressioni all'interno delle stringhe

en: Unknown action or no permission.
it: Azione sconosciuta o nessuna autorizzazione.

en: Unknown box ID!
it: ID del box non conosciuto!

en: Unknown destination build!
it: Build di destinazione sconosciuta!

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
it: Errore sconosciuto nelle lettura del file, nessun sondaggio creato.

en: Unknown error!
it: Errore sconosciuto!

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown file extension
it: Estensione del file sconosciuta.

en: Unknown session
it: Sessione sconosciuta

en: Unknown update key!
it: La chiave di aggiornamento sonosciuta!

en: Unknown user. You have to select a user.
it: Utente sconosciuto. E' necessario selezionare un utente.

en: Unknown view!
it: Vista sconosciuta!

en: Unkown
it: Sconosciuto

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unlimited administration permissions
it: Permessi amministratore illimitati

en: Unlock question organizer
it: Sblocca organizer delle domande

en: Unmapped participant attributes
it: Attributi dei partecipanti non mappati

en: Unmapped survey participant attributes
it: Attributi del partecipante al sondaggio non mappati

en: Unsupported syntax
it: Sintassi non supportata

en: Until:
it: Fino:

en: Unzip error!
it: Errore di decompressione!

en: Unzipped file is too big.
it: Il file decompresso è troppo grande.

en: Up to date!
it: Aggiornato!

en: Update
it: Aggiorna

en: Update complete!
it: Aggiornamento completato!

en: Update condition
it: Aggiorna condizione

en: Update participant entry
it: Aggiorna la voce del partecipante

en: Update permission role %s
it: Aggiorna il permesso del ruolo %s

en: Update permission roles %s
it: Aggiorna i permessi dei ruoli %s

en: Update scenario
it: Aggiornare scenario

en: Update server busy
it: Aggiornare server occupato

en: Update survey group:
it: Aggiornare gruppo di sondaggi:

en: Update type
it: Tipo di aggiornamento

en: Update user group
it: Aggiornare gruppo utenti

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updates available
it: Aggiornamenti disponibili

en: Upload a file
it: Upload  di file:

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
it: Upload di un file (dimensione massima: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
it: Caricare un logo (dimensione massima: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
it: File di upload non trovato. Verificare le autorizzazioni e il percorso (%s) per la cartella di upload

en: Upload file|Upload files
it: File di upload|Files di upload

en: Upload summary
it: Caricare riepilogo

en: Upload template file
it: Caricare il file del modello

en: Upload theme file
it: Carica il file del tema

en: Upload your files
it: Caricamento dei file

en: Uploaded CSV file successfully
it: File CSV caricati con successo

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
it: I file caricati per i set di etichette devono avere un'estensione .lsl

en: Uploaded resources management
it: Gestione delle risorse caricate

en: Uploading
it: Caricamento

en: Uploading LDAP Query
it: Caricamento Query LDAP

en: Uppercase only
it: Solo maiuscolo

en: Uppercase the first character of each word in a string
it: Maiuscolo il primo carattere di ogni parola in una stringa

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
it: Uso di + con valore numerico, vedere il manuale sull'uso della somma.

en: Usage of processString without a string in your template
it: Utilizzo di processString senza una stringa nel template

en: Use CAPTCHA for registration:
it: Usare il CAPTCHA per la registrazione:

en: Use CAPTCHA for save and load:
it: Usare il CAPTCHA per il salvataggio e caricamento:

en: Use CAPTCHA for survey access:
it: Usare il CAPTCHA per l'accesso al sondaggio:

en: Use ComfortUpdate
it: Utilizzare ComfortUpdate

en: Use ExpressionScript code:
it: Usa il codice ExpressionScript:

en: Use HTML format for participant emails:
it: Utilizza il formato HTML per le e-mail dei partecipanti:

en: Use JavaScript functions to remove text and uncheck checkbox (or use only the ExpressionScript engine).
it: Usare funzioni javascript per rimuovere il testo e togliere la selezione da checkbox (oppure usare solo l'ExpressionScript engine).

en: Use LDAP authentication
it: Usare autenticazione LDAP

en: Use a customized question theme for this question
it: Usare un tema di domanda personalizzato per questa domanda

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
it: Usare un nome di classe fontawesome o un link all'immagine.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
it: Usare liste dropdown  (elenco a discesa) al posto del calendario popup

en: Use button group or radio list
it: Utilizzo di gruppo di pulsanti oppure lista (radio button)

en: Use checkbox layout
it: Utilizzare il layout del checkbox

en: Use dropdown presentation
it: Usare presentazione con elenchi a discesa (dropdown)

en: Use global settings
it: Usare impostazioni generali

en: Use internal database authentication
it: Usare autenticazione database interno

en: Use mapping service
it: Usare il servizio di mappa

en: Use same default value across languages:
it: Usare lo stesso valore di default per tutte le lingue:

en: Use settings below
it: Usare le impostazioni sotto

en: Use slider layout
it: Usare il layout tipo slider

en: Use web server authentication
it: Utilizzare l'autenticazione del server web

en: Used bounce settings:
it: Impostazioni di rimbalzo utilizzate:

en: Used/free space for file uploads
it: Spazio usato/libero per caricamento di file

en: User
it: Utente

en: User '%s' was successfully deleted.
it: L'utente '%s' è stato cancellato.

en: User ID
it: ID utente

en: User Theme
it: Tema dell'utente

en: User added.
it: Nome utente aggiunto

en: User administration
it: Gestione utenti.

en: User control
it: Gestione utenti

en: User could not be added.
it: Non è stato possibile aggiungere l'utente.

en: User data
it: Dati utente

en: User details
it: Dettagli dell'utente

en: User group
it: Gruppo di utenti

en: User group ID
it: ID del gruppo di utenti

en: User group added.
it: Gruppo di utenti aggiunto.

en: User group list
it: Elenco dei gruppi di utenti

en: User group successfully added!
it: Gruppo utenti aggiunto con successo!

en: User group successfully saved!
it: Gruppo di utenti salvato con successo!

en: User groups
it: Gruppi di utenti

en: User id
it: ID utente

en: User is already a member of the group.
it: L'utente è già membro del gruppo.

en: User management panel
it: Pannello di gestione degli utenti

en: User name:
it: Nome utente:

en: User registration at '%s'
it: Registrazione dell'utente a '%s'

en: User removed.
it: Utente rimosso.

en: User role
it: Ruolo dell'utente

en: User successfully created
it: Utente creato correttamente

en: User successfully deleted.
it: Utente eliminato con successo.

en: User successfully updated
it: Utente aggiornato correttamente

en: User theme
it: Tema dell'utente

en: User with whom the participants are to be shared:
it: Utente con il quale i partecipanti devono essere condivisi

en: User?
it: Utente?

en: Usergroup updated
it: Gruppo di utenti aggiornato.

en: Usergroups
it: Gruppi di utenti

en: Username
it: Nome utente

en: Username : %s - Email : %s.
it: Nome utente: %s - Email: %s.

en: Username already exists.
it: Il Nome utente già esiste.

en: Username not found in LDAP server
it: Nome utente non trovato nel server LDAP

en: Username: %s
it: Nome utente: %s

en: Username: %s - Email: %s
it: Nome utente: %s - E-mail: %s

en: Users
it: Utenti

en: Users imported successfully.
it: Utenti importati correttamente.

en: Uses left
it: Numero di utilizzi rimanenti

en: Uses left:
it: Numero di utilizzi residui:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
it: Utilzzando il selettore di tipo di grafico, è possibile impostare il tipo per tutte le domande selezionate.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
it: L'utilizzo della forzatura dei tipi può compromettere i dati; usare con cautela o non usare se possibile.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
it: Probabilmente questo è causato dalla presenza di troppe domande o sotto-domande nel sondaggio. Se possibile cercare di rimuovere domande dal sondaggio.

en: VV export version:
it: Versione export VV:

en: Valencian
it: Valenciano

en: Valid from
it: Valido dal

en: Valid until
it: Valido fino

en: Valid until:
it: Valido fino:

en: Valid username but not authorized by group restriction
it: Username valido ma non autorizzato a causa delle restrizioni di gruppo

en: Validate ExpressionScript
it: Convalida ExpressionScript

en: Validate expression in email : %s
it: Convalidare l'espressione nella email: %s

en: Validate quota
it: Validare le quote

en: Validation of quota %s
it: Validazione di quota %s

en: Validation:
it: Convalida:

en: Value
it: Valore

en: Value range allows missing
it: L'intervallo di valori consente i valori mancanti

en: Values:
it: Valori:

en: Variable not found: %s
it: Variabile non trovata: %s

en: Verify username and try again
it: Verificare il nome utente e riprovare

en: Version
it: Versione

en: Version:
it: Versione:

en: Vertical
it: Verticale

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View Saved but not submitted Responses
it: Visualizzare risposte salvate ma non inviate

en: View in CPDB
it: Visualizzare in CPDB

en: View labels
it: Visualizzare le etichette

en: View policy
it: Visualizzare la policy sulla privacy

en: View response
it: Visualizza la risposta

en: View response ID %d
it: Vedere risposta ID %d

en: View response URL
it: Visualizzare URL della risposta

en: View response as queXML PDF
it: Visualizzare le risposte come queXML PDF

en: View response details
it: Visualizzare i dettagli della risposta

en: View response details as queXML PDF
it: Visualizzare il dettaglio delle risposte in PDF queXML

en: View statistics
it: Visualizzare statistiche

en: View summary of all available fields:
it: Visualizzazione di tutti  i campi disponibili:

en: View the statistics for this survey.
it: Visualizzare le statistiche di questo sondaggio

en: View this participant in the central participants database
it: Visualizza questo partecipante nel database centrale dei partecipanti ai sondaggi

en: View this record
it: Visualizza questo record

en: View users
it: Visualizzare utenti

en: View without the filter.
it: Visualizzare senza il filtro.

en: View/read
it: Visualizzare/leggere

en: Viewing file '%s'
it: Visualizzazione file '%s'

en: Viewing response (ID %s)
it: Visualizzare risposta (ID %s)

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visible inside the Question Selector
it: Visibile all'interno dell'indice delle domande

en: Visible:
it: Visibile:

en: Visit our website!
it: Visita il nostro sito web!

en: Visual minute step interval
it: Passo dell'intervallo di minuto visivo

en: WYSIWYG editor
it: Editor WYSIWYG

en: Warn and move on
it: Fare attenzione e procedere

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning!
it: Attenzione!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
it: Attenzione! L'indirizzo e-mail di rimbalzo dell'amministratore non è stato salvato in quanto non valido.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
it: Avviso! L'indirizzo email dell'amministratore non è stato salvato perché non era valido.

en: Warning! Using InnoDB instead of MyISAM will reduce the possible maximum number of questions in your surveys. Please read more about MyISAM vs InnoDB table column limitations in our manual before selecting InnoDB.
it: Attenzione! L'uso di InnoDb invece di MyIsam ridurrà il numero massimo possibile di domande per il sondaggio. Leggi di più nel nostro manuale su MyIsam vs InnoDB sulle limitazioni, prima di selezionare InnoDB.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
it: Avviso: prima di cambiare in HTTPS,%s verificare se questo lin funziona.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
it: Attenzione: i partecipanti eliminati non potranno essere recuperati.

en: Warning: Only install plugins from sources you trust!
it: Attenzione: installa solo plugin da fonti di cui ti fidi!

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
it: Attenzione: applicare la crittografia SSL in Impostazioni generali/Sicurezza dopo che SSL è stato configurato correttamente per il vostro server Web.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
it: Attenzione: leggere attentamente prima di procedere!

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
it: Attenzione: aggiungere gli apici a tutto il contenuto che inizia con un segno di uguale (=) per prevenire attacchi tramite CSV injections

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
it: Attenzione: i seguenti file/directory devono essere aggiornati, ma i permessi sono impostati in sola lettura.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
it: Attenzione: ci sono alcune differenze tra le opzioni del tema corrente e le opzioni del tema originale!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
it: Attenzione: si sta ancora usando la password di default ("password"). E' fortemente consigliato cambiare la password e rifare il login.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
it: Attenzione: il tema originale del sondaggio non esiste!

en: Warnings
it: Attenzione

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
it: Spiacente, ma il sondaggio è scaduto e non è più disponibile.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
it: Siamo spiacenti ma a causa di un errore di sistema il file non é stato salvato. E' stata inviata una email di notifica all'amministratore del sondaggio.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
it: Siamo spiacenti ma questa informazione è disponibile solo per i super-amministratori.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
it: Spiacente, ma non si dispone dei permessi per accedere a questo sondaggio.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
it: Siamo spiacenti ma non è possibile procedere senza prima aver accettato la policy sulla privacy del sondaggio.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
it: Spiacenti, ma non si hanno i permessi per compiere questa operazione.

en: We are sorry but your session has expired.
it: Spiacenti ma la sessione è scaduta.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
it: Non possiamo garantire un funzionamento ottimale. Sarebbe preferibile non utilizzarlo più o renderlo compatibile con la versione %s dell'API LimeSurvey.

en: We could not zip your database!
it: Non è possibile comprimere il database!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
it: Non è possibile raggiungere il server, oppure il server non fornisce alcuna risposta. Riprovare tra pochi minuti.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
it: Si consiglia di esportare il sondaggio dalla pagina di amministrazione generale prima di eliminarla.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
it: Si raccomanda, prima di procedere, di esportare l'intero sondaggio (schermata principale di amministrazione).

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
it: In questo tutorial creeremo un gruppo di domande e una domanda. È necessario crearlo sempre.

en: We will soon add the functionality to create your own tutorials and download them from our store.
it: Presto sarà aggiunta la funzionalità per creare i tuoi tutorial e scaricarli dallo store.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
it: Vorremmo aiutarti con una rapida panoramica delle funzioni e delle caratteristiche più importanti

en: Web page:
it: Pagina web:

en: Web server authentication method is not allowed for this user
it: Il metodo di autenticazione del server web non è consentito per questo utente

en: Web server info
it: Informazioni sul web server

en: Web server name
it: Nome del web server

en: Web server software
it: Software del web server

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome %s!
it: Benvenuto %s!

en: Welcome and end text
it: Testo di benvenuto e testo finale

en: Welcome message:
it: Messaggio di benvenuto:

en: Welcome to %s!
it: Benvenuto a %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
it: Benvenuto in LimeSurvey!

en: Welcome to the Assessment
it: Benvenuto nella Valutazione

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
it: Benvenuti nel ComfortUpdate di LimeSurvey!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
it: Benvenuto alla procedura guidata di installazione LimeSurvey. Con questa procedura sarà possibile effettuare in maniera guidata l'installazione, la configurazione del database e la configurazione iniziale di LimeSurvey.

en: Welcome to the theme editor of LimeSurvey. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
it: Benvenuti nel nuovo editor di temi di LimeSurvey. Per avere una panoramica delle nuove funzionalità e delle possibilità, visitare il %s manuale LimeSurvey %s. Per ulteriori domande e informazioni, inviare le domande sui %s forum LimeSurvey %s.

en: Welcome to this sample survey
it: Benvenuto in questo sondaggio di esempio

en: Welcome:
it: Messaggio di benvenuto:

en: Welsh
it: Gallese

en: What good would your survey be without questions?
it: A cosa serve un sondaggio senza domande?

en: When an imported record matches an existing record ID:
it: Quando un record importato corrisponde ad un record esistente con ID:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
it: Quando si utilizza il valore iniziale dello slider, impostare questo valore all'inizio del sondaggio.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
it: Se il sondaggio è attivo, non è possibile aggiungere gruppi o domande.

en: Width of PDF header logo:
it: Larghezza del logo di intestazione del PDF

en: Windows Arabic (Windows-1256)
it: Windows Arabo (Windows-1256)

en: Windows Central European (Windows-1250)
it: Windows Europa Centrale (Windows-1250)

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
it: Windows Cirillico (Windows-1251)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
it: Nel caso di risposte non-anonime (e con il campo 'Utilizzi residui' della tabella dei partecipanti uguale a 1), se il partecipante chiude il sondaggio e lo riapre (attraverso il link al sondaggio), le risposte fornite in precedenza saranno ricaricate.

en: With real vv file : questions code are in second line
it: Con file reale vv: il codice delle domande sono nella seconda riga

en: Without ambiguous characters
it: Senza caratteri ambigui

en: Wrap container around boxes
it: Avvolgere il contenitore attorno ai riquadri

en: Write error!
it: Errore di scrittura!

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
it: Chiave di decrittazione errata! La chiave di decrittografia è cambiata dall'ultimo salvataggio di questi dati, quindi i dati non possono essere decifrati. Si prega di consultare il nostro manuale a %s.

en: Wrong definition! Please make sure that your JSON arrays contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
it: Definizione errata ! Assicurati che gli array JSON contengano i campi '%s', '%s', '%s', '%s' e '%s'

en: X-Scale
it: Asse-X

en: X-Scale (columns)
it: Asse-X (colonne)

en: XML themes
it: Tema XML

en: Y-Scale
it: Asse-Y

en: Y-Scale (lines)
it: Asse-Y (righe)

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yes - Delete Them!
it: Sì - Eliminarli!

en: Yes, delete
it: Sì, eliminare

en: Yes, restore default
it: Sì, ripristinare il predefinito

en: Yes/No
it: Sì/No

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
it: Si stanno per cancellare tutte le condizioni impostate sulle domande di questo sondaggio

en: You are about to delete this survey
it: Eliminare questo sondaggio?

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
it: Si sta per sostituire una etichetta esistente impostata con le opzioni di risposta correnti.

en: You are already a participant of this survey.
it: Stai già partecipando a questo sondaggio.

en: You are editing an entry of the main menu!
it: Si sta modificando un elemento del menu principale!

en: You are editing the main menu!
it: Si sta modificando il menu principale!

en: You are not a participant in this survey.
it: L'utente non è un partecipante a questo sondaggio.

en: You are not a participant of this survey.
it: Non sei un partecipante a questo sondaggio.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
it: Non è possibile modificare i propri permessi utente.

en: You are not allowed to print answers.
it: Non si è autorizzati a stampare le risposte.

en: You are not authorized to delete label sets.
it: Non si è autorizzati a eliminare set di etichette.

en: You are not authorized to delete questions.
it: Non si è autorizzati a rimuovere la domanda.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
it: Siete registrati ma un errore è accaduto quando si tenta di inviare l'e-mail - contattare l'amministratore sondaggio.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
it: Si sta usando Microsoft Internet Explorer.

en: You can add any regular expression based validation in here
it: È possibile aggiungere qualsiasi convalida basata su espressioni regolari qui

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
it: E' possibile aggiungere del testo di aiuto aggiuntivo alla domanda. Se si decide di non offrire ulteriori suggerimenti per le domande, non verrà visualizzato alcun testo di aiuto ai rispondenti.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
it: E' possibile aggiungere un tema personalizzato nell'area upload/admintheme

en: You can create as many surveys as you like.
it: Si possono creare quanti sondaggi si desidera.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
it: E' possibile ottenere una chiave di aggiornamento temporanea gratuita tramite il proprio %saccount del sito limesurvey.org%s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
it: E' possibile importare tutte le vecchie risposte che sono compatibili con il sondaggio corrente. La compatibilità viene determinata dal comparare il nome e il tipo di colonna, il campo ID è sempre ignorato.

en: You can leave these settings blank and change them later
it: È possibile lasciare vuoto questo e cambiare le impostazioni in un secondo momento

en: You can leave this blank, and automatically generate access codes using 'Generate access codes'
it: Puoi lasciare questo spazio vuoto e generare automaticamente i codici di accesso usando "Genera codici di accesso"

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
it: E' possibile caricare un questionario precedentemente salvato da questa schermata.

en: You can not add a group if survey is active.
it: Non è possibile aggiungere un gruppo di domande se il sondaggio è attivo.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
it: Impossibile aggiungere o rimuovere il proprietario del gruppo.

en: You can not delete this question group because the survey is currently active.
it: Non è possibile eliminare questo gruppo di domande perché il sondaggio è attualmente attivo.

en: You can not import groups because the survey is currently active.
it: Non è possibile importare gruppi perché il sondaggio è attualmente attivo.

en: You can not import questions because the survey is currently active.
it: Non è possibile importare domande perché il sondaggio è attualmente attivo.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
it: Ora è possibile %saggiungere una domanda%s al gruppo.

en: You can now close this modal box.
it: Ora è possibile chiudere questa finestra modale.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
it: Ora è possibile aggiornare l'installazione di LimeSurvey.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
it: Puoi vedere le "briciole" nella barra in alto dell'interfaccia di amministrazione.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
it: Si può passare alla modalità di accesso-non pubblico, inizializzando la tabella dei partecipanti al sondaggio con il pulsante qui sotto.

en: You can upload %s under %s KB each.
it: E' possibile caricare %s sotto %s KB ognuno.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
it: E' possibile usare l'Expression manager, ma l'espressione deve ritornare un numero prima che la pagina viene caricata, altrimenti il valore viene impostato a 0. Se il valore minimo non è definito, viene usato questo valore.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
it: E' possibile usare l'Expression manager, ma l'espressione deve ritornare un numero prima che la pagina viene caricata, altrimenti il valore viene impostato a 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
it: E' possibile usare l'Expression manager, ma l'espressione deve ritornare un numero prima che la pagina viene caricata, altrimenti il valore viene impostato a 100. Se il valore massimo non è definito, viene usato questo valore.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
it: Usare le seguenti credenziali per collegarsi al sito :

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
it: E' possibile utilizzare operatori nei filtri di ricerca (es: >, <, >=, <=, = )

en: You can't add questions while the survey is active.
it: Non è possibile aggiungere domande quando il sondaggio è attivo.

en: You can't change password if demo mode is active.
it: Non è possibile cambiare password se la modalità demo è attiva.

en: You can't copy a question if the survey is active.
it: Non è possibile copiare la domanda se il sondaggio è attivo.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
it: Non è possibile eliminare un gruppo perché uno o più gruppi dipendono da esso come genitore!

en: You can't delete a group if it's not empty!
it: Non è possibile cancellare un gruppo se non è vuoto!

en: You can't delete a question if the survey is active.
it: Non è possibile eliminare una domanda se il sondaggio è attivo.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
it: Non è possibile eliminare il template '%s' perché uno o più template ereditano da esso.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
it: Non è possibile cancellare la domanda perchè il sondaggio è attivo.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
it: Impossibile importare il modello '%s' perché '%s' non è installato.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
it: Non è possibile inserire una nuova domanda quando il sondaggio è attivo.

en: You can't remove the default language.
it: Non è possibile rimuovere la lingua predefinita.

en: You can't reorder in an active survey
it: Non è possibile riordinare le domande in un sondaggio attivo

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
it: Non è possibile salvare le modifiche dato che la cartella del modello non è scrivibile.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
it: Non è possibile disinstallare il template '%s' perchè alcuni template ereditano da esso.

en: You can't update question code for an active survey.
it: Non è possibile modificare i codici domanda quando un sondaggio è attivo.

en: You can't use 'Anonymized responses' when participant-based response persistence is enabled.
it: Non è possibile usare 'Risposte Anonime' quando la persistenza delle risposte basata sui partecipanti è attiva

en: You cannot delete the last answer option.
it: Non è possibile cancellare l'ultima opzione di risposta.

en: You cannot delete yourself or a protected user.
it: Non è possibile cancellare se stessi o un utente protetto.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
it: Non è possibile procedere fino a che non è stato inserito un testo per una o più domande

en: You cannot uninstall the default template.
it: Non è possibile disinstallare il template predefinito.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
it: Non è possibile effettuare l'upload dei temi dato che non sono installate le librerie ZIP nel PHP.

en: You did not answer to the security question.
it: Non hai risposto alla domanda di sicurezza.

en: You did not provide a name.
it: Non è stato inserito il nome.

en: You did not provide a password.
it: Non è stata inserita la password.

en: You didn't save your changes!
it: Non sono state salvate le modifiche!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
it: ComfortUpdate risulta disabilitato sul file di configurazione.

en: You do not have permission for this action.
it: Non hai i permessi per questa azione.

en: You do not have permission to access this page.
it: Non ci sono i permessi per accedere alla pagine.

en: You do not have permission to send emails to all users.
it: Non sei autorizzato a inviare e-mail a tutti gli utenti.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
it: Libreria Freetype non installata. Per visualizzare i grafici correttamente è richiesta la libreria  Freetype.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
it: Libreria GD non installata. Per visualizzare i grafici correttamente è richiesta la libreria GD.

en: You do not have the permission to access this page.
it: Non si hanno i permessi per accedere a questa pagina.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
it: Non è installata nel PHP la libreria ZIP richiesta.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
it: Non è necessario aggiungere una descrizione al gruppo di domande, ma a volte ha senso aggiungere alcune informazioni aggiuntive per i partecipanti.

en: You don't have permission to edit a usergroup
it: Non sei autorizzato a modificare un gruppo utenti

en: You don't have permission to this folder
it: Non si hanno i permessi per questa cartella.

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
it: Non si hanno i permessi necessari per hai caricare immagini in questo sondaggio

en: You don't have the permission to activate participants.
it: Non si possiedono i permessi per attivare i partecipanti.

en: You don't have the right to restore the settings to default
it: Non si hanno i diritti per ripristinare le impostazioni di default

en: You don't need an update key.
it: Non è necessaria una chiave di aggiornamento.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
it: Ottenuti {TOTAL} punti su 3 possibili punti.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
it: La cancellazione dall'elenco centrale dei partecipanti è stata già effettuata

en: You have already been removed from this survey.
it: Si è già stati rimossi da questo sondaggio.

en: You have already completed this survey.
it: Il questionario è stato già completato.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
it: E' stato rilevato un errore all'interno della installazione locale di LimeSurvey. Vedere:

en: You have been already removed from this survey.
it: L'utente è già stato rimosso da questo sondaggio.

en: You have been removed from the central participants list for this site
it: Rimosso dall'archivio centrale dei partecipanti ai sondaggi di questo sito

en: You have been successfully added back to this survey.
it: Aggiunto con successo di nuovo a questo sondaggio.

en: You have been successfully removed from this survey.
it: L'utente è stato rimosso con successo da questo sondaggio.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
it: E' stato superato il numero massimo di tentativi di login. Attendere %d minuti prima di riprovare.

en: You have no access to the role management!
it: Accesso alla gestione dei ruoli non consentito!

en: You have not selected a question
it: Non è stata selezionata alcuna domanda

en: You have not selected a survey
it: Nessun sondaggio selezionato

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
it: E' necessario associarlo con un attributo della tabella dei partecipanti al sondaggio

en: You have to pair this field with an existing attribute.
it: Occorre assegnare questo campo a un attributo esistente.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
it: Devi inserire almeno un titolo per il sondaggio da salvare.

en: You have to select a file.
it: E' necessario scegliere un file.

en: You have to select at least one label set.
it: Occorre selezionare almeno un set di etichette

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
it: Non è consigliabile utilizzare i caratteri slash (/) o ampersand (&) in nome o password.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
it: E' sempre possibile esplorare e provare le altre impostazioni, ma ora salviamo e aggiungiamo domande al sondaggio. Fare clic su "Salva".

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
it: È possibile iscriversi a questo sondaggio, ma si deve attendere per il %s prima di cominciare il sondaggio.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
it: E' possibile registrarsi per questo sondaggio, ma occorre attendere il giorno {{sStartDate}} prima di iniziare.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
it: Occorre essere registrati, se si desidera partecipare a questo sondaggio.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
it: È possibile salvare sotto-domande vuote, ma ciò sarebbe inutile.

en: You must be logged in to access to this page.
it: Occorre aver fatto il login per accedere a questa pagina.

en: You must be registered to complete this survey
it: Per partecipare a questo sondaggio occorre essere registrati.

en: You must enter a valid email. Please try again.
it: È necessario inserire un indirizzo email valido. Riprovare, per favore.

en: You must first create a question group.
it: E' necessario prima creare un gruppo di domande.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
it: È necessario impostare permessi di scrittura su questi file prima di procedere. Se non si è sicuri o non si è in condizioni di effettuare questa operazione, contattare l'amministratore del sistema.

en: You must supply a name for this saved session.
it: Fornire un nome per questa sessione da salvare.

en: You must supply a password for this saved session.
it: Occorre fornire una password per questa sessione da salvare.

en: You need to add answer options to this question
it: E' necessario inserire delle opzioni di risposta a questa domanda

en: You need to add question groups
it: E' necessario aggiungere un gruppo domande

en: You need to add questions
it: E' necessario aggiungere delle domande

en: You need to add subquestions to this question
it: E' necessario inserire delle sotto-domande a questa domanda

en: You need to enable large_file_prefix setting in your database configuration in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
it: È necessario abilitare l'impostazione large_file_prefix nella configurazione del database per utilizzare il motore InnoDB per LimeSurvey!

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
it: E' necessario caricare %s file in più per questa domanda.
    Si è proprio sicuri di voler uscire?

en: You should add some subquestions for your question here.
it: Sarebbe necessario aggiungere alcune sottodomande per la domanda qui.

en: You should export your responses before deactivating.
it: Si consiglia di esportare le risposte prima di disattivare il sondaggio

en: You should have a great time doing this
it: Attenzione l'operazione potrebbe comportare tempi lunghi di elaborazione

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
it: Prendere nota dei nomi delle tabelle nel caso sia necessario accedere successivamente alle informazioni.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
it: Attivare un sondaggio solo dopo aver inserito tutti i dati e quando non sono necessarie ulteriori modifiche.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
it: Reindirizzamento in circa 5 secondi. In caso contrario cliccare <a href="%s">qui</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
it: Non sarà possibile aggiornare in quanto la precedente versione di LimeSurvey è troppo vecchia.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
it: Si verrà indirizzati verso l'aggiornamento del database, oppure (se il database è già aggiornato) alla pagina di login dell'amministrazione entro 5 secondi. Se questo non avviene, fare click <a href="%s">qui</a>.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
it: E' stata effettuata una disconnessione a causa di inattività. Effettuare l'accesso di nuovo.

en: Your Choices
it: Scelte effettuate

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
it: L'installazione di LimeSurvey viene verificata solo se l'aggiornamento può avvenire correttamente.

en: Your Privacy policy text is shown here.
it: Il testo della policy sulla privacy è mostrato qui.

en: Your Ranking
it: Classifica fornita

en: Your answer
it: Risposta fornita

en: Your answer must be %s
it: La risposta deve essere %s

en: Your answer must be at least %s
it: La risposta deve essere al minimo %s

en: Your answer must be at most %s
it: La risposta deve essere al massimo %s

en: Your answer must be between %s and %s
it: La risposta deve essere compresa tra %s e %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
it: La risposta alla domanda di sicurezza non è corretta - provare di nuovo.

en: Your assessment
it: Valutazione

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
it: Il browser utilizzato risulta essere stato usato precedentemente per rispondere a questo sondaggio. Stiamo resettando la sessione in modo che si possa ripartire dall'inizio.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
it: La dimensione della finestra del browser è troppo piccola per utilizzare correttamente il pannello di amministrazione. La dimensione minima richiesta è 1280*1024 px.

en: Your choices
it: Scelte effettuate

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
it: I dati possono esser importati ora, il data.frame è nominato "data", le variable.labels sono attributi dei dati ("attributes(data)$variable.labels"), come per  foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
it: I dati devono essere importati ora.

en: Your database configuration needs to have innodb_file_format and innodb_file_format_max set to use the Barracuda format in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
it: Per utilizzare il motore InnoDB per LimeSurvey, la configurazione del database deve avere innodb_file_format e innodb_file_format_max impostati all'uso del formato Barracuda!

en: Your database is too big to be saved!
it: Il database è di dimensioni troppo grande per effettuarne il salvataggio!

en: Your database server password.
it: Password del database server.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
it: User name del database server. Nella maggior parte dei casi "root" è la scelta corretta.

en: Your database type is not MySQL!
it: Il database indicato non è MySQL!

en: Your email address:
it: Indirizzo mail:

en: Your file could not be copied
it: Non è stato possibile copiare il file

en: Your file could not be moved
it: Impossibile spostare il file

en: Your have to answer the security question - please try again.
it: Occorre rispondere alla domanda di sicurezza - per favore riprovare.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
it: La chiave è stata aggiornata e validata! Ora è possibile usare il ComfortUpdate.

en: Your key is unknown by the update server.
it: La chiave non è riconosciuta dal server di aggiornamento.

en: Your login credentials have been reset
it: Le credenziali di accesso sono state ripristinate

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
it: La nuova password non è stata salvata poichè coincide con la vecchia password.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
it: La nuova password non è stata salvata poichè vecchia password era errata.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
it: La nuova password non è stata salvata in quanto le password non corrispondono.

en: Your new survey was created.
it: Il nuovo sondaggio è stato creato.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
it: Il nuovo sondaggio è stato creato. È stato anche creato un gruppo di domande con una domanda d'esempio.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
it: I partecipanti vedranno questo titolo anche nella barra del titolo del browser, come anche nella schermata di benvenuto.

en: Your password:
it: La tua password:

en: Your passwords do not match.
it: Le password non coincidono.

en: Your personal settings were successfully saved.
it: Le impostazioni di accesso personali sono state salvate con successo.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
it: La lingua preferita sarà usata nel corso del processo di installazione

en: Your ranking
it: Classifica inserita

en: Your response table will be renamed to:
it: La tabella risposta sarà rinominata:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
it: Le risposte non sono state perse e sono state inviate all'amministratore di sistema. Verranno inserite nel database in un secondo momento.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
it: Le risposte non sono state salvate. Si prega di contattare l'amministratore del sondaggio.

en: Your responses were successfully saved.
it: Le risposte sono state salvate con successo

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
it: La sessione con il server del ComfortUpdate non è valida o è scaduta. Ricominciare il processo dall'inizio.

en: Your survey can export associated participant data with each response. Select any additional fields you would like to export.
it: Il sondaggio può esportare i partecipanti associati a ciascuna risposta. Selezionare tutti i campi addizionali che desideri esportare.

en: Your survey responses have been recorded.
it: Le risposte al sondaggio sono state salvate.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
it: Le risposte sono state salvate con successo. Verrà inviata un' e-mail di conferma. Assicurarsi di salvare la propria password, perché non potrà essere recuperata.

en: Your survey was successfully saved.
it: Il questionario è stato memorizzato con successo.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
it: Il questionario sarà salvato con il nome e la password prescelti; potrà successivamente essere completato registrandosi con lo stesso nome e password.

en: Your system configuration:
it: La tua configurazione di sistema:

en: Your time to answer this question has expired
it: Il tempo limite per rispondere è scaduto

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
it: Il tempo per rispondere a questa domanda è scaduto. Rimane {TIME}.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
it: La chiave di aggiornamento ha superato il numero massimo di aggiornamenti consentiti!

en: Your update key has expired!
it: La chiave di aggiornamento è scaduta!

en: Your update key is invalid and was removed.
it: La chiave d'aggiornamento inserita non è valida ed è stata rimossa.

en: Your update key:
it: Chiave di aggiornamento:

en: Your user data for accessing %s
it: I dati utente per accedere %s

en: Your username:
it: Il tuo nome utente:

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
it: La versione non è aggiornabile tramite il ComfortUpdate. Effettuare l'aggiornamento manualmente.

en: Your version is up to date!
it: La versione è aggiornata!

en: Zebra-striped questions
it: Domande a strisce zebrate

en: Zip error!
it: Errore di compressione!

en: Zip file not found!
it: File Zip non trovato!

en: Zoom level
it: Livello zoom

en: and
it: e

en: at question
it: Alla domanda

en: checked
it: selezionato

en: completed
it: completo

en: d-m-yyyy
it: g-m-aaaa

en: d.m.yyyy
it: g.m.aaaa

en: d/m/yyyy
it: g/m/aaaa

en: dd-mm-yyyy
it: gg-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
it: gg.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
it: gg/mm/aaaa

en: default
it: predefinito

en: deleted
it: eliminato

en: detail
it: dettaglio

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
it: digita:       sorgente("nome_file", encoding = "UTF-8")        nella riga di comando R, sostituisci il nome del file con l'effettivo filename.

en: equals
it: uguale

en: gross
it: complessiva

en: having a valid email address
it: avere un indirizzo e-mail valido

en: having an access code
it: avere un codice d'accesso

en: having at least one use left
it: avendo almeno un utilizzo residuo

en: hours
it: ore

en: if:
it: Se:

en: inherited
it: ereditato

en: inherited value:
it: valore ereditato:

en: is
it: è

en: is NOT
it: Non è

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: is less than
it: è minore di

en: is less than or equal to
it: è minore o uguale a

en: is lesser than
it: è minore di

en: is like
it: è uguale

en: is matched (regexp)
it: è abbinato (regexp)

en: is not like
it: è diverso

en: language of participant
it: Lingua del partecipante

en: minitab method
it: Metodo minitab

en: mins
it: minuti

en: mm-dd-yyyy
it: mm-gg-aaaa

en: mm.dd.yyyy
it: mm.gg.aaaa

en: mm/dd/yyyy
it: mm/gg/aaaa

en: not checked
it: non selezionato

en: not having already completed the survey
it: il sondaggio non deve essere già stata completata

en: not having been sent an invitation already
it: non deve essere già stato inviato un messaggio di invito

en: only apply to certain question types
it: si applica soltanto ad alcune tipologie di domanda

en: or
it: o

en: page
it: pagina

en: queXML PDF export
it: Esportazione queXML PDF

en: queXML format (*.xml)
it: queXML formato (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
it: queXML è una descrizione XML di un questionario.

en: quota language settings
it: Impostazioni di lingua della quota

en: quota members
it: Partecipanti nella quota

en: responses
it: Risposte

en: running
it: in esecuzione

en: seconds
it: secondi

en: selected
it: selezionato

en: stable
it: stabile

en: table
it: tabella

en: timings
it: tempi

en: to:
it: A:

en: unknown
it: sconosciuto

en: unstable
it: non stabile

en: valid
it: valido

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
it: per maggiori informazioni visitare il seguente link http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: you cannot delete yourself.
it: non puoi cancellarti.

en: yyyy-mm-dd
it: aaaa-mm-gg

en: yyyy.mm.dd
it: aaaa.mm.gg

en: yyyy/mm/dd
it: aaaa/mm/gg

en: {n} access code has been created.|{n} access codes have been created.
it: {n} codice di accesso è stato creato.|{n} codici di accesso sono stati creati.

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
it: {n} domanda contiene errori che è necessario correggere.|{n} domande contiene errori che è necessario correggere.

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
it: {n} domanda contiene avvertenze che devono essere verificate.|{n} domande contengono avvertenze che devono essere verificate.
